עונה 2 פרק 5
הסוד של ה5% להצלחה 🏆

<מוזיקה <♬

אוקי, אז ברוכים הבאים לפרק החמישי של העונה השנייה של הפודקאסט שלנו סביבה מנצחת. 

לאלו שלא מכירים אותי, שמי מתן ניסטור, אני המרצה שלכם להיום ואני רוצה קודם כל, להגיד לכם תודה רבה על זה שאתם כאן. 

בין אם אתם יושבים בבית, עושים טיול ברחוב, עושים אימון או פשוט רוצים לעצור רגע את כל החיים, להקשיב, לקבל ולספוג קצת מידע, תודה רבה לכם שאתם כאן. אני יכול להגיד לכם שאני עושה את זה כדרך קבע ואני מאוד נהנה מזה וזו אחת הסיבות שאני נמצא כאן ועושה את מה שאני עושה.

אז בפרק של היום הנושא שלנו זה הצלחה וכישלון. הצלחה וכישלון זה אחד הנושאים שאתם מתייחסים אליהם לרוב כשאתם שולחים לי הודעות. הרבה אנשים כותבים לי, “אני מפחד להיכשל”, או “אני לא יודע אם אני אצליח”. 

זה מה שנעשה היום. אנחנו קודם כל נגדיר את המושגים האלה כי אם נעבוד על איזשהו קו אחיד לכולנו, תהיה לנו שפה משותפת ויהיה לנו קל יותר. 

אבל רגע לפני, אני רוצה להגיד לכם משהו לגבי הצלחה. הצלחה בחיים לתפיסתי וגם לתפיסת מומחים רבים אחרים היא בעיקר פסיכולוגית. האמת שיש אנשים שאומרים ש-80% מההצלחה שלנו בחיים היא פסיכולוגית ורק 20% הנותרים הם בעצם ידע, טכניקה, מיומנות, אסטרטגיה או כל מיני דברים כאלה. 

כל מי שלומד אנשים מוצלחים ישים לב שלכולם יש את אותו מכנה משותף. המכנה המשותף זה הפסיכולוגיה שלהם, זה התודעה שלהם, זה הלך המחשבה שלהם. ובעוד שה-20% שלהם הוא שונה כי הם מתעסקים בתחומים שונים ויש להם עסקים שונים או פעולות שונות, לכולם יש מכנה משותף מאוד גדול שקשור לכמה טוב הם חושבים על עצמם או לכמה רמת האמונה העצמית שלהם גבוהה או לכמה הם מכווני הצלחה וכמה שהם בסדר עם לחוות מדי פעם כישלונות. אבל כמו שאמרתי, אנחנו הולכים תכף להגדיר מה זה כישלון. 

אבל לפני שנגדיר מה זה כישלון, בואו נגדיר מה זה הצלחה. פגשתי הרבה מאוד הגדרות למילה הצלחה בשנים האחרונות, אבל ההגדרה הטובה ביותר שאני יכול לתת לכם היא שהצלחה זה להשיג את מה שאנחנו רוצים. כ”כ פשוט בלי להתפלסף או דברים כאלה. הצלחה זה להשיג את מה שאנחנו רוצים.

בואו ניתן דוגמא. נגיד אני רוצה להוריד במשקל והצלחתי, אז הצלחתי. נגיד אני רוצה להרוויח כסף והצלחתי, אז הצלחתי. עכשיו מי שעוקב אחריי ואחרי התכנים שלי במדויק, יודע שלהציב מטרה כמו להוריד במשקל זאת לאו דווקא המטרה הטובה ביותר כי אנחנו צריכים גם לקחת את זה לשלב הבא ולהפוך את זה ליעד. יעד אנחנו רוצים שהוא יהיה מוגדר ע”י שני פרמטרים. אחד זה כמות והדבר השני זה זמן. 

לצורך העניין, להגיד שאני רוצה להוריד במשקל זה אחלה, אבל אם הורדתי קילו אז הצלחתי להגיע למטרה שנקראת ירידה במשקל, אבל אולי רציתי להוריד 10 ק”ג. אז אם אני אומר לעצמי שהמטרה היא להוריד במשקל, אך היעד זה להוריד 10 ק”ג תוך חצי שנה, עכשיו אני באמת יכול לשאול את עצמי האם הצלחתי. האם הצלחתי להגיע ליעד. 

אבל הצלחה זה להשיג את הדברים שאנחנו רוצים וברגע שנסתכל על הדברים האלה בצורה הזאת יהיה לנו מאוד קל. 

אני אגיד לכם מה הדבר הקשה עם הצלחה. זה שהרבה פעמים אנחנו לא מעריכים אחרי שכבר השגנו. אני אתן לכם דוגמא. המח הוא הרבה פעמים מעריך משהו לאותו רגע, אבל לאט, לאט זה הולך ומתפוגג. גם הדבר היפה ביותר בעולם לאט, לאט יהיה מובן מאליו. 

תחשבו שאתם מטפסים על איזשהו הר ואתם בטיול עכשיו, לא יודע משפחה, חברים או עם עצמכם ויש איזשהו נוף שאתם ממש רוצים לראות. אחרי עבודה מאוד קשה, אתם מגיעים לפסגה של ההר. אתם מזיעים, היה לכם קשה ואתם עומדים למעלה. התאמצתם ועכשיו אתם מגיעים לנוף היפהפה הזה ואתם מסתכלים על זה ואתם אומרים “וואו, איזה נוף מדהים!” אתם מצלמים את הנוף ואתם עוצרים, מסתכלים על זה ואתם סופגים את היופי. 

אבל מה יקרה אחרי 10 דקות?

אחרי 10 דקות יכול להיות ששוב תסתכלו על הנוף הזה ותגידו “וואלה באמת נוף יפה”. אחרי חצי שעה אתם תגידו, “וואי כבר מתחיל להיות לי חם, אולי נתחיל לרדת מההר הזה”. אם תקימו מחנה על ההר הזה ותעברו לגור שם, אני מבטיח לכם שהנוף היפהפה הזה שברגע הראשוני היה הדבר היפה ביותר שראיתם בחיים שלכם ותחושת ההצלחה הייתה כ”כ גבוהה, עם הזמן אתם תעריכו אותו פחות ופחות. וזו אולי הסכנה הגדולה ביותר בהצלחה. 

הרבה פעמים אני פוגש אנשים שהשיגו את הדברים שהם רוצים להשיג, אבל הם לא מאושרים. אני גם יכול להגיד לכם שזה גם קרה לי. אני יכול להגיד לכם שהדבר או הכישלון האמיתי אני חושב, זה להצליח אבל לא להיות מאושר מההצלחה שלך. במילים אחרות, זה להתחיל לקבל את הדברים כמובנים מאליהם. 

ההגדרה הטובה ביותר שלי לאושר תהיה לאהוב את מה שהשגת. אז בואו נחזור שניה לדברים. אם הצלחה זה להשיג את מה שאתה רוצה ואושר זה לאהוב את מה שהשגת, אנחנו מבינים שאחרי שהשגנו את זה יש גם איזה שלב שנקרא להעריך. 

הבעיה היא וככה אנחנו מתוכנתים כבני אדם, אנחנו הרבה פעמים רוצים יותר או שאנחנו פשוט מאבדים עניין בין אם קניתם רכב חדש וכמה רציתם לקנות את הרכב החדש הזה, חסכתם כסף, קניתם אותו ועכשיו אתם מתרגשים ממנו, מה יקרה אחרי כמה שבועות? אחרי כמה שבועות זה אולי פתאום יהיה קצת אוברייטד. פתאום כבר תתרגלו, פתאום תשימו לב שאתם נכנסים אליו ואתם לא מלטפים אותו, את הרכב החדש שלכם, אתם פשוט מתחילים לנהוג בו. 

זה קורה במערכות יחסים, זה קורה עם משקל חדש, זה קורה כשמתחילים להרוויח סכום כסף שרוצים להרוויח. פתאום אנחנו מתחילים לקחת את הדברים כמובנים מאליהם. הדבר הזה בהנחה שאין לנו מטרות נוספות יכול לשים אותנו על איזשהו פלטו, איזשהו מצב ביניים כזה שעובדתית הוא טוב יותר מאיפה שהיינו לפני כמה חודשים, אבל הבעיה היא שתחושת הרגש של ההצלחה ושהשגנו את זה סוף סוף שהייתה לנו בהתחלה, כבר לא קיימת. 

אז בואו נגדיר את הדבר השני. בואו נגדיר מה זה כישלון. יש הרבה מאוד הגדרות לכישלון, אבל אני מאוד מעדיף וגם שאתם תשתמשו בהגדרה הבאה. 

כישלון זה ברגע שאנחנו מפסיקים לנסות, זה הכי קל שיש. 

ברגע שאנחנו מבינים שכישלון הוא כשאנחנו מפסיקים לנסות, זה בעצם אומר שגם אם זה לא עבד לי אך המשכתי, לא נכשלתי. מה שקורה לרוב האנשים, הם לא מצליחים ואז הם גם מפסיקים. לפי ההגדרה שלנו, באותו רגע הם נכשלו. 

בואו ניקח מישהו שעזבו ירידה במשקל, בואו ניקח ילד שלומד ללכת. בואו ניקח ילד שהוא לא מודע עוד לפעולות שלו אז יש לו את המתווכים שלו, ההורים שלו, והם מסבירים לו “תקשיב ילד, אתה צריך לדעת ללכת, אז אני עכשיו מתחיל להכניס אותך למסלול אימונים של הליכה. תעשה את מה שאני אומר, אני המורה שלך, אני ההורה שלך ותתחיל ללכת וגם אם זה לא יעבוד, אל תדאג אנחנו ננסה שוב” 

עכשיו עובדתית, כולכם הולכים. מה שאומר שני דברים:

אחד, היו לכם אחלה של מאמנים שעבדו על פי העיקרון שנקרא מידול כי ההורים שלימדו אתכם ללכת, יודעים ללכת, אז הם יודעים גם איך ללמד אתכם לעשות את זה. 

הדבר השני, לא הפסקתי לנסות. הרי אין שום סיטואציה בעולם שההורה תופס את הילד שלו ואומר “תקשיב, ניסית ללכת כבר 28 פעם, זה לא עבד, אז תקשיב זה לא בשבילך”. 

הסיטואציה הזאת לא קורית. כל הורה או כל הורה שמכבד את עצמו הולך להגיד את המשפט הבא:

“ימות העולם, הבן שלי/הבת שלי עומדים ללכת”

הבעיה היא שככל שאנחנו מתבגרים, כבר אין לנו את הדמויות האלה בחיים שלנו שהולכים להתאבד עלינו על זה שנצליח ואנחנו צריכים גם להיות הילדים שלומדים ללכת וגם ההורה שממתין שני מטרים בכיוון השני ואומר “מי בא לאבא או לאמא?”

בגלל שלרוב האנשים אין את האנשים האלה בחייהם, מכאן שוב, סביבה מנצחת, ככל הנראה שהרבה מאוד מהאנשים יפסיקו לנסות, פשוט כי לא היה מישהו בצד השני שיגיד להם “תקשיב, זה הולך לעבוד”. 

אז תראו מה נעשה, אני הולך לתת לכם כלי שאני עובד איתו והאמת שזו הפעם הראשונה שאני משתף אותו אז תתרגשו. הכלי הזה זו הדרך שבה אני מסתכל על המטרות שאני מציב לעצמי כדי להגדיר את רמת הקושי שלהם. כי יש קשר ישיר בין היכולת שלנו להגשים את המטרות שלנו לבין כמה שאנחנו תופסים אותן כמורכבות או מסובכות או קשות. 

אז הנה הדרך של מתן כדי איך להגדיר מטרות.

אז יש לנו שלושה סוגים של מטרות:

הסוג הראשון זה בעצם מטרה שהיא קשה. טם טם טם! מטרה קשה זה בעצם אומר את הדבר הבא. זה משהו שמעולם לא הצליחו להשיג, לא רק אתם, כל בן אדם בעולם. לצורך העניין, נכון ליום הפודקאסט הזה, עדיין לא נחתו על המאדים. ולכן, אם מישהו רוצה להגדיר לעצמו מטרה של לשים בן אדם על מאדים, זו תהיה מטרה קשה. 

עכשיו, למה זו מטרה קשה?

כי לאותו בן אדם, חצוף ככל שיהיה, שרוצה להנחית בן אדם על המאדים אין עם מי להתייעץ. אין אף אחד שאפשר למדל. ממי הוא יכול ללמוד? אם אני רוצה לנחות על הירח אחרי שמישהו נחת על הירח, הדבר הנכון ביותר שאני אעשה יהיה לשאול את האנשים שהנחיתו בן אדם על הירח, “איך עשיתם את זה?”

אבל לנחות על המאדים ושוב, כרגע אין לנו את הדבר הזה. עם מי אני הולך לדבר לעזאזל?!? 

אני צריך להביא את הכל מאפס, אני צריך להמציא איזושהי תורה ובשאיפה שזה יעבוד. אז כל דבר שאתם רוצים להשיג ותשימו לב טוב, שמעולם לא הצליחו להשיג את זה, אני אומר לכם שזו מטרה שהיא קשה. החדשות הטובות שלרוב האנשים אין מטרות בסדר גודל הזה. 

לרוב האנשים יש את הגרסה השנייה של המטרה שלנו שזאת מטרה קלה ותרשמו בבקשה, כי זה כנראה רוב המטרות של רוב האנשים שמאזינים. מטרה קלה זאת מטרה שמישהו אחר כבר השיג. במילים אחרות, יש עם מי להתייעץ, יש את מי למדל.

מטרה קלה יכולה להיות, נגיד להיות מיליונר. עכשיו למה זה קל? כי כבר יש מיליונרים שחיים בעולם הזה ואפשר לשאול אותם, תגידו, איך עשיתם את זה? 

מטרה קלה תהיה למצוא זוגיות ולהתחתן בהנחה שאני רווק ולא התחתנתי, כי אני יכול לשאול “איך עשית את זה?” אני יכול לשאול אנשים נשואים שיצאו לדייטים, מצאו זוגיות והיום נשואים איך עושים את זה?

ולכן מטרה קלה תהיה כל דבר שאני עדיין לא השגתי אבל אנשים אחרים בעולם השיגו את זה. אתם יודעים גם מה זה אומר לי? שזה אפשרי! כי אנחנו לא יודעים לגבי המטרה הקשה של לשים בן אדם על מאדים אם זה אפשרי, אנחנו צריכים ממש להאמין שהדבר הזה אפשרי. אבל לגבי המטרה הקלה, אנחנו יודעים שזה אפשרי. עובדתית אנשים השיגו את זה, הרבה אנשים השיגו את זה, אז למה שאני לא אשיג את זה?

אז זו תהיה ההגדרה לתפיסתי למטרה קלה. 

המטרה השלישית זה החלק האהוב עליי, זו מטרה שהיא קלה ממש. מטרה שהיא קלה ממש, תקשיבו טוב, זאת מטרה שאתם כבר השגתם.

למה אני מתכוון?

אם בעבר כבר הורדתם במשקל ועכשיו אתם שוב רוצים להוריד במשקל, נחשו מה? זאת מטרה קלה ממש. כי אתם אפילו לא צריכים למצוא את הבן אדם החיצוני הזה, הוא אתם עצמכם. אתם צריכים להתייעץ עם עצמכם ולשאול “מתן, בפעם הקודמת שרצית להוריד במשקל, איך עשית את זה? אה אוקי תודה על הטיפ”. 

זה היה נורא מהיר, אתם יודעים איך לעשות את זה. עובדתית, כבר עשיתם את זה ולכן גם רמת האמונה שלכם היא גבוהה כי לא רק שאנשים אחרים השיגו את זה, אתם כבר השגתם את זה. אתם צריכים להתייעץ עם עצמכם מהעבר. ובהנחה שעצמכם מההווה היא גרסה משודרגת של עצמכם מהעבר, יש לכם פור אדיר. 

אז מה הבעיה להשיג מטרות שהן קלות ממש?

כשמדברים על שלושת המטרות בין אם זו מטרה קשה, מטרה קלה או מטרה קלה ממש, תעשו בבקשה, תעברו על רשימת המטרות שלכם ותרשמו ליד כל מטרה האם היא קשה וזה אומר שמעולם לא השיגו אותה. האם היא קלה וזאת אומרת שמישהו אחר השיג אותה אבל אתם עדיין לא או האם היא קלה ממש שזה אומר שאתם רוצים להשיג משהו שכבר השגתם.

ברגע שתסתכלו על המטרות שלכם בצורה הבאה, אני מבטיח לכם שכל האמונות שלכם והגישה שלכם, האנרגיה וכמובן גם התוצאות שלכם הולכות להשתנות בצורה פנטסטית. 

בחלק האחרון של הפרק אני רוצה לדבר אתכם על אומץ. 

כדי להגשים את המטרות שלנו אתם יודעים מה, אפילו כדי להציב לעצמנו מטרות, אנחנו צריכים אומץ. בגלל שאומץ ואני מתייחס אליו כאל שריר ושריר זה Use it or lose it, גם לגבי אומץ. 

אני אומר את זה תמיד. אנחנו צריכים להרגיש בנוח עם לצאת מאזור הנוחות. להגדיר מטרות זה לצאת מאזור הנוחות, להגשים אותן זה לצאת מאזור הנוחות. אומץ, אם לא נשתמש בו, הוא יקטן. ולכן אם אנחנו רוצים להיות אמיצים יותר, אנחנו כל פעם צריכים לקבל החלטות אמיצות יותר ושוב, לצאת מאזור הנוחות  ולעשות דברים שאנחנו לא רגילים לעשות. 

קודם כל, תתחילו בהצבת המטרות שלכם. אחרי זה תשימו בקטגוריה של מה רמת הקושי של המטרה הזאת. אם זאת מטרה שהיא קלה ממש, אז תשאלו את עצמכם. אם זאת מטרה שהיא קלה תחפשו אנשים. אם זאת מטרה קשה, שיהיה בהצלחה. 

הדבר האחרון שאני רוצה לדבר אתכם בפרק הזה זה על הנושא שברגע שאנחנו מגלים שמשהו לא עובד, אפשר להגיד שהדלת נסגרת. אבל משהו לגבי העולם הזה של סגירת דלתות, בדרך כלל כשדלת נסגרת, נפתחת דלת חדשה. 

הבעיה היא זה ככה אצל רוב בני האדם, שברגע שדלת אחת נסגרת ונפתחת דלת חדשה, רוב בני האדם לא הולכים אל הדלת החדשה, אלא מנסים בכוח לפתוח את הדלת שנסגרה. אבל בד”כ זה כבר לא תלוי בכם. אין לכם את המפתח, זה נעול 70 פעם מבפנים וזה לא משנה כמה אנרגיה תשקיעו בלנסות לפתוח את הדלת שנסגרה, ככל הנראה זה לא יעבוד. 

דוגמא קלאסית יכולה להיות סיום של מערכת יחסים. נסגרה דלת, זה אומר שמערכת היחסים הסתיימה, נפתחה דלת חדשה, יש אופציות חדשות, אבל הרבה מאוד מהאנשים לא מסתכלים על הדלת החדשה, אלא הם מנסים בכוח לפתוח את הדלת שנסגרה.

במילים אחרות, וזו עוד הגדרה לכישלון, אתה נכשל ברגע שלא למדת משהו חדש. 

זה בסדר שהדברים לא יעבדו. זה בסדר לעצור ולעשות חישוב מסלול מחדש, אבל תעשו את זה. תפסיקו לנסות שוב לפתוח את הדלת הזאת שלא עומדת להיפתח כי זה כבר ממזמן לא תלוי בכם. במקום זאת, תנסו להבין מה היה לא בסדר בפעם הקודמת ותחפשו את הדלת הבאה. 

חברים, תודה רבה לכם. זה היה הפרק החמישי של העונה ה-2 שלנו. אני רוצה להגיד תודה רבה לכל מי שעוקב אחריי ואם אתם רוצים להכיר אותי עוד יותר או לקבל עוד תכנים, אתם מוזמנים לחפש את השם שלי מתן ניסטור הרשתות החברתיות, בגוגל, בכל מקום, כנראה שאני אקפוץ לכם. 

אני אשמח לשמוע מה אהבתם, אם לקחתם דברים, אם רשמתם דברים וכמובן תעזרו לי לשתף את הפודקאסט הזה לכמה שיותר אנשים כדי שנפיץ את הטוב ונעזור לאנשים שצריכים שיעזרו להם. 

עד כאן חברים, הפרק החמישי לעונה ה-2. תודה רבה לכם. אנחנו נתראה בפרק הבא ושיהיה לכם אחלה יום!

<מוזיקה <♬