עונה 2 פרק 8
הישרדות 🔥אבולוציה🐒 וגידול ילדים 🤦

<מוזיקה <♬

אוקי, אז ברוכים הבאים לפרק השמיני של העונה השנייה בפודקאסט שלנו סביבה מנצחת. 

לאלו מכם שלא מכירים אותי, שמי מתן ניסטור, אני הולך להיות המרצה שלכם להיום וקודם כל, אני רוצה להגיד לכם תודה רבה שאתם כאן. זה לא מובן מאליו שאתם עוצרים רגע מהחיים שלכם, שמים אוזניות או בלי אוזניות, לא כזה משנה לנו אבל עדיף עם אוזניות, זה נשמע יותר טוב, ופשוט מקדישים רגע כדי להשכיל את עצמכם, כדי ללמוד דברים חדשים ובעיקר כדי להפוך להיות אנשים טובים יותר. 

אז כמו שאמרתי, תודה רבה לכם על זה שאתם כאן והיום בפרק אנחנו הולכים לדבר, האמת על נושא שאני מאוד אוהב. הנושא הזה אם אני צריך לתת לו שם במילה אחת, זה יהיה טבע. הטבע כולל בתוכו בעלי חיים, צמחים, אבולוציה, הישרדות, עונות השנה, כדור הארץ. אז אני אקרא לזה טבע ואנחנו הולכים לדבר על משהו שהוא מאוד גדול. 

אז אם אתם חובבי טבע, הפרק הזה הוא במיוחד בשבילכם ואם אתם רוצים לדעת קצת יותר על המרכיבים ההישרדותיים שלנו ומאיפה הגענו, נראה לי שהפרק הזה יהיה נכון עבורכם. 

אני חושב שיש הרבה מאוד דרכים לנו בני אדם ללמוד אם נסתכל על בעלי חיים. ניקח לדוגמא את החיה נמלה. לא יודע אם יצא לכם לראות פעם נמלים שעומדות. אני בחיים לא ראיתי נמלה עומדת, היא תמיד בתנועה. היא תמיד בפעולה. 

יש איזשהו משל שאני מאוד אוהב שבעצם אומרים שהנמלה חושבת חורף כל השנה. 

זאת אומרת, הנמלה כל הזמן עובדת בטירוף, כאילו אין זמן ו- Winter is coming ושחייבים לעשות דברים ובגלל זה גם אם תעצרו נמלה, היא תמצא דרך לעקוף. לא יודע אם יצא לכם לשחק עם זה פעם, אבל אם יש נמלה בתוך השביל ותשימו לה איזשהו מכשול, היא פשוט תלך מסביב. האמת היא שזו אחלה דרך לנו בני האדם כשאנחנו רוצים להשיג משהו. 

יש איזשהו מכשול, יש הרבה אנשים שנעמדים מול המכשול, יש אנשים שמסתכלים על המכשול, יש אנשים שבוכים מול המכשול ואז יש את הנמלה שאומרת “אוקי, סבבה, אז יש מכשול, בואו נעבור מסביב”. 

אז בואו נמשיך רגע עם המוטיב של העונות. אני מאוד נהנה לדבר על זה כי לכל עונה זה כאילו יש משמעות אחרת. בואו נתחיל עם העונה סתיו. המטרה של הסתיו זה כמו הדוגמא עם הנמלה, להתכונן לחורף. אנחנו יודעים שהחורף עומד להגיע. במילים אחרות, התקופה הקשה יותר ותיכנסו גם לראש שלי מבחינה יותר הישרדותית, יותר קדמונית. פעם כשהיה מגיע החורף, לא סתם המשפט החורף מגיע, צריך להתכונן אליו. אז בסתיו האנשים הבינו שהם צריכים רק להתכונן לחורף, זו כל התכלית שלהם. ולכן אתם צריכים לשאול את עצמכם, מה החורף שלכם? 

מהי התקופה שאתם יודעים שהולכת להיות קשה יותר? לא מבחינת עונות שנה כי יכול להיות שהיום בחיים שאנחנו חיים, עונות השנה לא מהוות אתגר כ”כ משמעותי, אבל מהו החורף בחיים שלכם? 

כשתגיעו לחורף, זו גם העונה הבאה, אתם לא רוצים לבקש חורף שהוא קל יותר. מה שאתם בעצם רוצים לבקש זה שלכם תהיה יכולת גבוהה יותר. במילים אחרות ודיברתי על זה גם בפרק הקודם, אנחנו לא יכולים לשנות את הסביבה החיצונית. הדבר היחיד שאנחנו יכולים לשנות זה את איך אנחנו תופסים את הסביבה החיצונית או במקרה הזה, את היכולת שלנו, את הבגרות שלנו, את המשמעת שלנו, את הבטחון העצמי שלנו. בעצם זה התהליך שעברנו לאורך השנים. 

יכול להיות ושוב, תיקחו שני אנשים שיורד עליהם גשם ושני האנשים יגיבו בצורה שונה. בגלל שאין לנו השפעה על החורף או על הקושי של החורף ואם ירד גשם, שלג או ברד, הדבר היחיד שאנחנו יכולים לבקש זה שאנחנו נהיה חזקים יותר ומוכנים יותר לחורף. 

העונה הבאה שאני רוצה לדבר עליה זה האביב. ובאביב חברים, אנחנו סוף סוף יכולים לקצור את העבודה הקשה שעשינו בסתיו כשהתכוננו לחורף ובחורף פשוט החזקנו חזק ועמדנו על המשמר. באביב חברים, תקצרו ותקצרו עם חיוך. 

ואז נגיע לקיץ. בקיץ יש לנו הזדמנות באמת להנות. יש לנו הזדמנות באמת לסכם את השנה שהייתה לנו וכולנו צריכים לסכם את השנה שהייתה לנו, אחרת איך נדע איך להשתפר? אבל לא רק זה. בקיץ אנחנו גם צריכים להתכונן, נכון מאוד, שוב לסתיו כדי להתכונן לחורף. 

זה המעגליות, זה המחזור שכולנו צריכים לעבור. ובגלל שאנחנו לא יכולים לשלוט בעונות השנה והדבר היחיד שאנחנו יכולים לשלוט זה איך אנחנו נתנהג בתוך עונות השנה, כדאי מאוד שנשתפר משנה לשנה בדרך של סיכום שנה או להסתכל אחורה או יותר מזה, לתכנן קדימה מה דברים הטובים יותר שאנחנו יכולים לעשות. זה אולי הדבר היחיד שיביא אותנו להתקדמות ולשיפור בחיים שלנו. 

אז אמרתי שהנושא הוא טבע, בואו נישאר רגע במוטיב של חקלאות או של לשתול דברים באדמה. 

אני אגיד לכם מה העניין לגבי האדמה. האדמה לא יודעת מה אתם שותלים בה, האמת שגם לא כזה אכפת לה. אבל זאת ההבטחה, זו העסקה שיש לכם עם האדמה. כל דבר שתשתלו באדמה, אתם תקבלו את אותו הדבר. במילים אחרות, אם שתלתם עגבניות, כנראה שלא תקבלו מנגו ובאותה סיטואציה, אם תשתלו את הפעולות הלא נכונות, כנראה שגם לא תקבלו את התוצאות שאתם רוצים או את התוצאות הנכונות. 

בואו ניקח את זה לדוגמא בעסקים. האמת שהפרק הבא שלנו הולך לדבר על כל הנושא של יזמות ועסקים, אז אני ארחיב על זה שם. קשה מאוד לקבל תוצאות טובות אם שתלתם באדמה או בעסק שלכם או בעצמכם דברים שהם שליליים. 

זה גם מאוד מזכיר, התייחסתי קצת לנושא של התת מודע. התת מודע זה סוג של אדמה. הוא לא יודע מה אנחנו שותלים בו והוא פשוט מחזיר לנו את מה ששתלנו בו. מה יקרה לחקלאי שישתול באדמה זרעים של קיסוס ארסי? זה בדיוק מה שהוא יקבל.

אבל אתם יודעים גם מה העניין עם האדמה? 

אתם בד”כ תקבלו יותר ממה שזרעתם. הזרעים הקטנים יכולים להפוך לשיחים או לעץ או ליער. זה גם נכון לגבי כל הדברים שאנחנו יכולים לשתול באדמה. אנחנו יכולים לשתול באדמה זרעים שהם מאוד קטנים של דברים חיוביים שאנחנו רוצים כמו של העץ פרי היפה ביותר והטוב ביותר שאנחנו רוצים ואתם תקבלו עצים שלמים רק מזרעים. וזה הכוח של האדמה. אבל כמו שהחקלאי יודע צריך להמתין וצריך לשמור על זה למשך זמן. 

כמה זמן? כמה זמן שצריך. 

ובאותו הכיוון בואו נדבר על הנושא של גדילה ושל צמיחה ובואו ניקח צמחים או עצים. נשאלת השאלה כמה גבוה עץ יגדל? 

התשובה היא עד כמה שהוא יכול. אתם לא תמצאו שום עץ בטבע שגדל רק עד רמה מסוימת. כל צורות החיים בכדור הארץ גדלות עד רמת הפוטנציאל הגבוה ביותר שיש להן. כל עץ, כל צמח, כולם יגדלו עד הדבר המקסימלי ביותר שהם יכולים להיות. 

אבל אתם יודעים, היוצא מהכלל פה זה בני האדם כי לבני האדם יש את הפריבילגיה שלא להיות הכי טובים שהם יכולים, שלא למקסם את הפוטנציאל שלהם, שלא לצאת מאזור הנוחות ושלא להיות הגבוהים ביותר והחזקים ביותר שהם יכולים. ושוב, בטבע אתם לא תמצאו את זה. 

רק אצל בני האדם איכשהו יש לנו את הפריבילגיה הנוראית הזאת של לעצור את הגדילה שלנו. להחליט שאנחנו לא רוצים להיות 100%, אנחנו רוצים להיות 60-70% ואתם יודעים מה? הרבה אנשים לוקחים את זה. 

בעוד שהטבע יכול ללמד אותנו כמה דברים על אבולוציה ועל הישרדות, בני האדם פשוט לא לומדים והם כל הזמן מסתפקים במה שיש להם. ושוב, קשה למצוא אנשים שמתנהגים כמו העצים הגבוהים ביותר שרק רוצים להיות כמה שיותר גבוהים וכמה שיותר חזקים וזה חברים, סביבה מנצחת. 

אז אני רוצה לדבר אתכם על נושא שמצאתי אותו ואני מאוד מתעניין בו. יש לנו בטבע שלוש צורות של דרכים שבהם הורים יכולים לגדל את הילדים שלהם. 

הדרך הראשונה וזו תהיה הדרך ההישרדותית והקשה ביותר, ביצה שבוקעת אבל ההורים לא נמצאים מסביב. זה בעצם היתרון של ביצה. הולד או התינוק או הגוזל יכול לבקוע וההורים לא צריכים להיות בסביבה, הוא פשוט יבקע כשהוא יהיה מוכן. אבל אז באותו הרגע, נגיד הגוזל שבקע מהביצה צריך לשרוד בעולם לבד בלי השגחה של הורים, בלי לימוד, בלי שמירה ובלי בטחון וזאתי חברים רמת ההישרדות הגבוהה ביותר. אבל אצלנו בני אדם זה לא המצב.

הרמה השנייה שבהם הורים יכולים לגדל את הילדים שלהם ושוב, אנחנו עדיין בעולם החיות זה שחיה מולידה צאצא אחר והיא שם כי היא הולידה אותו והוא יצא מהגוף שלה. אבל אותו הורה שומר על הצאצא שלו לרמה מאוד בסיסית. עד שהוא יודע ללכת, עד שהוא יודע אולי לרוץ, עד שהוא מבין איך העולם עובד ואז הם די משחררים אותו או שהם קצת משחררים את ההשגחה. ושוב, אצל בני האדם זה לא המצב. 

הגרסה השלישית שמצאתי וזו הגרסה של בני האדם. ההורה או במקרה הזה האמא מולידה את הילד או את הילדה ותקשיבו טוב, הם שומרים עליהם עד גיל 30. הם לא משחררים משתי סיבות. אחד, ההורים מפחדים ושתיים, לימדו את הילד או את הילדה שהעולם מפחיד ומסוכן. אני פוגש את זה יותר ויותר היום. יותר ויותר ילדים ממשיכים במקרה הזה לגור בבית של ההורים או להיתמך כלכלית ע”י ההורים או לא נורא, תמיד יש לי לאן לחזור. ובהשוואה לחיות, לא פשוט זורקים אותם לשטח, מה שנקרא “תתמודדו”. זה מגיע כמובן מפחד של ההורים. 

אני אתן לכם דוגמא שהיא מאוד מעניינת לגבי משהו שקרה במשפחה שלי. אני הבכור ויש לי עוד שני אחים קטנים. כולנו גרנו בהרצליה, שם ההורים שלי גרים ושם גרנו כמשפחה. זה היה בגיל 25, אני יצאתי מהבית, עברתי לגור בדירה משל עצמי. ואז אחרי כמה שנים אחי שלי עבר לגור בדירה משל עצמו והאמת היא שבחודשים האחרונים להקלטת הפרק הזה, אחותי עברה לדירה משלה. 

פתאום ההורים שלי מצאו את עצמם לבד בדירת חמישה חדרים בהרצליה בלי ילדים. הם הסתכלו אחד על השנייה והם אמרו, “אוקי, מה עכשיו? מה השלב הבא?” 

זה מצחיק. התבדחתי קצת עם ההורים שלי ואמרתי להם “תקשיבו, מבחינה הישרדותית המטרה של ההורים זה להביא ילדים, עשיתם את זה, והדבר השני זה להביא אותם לרמה שהילדים שורדים בעולם. זה די אומר שאתם משוחררים עכשיו”. 

הם לא אהבו כ”כ את מה שאמרתי. כמובן שהתלוצצתי, אבל כמובן שלא בדיוק התלוצצתי כי רציתי להעביר איזשהו מסר. המסר הוא שהורים הרבה פעמים מקדישים את כל חייהם לילדים והם שוכחים את עצמם. הזמן היחיד שבו ההורים תופסים שוב שיש להם את הזמן שלהם זה רק אחרי שהילדים מתבגרים. כאילו הם הקדישו איזה 30 שנה בממוצע לכל הנושא הזה של גידול ילדים. הם שמו את עצמם בצד לגמרי. אני פוגש את זה היום בכל הנושאים.

נגיד אנשים שרוצים להוריד במשקל, מספרים לי על זה שרק בשביל הילדים וזוגיות ובית, כסף ומשכנתא הם מזניחים את עצמם לגמרי ואז פתאום הם מגיעים לשנות ה-60 שלהם. הילדים שלהם יכולים לשרוד בעולם וטיגריס לבן לא הולך לטרוף אותם בטבע. אז הם תופסים את עצמם ואומרים “אוקי, מה השלב הבא?”

אני חושב שזה דבר שהוא בעייתי. אני חושב שזה בעייתי לא בגלל שההורים נורא אוהבים את הילדים שלהם, אלא פשוט בגלל שהם הרבה פעמים מונעים מפחד. הם אפילו אולי לא כ”כ סומכים על זה שהילדים שלהם יצליחו להתמודד בעולם או על זה שאם הם ישחררו אותם מוקדם מדי או יפסיקו לעזור להם עם כסף או בתמיכה, אז מה יקרה עם הילדים שלהם? 

זה מגיע הרבה פעמים מפחד. זה מגיע הרבה פעמים מזה שההורים חוו אולי דברים לא טובים בילדות שלהם והם אומרים “אני לא רוצה שלילדים שלי יהיה ככה”. 

זה בעצם מביא לנו כל פעם דורות של ילדים, בוא נגיד את זה ככה, אולי יותר מפונקים או שפחות מאמינים בעצמם או שיודעים שתמיד יש להם את ההורים שלהם. יש גם ילדים שגדלים ללא הורים והם עדיין מצליחים יופי. האמת שיש סיפורים מאוד מרגשים על אנשים שגדלו בסיטואציות מאוד קשות בלי הורים ומה שנקרא, ניצחו ואת זה אני ממש אוהב. 

כשאני מדבר אתכם על כל הנושא של איך ילדים יכולים לגדול, דיברנו על האופציה הראשונה שזה פשוט גוזל שבוקע מביצה בלי הורים ומה שנקרא, “תתמודד”. כמו לזרוק ילד למים ותלמד לשחות, שיהיה בהצלחה. יכול להיות שהוא ימות, אבל גם יכול להיות שהוא ישרוד בצורה שהיא מאוד מהירה כי הוא עם הגב לקיר. 

האופציה השנייה זה חיות שמולידות את הילדים שלהן, אבל מלוות אותם רק בשנים הראשונות שלהם או בתקופה הראשונית שלהם ואז משחררים אותם לדרכם, מה שנקרא “תתמודדו”. 

שימו לב אם זה קורה אצלכם בבית או במשפחה ואם יש כאן הורים שמאזינים ואני יודע שיש, תשימו לב לדרך שבה אתם מגדלים את הילדים שלכם וכמה אתם עוטפים אותם בכפפות של משי. 

אני אתן דוגמא שאני מאוד אוהב ושוב הנושא של הזחל שנכנס לגולם כדי להיות פרפר כי זה משמעות האבולוציה והגולם מתאר תקופה של למידה, של התמודדות. דיברתי על זה גם בפרק הראשון, אז אם לא הקשבתם, אתם מוזמנים להקשיב שוב לפרק הראשון. 

אתן פה דוגמא שלא נתתי, אם אתם תעזרו לזחל שנכנס לגולם לצאת מוקדם מדי ונגיד אתם תחתכו בשבילו את הגולם, אתם יודעים מה יקרה לגולם? הוא ימות באותו הרגע. 

במילים אחרות, רק ברגע שהגולם או הפרפר שכבר חי בפנים מסוגל לפרוץ עם הכנפיים שלו החוצה את הגולם, רק אז הוא באמת מוכן להיות פרפר. הסיבה אגב, היא אבולוציונית. הכוח שצריך כדי לקרוע את הגולם זה הכוח שהכנפיים צריכות כדי להעיף אותו באוויר ולכן יש היגיון בדברים. 

אבל תחשבו גם מה קורה אם אתם שומרים את הזחל שלכם בגולם יותר מדי שהוא כבר ממזמן מוכן לפרוץ החוצה, שהוא ממזמן רוצה לעוף ושהוא מסוגל ויכול, אבל אתם רק עוטפים אותו בעוד שכבות ועוד שכבות. מתישהו הוא יגיד “טוב, די נוח לי כאן. בשביל מה אני צריך יותר מזה?”

זה פשוט יגרום לילדים או לדור הבא שלנו להיות באמת אנשים שפחות מאמינים בעצמם, שיודעים שהם יכולים לקבל את הדברים שהם רוצים מההורים שלהם או מהמשפחה שלהם ושתמיד יהיה מי שידאג להם כי ככה חינכו אותם מגיל ילדות. 

ואז אני פוגש את זה הרבה פעמים. אנשים שמה שנקרא, קופצים למים וקופצים לעולם האמיתי, הם חוטפים איזשהו הלם. הם מבינים שהם לא יודעים איך להרוויח כסף, הם מבינים שהם לא יודעים מה הם רוצים לעשות בחיים. הם מבינים שהם מעולם לא חשבו על הדברים ברצינות עד שבאמת הם צריכים לעשות את זה. 

ונכון אני עדיין לא הורה נכון לנקודת הפרק הזה, אבל הדבר שאני ממליץ לכם כהורים זה לדבר כל הזמן עם הילדים שלכם על תחושת המסוגלות שלהם ועל זה שהם יכולים להשיג כל מה שהם רוצים ושאתם שם כדי לתמוך, אבל לא כדי לייצר את הדברים האלה מאפס וכמובן שככל שהילדים שלכם הולכים ומתבגרים, אתם רוצים לשחרר יותר ויותר כי אחרת יהיה לכם זחל שחי בתוך הגולם או במקרה שלכם, ילד שהוא פשוט גולם.

אז חברים, לסיכום הפרק השמיני של העונה השנייה אני רוצה להגיד לכם תודה רבה שהייתם כאן. 

בפרק הזה דיברנו על הטבע ועל צורות החיים בכדור הארץ. דיברנו על זה שיש לנו כמה צורות של חיים. יש לנו את הצמחים, העצים ויש לנו את העניין של להתכונן לחורף ויש לנו את העניין של לקצור באביב, לסכם בקיץ ולהסתכל אחורה. 

הסברתי לכם שכל צורות הטבע באבולוציה ובכדור הארץ, כולן שואפות להיות המקסימום הגבוה ביותר שהן יכולות רק מלבד בני האדם. 

תשאלו את עצמכם האם אתם שואפים להיות העץ הגבוה ביותר והחזק ביותר או שאתם מתפשרים על החיים שלכם?

עוד דבר שתשאלו את עצמכם בין אם אתם הורים או בין אם אתם ילדים להורים, זה עד כמה עוטפים אתכם בכפפות של משי ועד כמה עוזרים לכם גם לנקודות שלב שאולי כבר לא צריכים לעזור לכם? למתי שאתם יכולים להיות עצמאיים לגמרי ופשוט בגלל שזה נוח אתם ממשיכים לקבל עזרה או שההורים שלכם מפחד ממשיכים לעזור לכם גם כשאתם מסוגלים כבר להתמודד עם הדברים בעצמכם.

אז חברים, אני מקווה שהפקתם ערך מהפרק הזה. אני רוצה להגיד לכם תודה רבה שהייתם כאן. אם אתם רוצים לשמוע עוד תכנים, אתם מוזמנים לחפש אותי, מתן ניסטור ברשתות החברתיות, בגוגל, כנראה שאני אקפוץ לכם. 

וחברים, בפרק הבא אני הולך לדבר על עסקים ועל יזמות. אז ככה שאם אתם ממשיכים, אז תקשיבו כבר לפרק הבא.

רוצה להגיד לכם תודה רבה שהייתם כאן. אני אוהב את כולכם, תהיו חזקים ותשרדו בכדור הארץ. נתראה בפרק הבא!

<מוזיקה <♬