עונה 1 פרק 6
חיטוב הגוף, עלייה במסת שריר, תזונה נכונה ולהיות מנכ"ל

<מוזיקה <♬

אוקי, אז אנחנו בפרק השישי שלנו כאן בסביבה מנצחת. והיום אנחנו הולכים לדבר על נושא שביקשתם ממני הרבה מאוד זמן שאני אתייחס אליו. היום אנחנו הולכים לדבר על תזונה, כושר גופני, ירידה במשקל ועל שינוי הגוף ואנחנו גם נדבר על הקשר בין הדברים האלה לבין הצלחה בחיי היומיום שלנו ולגבי המשימות והמטרות שיש לנו בחיים.

אבל קודם, אני רוצה להגיד לכם תודה רבה שאתם כאן. 

שמי מתן ניסטור, בן 29, מאמן לאורח חיים בריא ופעיל, מאמן כושר, בוגר לימודי תזונת ספורט, גר בת”א, הבעלים של העסק לירידה במשקל בשם “יאללה רזים”, מרצה להתפתחות אישית ויוצר הפודקאסט סביבה מנצחת.

אז תודה רבה שאתם כאן, תודה שאתם מאזינים. אני יכול להגיד לכם שבשנה החולפת אני האזנתי להרבה מאוד פודקאסטים ולאנשים שהשיגו את הדברים שאני רוצה להשיג וזה לא פחות מכבוד ועונג עבורי לדעת שאתם שמים עכשיו אוזניות ומקדישים לעצמכם כמה רגעים כדי להיות טובים יותר.

אז תודה. 

בפרק של היום אנחנו הולכים לדבר על הנושא של ירידה במשקל ואנחנו גם הולכים לקשר את זה לכל מיני דברים בחיים שלנו שהיינו רוצים להשיג כי אני תמיד אומר שסט היכולות לשינוי הרכב הגוף, וכשאני אומר שינוי הרכב הגוף זה לא אומר דווקא ירידה במשקל, זה יכול להיות הורדה באחוזי שומן, יכול להיות עלייה במסת שריר, כל אחד ומה שחשוב לו. אבל סט היכולות תמיד נשאר זהה. 

זה תמיד הקונספט של התמדה, כוח רצון, לא לוותר לעצמך, שיהיה לך את הסביבה המנצחת ואת ההרגלים הנכונים והיום אנחנו גם הולכים לחבר את כל הפרקים שדיברנו עליהם עד עכשיו, פרקים 1-5 לנושא של תזונה וכושר. 

אבל קודם כל, אני רוצה לתת שניה איזה נתון שאני תמיד אוהב להיזכר בו וזה שרוב האנשים שהשיגו את המטרות שלהם בחיים, נגיד מנקודה פיננסית, נגיד אנשים שהם מנכ”לים ואנשים שהקימו עסקים, חברות ועשו הרבה מאוד כסף, יש להם אורח חיים בריא ופעיל. 

כשמדברים על הנושא הזה שנקרא אורח חיים בריא ופעיל זה בעצם החיבור בין מה שאני מכניס לגוף שלי, איך שאני מתייחס לגוף שלי, האם אני מאמן אותו? האם אני מפעיל אותו? וגם האם יש לי איזה תחביב שהוא פיזי?

עכשיו תחביב שהוא פיזי, רק שנבין שניה למה אני מתכוון. זה אומר שאני אשכרה נהנה מללכת ולעשות אימון. אני באמת אוהב את זה, אני הולך לרוץ כי כיף לי ולא כי אני צריך או חייב או כי אני חייב להוריד במשקל או דברים כאלה. באמת שבא לי לעשות את זה. 

תמיד אמרתי לעצמי, אני רוצה להיות מנכ”ל של חברה מאוד מצליחה, אני מתן. אמרתי אני רוצה למדל מנכ”לים אחרים. אני רוצה להבין איך זה שאותו בן אדם הוא גם מנהל מאה עובדים, גם מרוויח הרבה מאוד כסף, גם מצליח להגשים את עצמו ברמה העסקית והוא גם בכושר גופני מאוד גבוה. 

תמיד השאלה שלי הייתה מה בעצם היה קודם? ז”א, האם קודם כל היית בעולם הספורט והעקרונות האלה הם מה שהביאו אותך להישגים שלך בעולם העסקי או שנגיד השגת את עצמך בעולם העסקי ואז עכשיו התפנה לך מלא זמן, אז אמרת מה אני אעשה? טוב אני אתחיל להתאמן כי שתי האפשרויות יכולות להתקיים.

אז האמת שבאמת בדקתי את זה וכמעט באופן גורף האנשים שהצליחו להגשים את עצמם במטרות אחרות שהם לא הגוף שלהם, היה להם בסיס של משמעת שקשורה לאימונים ולתזונה. 

תראו, הכל קשור להכל. אני תמיד אומר שמי שרוצה להשתנות מבחוץ, צריך להשתנות קודם מבפנים והדוגמא הזאת ממש עושה סדר בזה. אנשים שמקדישים זמן לעצמם ולמה שקורה עם הגוף שלהם ולאהוב את עצמם ולהתאמן תחת הכותרת של “אני רוצה להשתפר”, אלה אנשים שיכולים אח”כ לקחת את אותם עקרונות וליישם אותם בכל סגנון אחר בחיים שלהם והם יגיעו לאותן התוצאות ולכן אני אתן לכם טיפ. 

אם אתם יום אחד רוצים להרוויח הרבה מאוד כסף, תתחילו להתאמן. אם אתם לא עולים על הקשר כרגע, אתם תעלו על הקשר בהמשך כי כדי להרוויח הרבה מאוד כסף, אתם צריכים משמעת, אתם צריכים מטרה, אתם צריכים תוכנית, אתם צריכים סביבה מנצחת, אתם צריכים הרגלים נכונים ואלו בדיוק אותם הכלים שאם תרכשו אותם ע”י תהליך של ירידה במשקל ושינוי הרכב הגוף ואז תיישמו אותם נגיד בעולם העסקי, אתם תגיעו לתוצאות מדהימות. 

אז כשאנחנו מדברים על מטרה בהיבט הפיזי, אני אנסה לפשט את זה, ניתן שתי אפשרויות. 

אופציה אחת זה שאני רוצה להוריד במשקל. להוריד במשקל, הרבה אנשים לוקחים את זה אולי לכיוון שהם לא בדיוק מבינים למה אני מתכוון. זה יכול להיות הורדה באחוזי שומן, הצרת היקפים, פשוט להיות מה שנקרא קטן יותר, פחות יותר והאופציה השנייה זה להיות גדול יותר שזה עליה במסת שריר, זה להגדיל את היקפי השרירים, הרבה פעמים אני מוצא גברים שרוצים לעשות את זה, אבל יש לי גם נשים שעוברות תהליך דומה. 

צריך להבין שלכל מטרה יש תוכנית פעולה אחרת. אני תמיד מדבר על זה. מטרה, תוכנית וביצוע. המטרה שלי נגיד היא עליה במסת שריר והמטרה שלי היא הורדה במסת השומן, התוכניות הן שונות. אנשים מתבלבלים, אז אני שניה אעשה את הסדר.

היום אנחנו הולכים לדבר בעיקר על ההבדל בין התוכנית כי מטרה לכל אחד יש והביצוע זה בעצם מה שאנחנו מדברים עליו במשך כל הפודקאסט, זה היכולת שלנו להתמיד וכוח רצון וסביבה ושינוי הרגלים. 

אבל עכשיו אני רוצה להתעסק באמת בתוכנית כי זה משהו שהוא טכני, פרקטי, אז אתם יכולים להוציא דף ועט ולרשום לכם. 

הבעיה של רוב האוכלוסייה זה עודף משקל. האמת ש-50% מהישראלים נמצאים במצב של עודף משקל וזה מצב שהוא מאוד בעייתי. ואגב על פי סטטיסטיקות, הנתונים האלה רק הולכים לעלות. זה די הגיוני כי ככל שהטכנולוגיה הולכת ומשתפרת, אנחנו צריכים לעשות פחות ופחות כדי להזיז את עצמנו. 

אני תמיד אומר שכשהייתי קטן אז לפחות בשביל לנסוע על קורקינט הייתי צריך להזיז רגל אחת, היום אני מזיז את האגודל. עוד מעט זה גם יהיה בצורה טלפתית. ופעם אם הייתי רוצה לאכול בחוץ, הייתי אשכרה צריך לצאת לחנות, היום יש לנו אנשים שירכבו על אופניים בטירוף בגשם כדי להביא לנו את האוכל כמה שיותר מהר. 

אז שלא נדבר על זה שאנחנו זזים פחות, אנחנו בטח גם אוכלים מאכלים שהם מה שנקרא יותר דחוסים אנרגטית. אני רוצה להסביר מה זה המושג הזה כי דחוס אנרגטית זה בעצם אומר את הדבר הבא. אתם יכולים גם לרשום את זה. 

זה אומר שלמוצר יש נפח קטן וערך קלורי גבוה. זה אומר שמנגנוני הרעב והשובע שלי בהרבה מאוד מובנים עובדים על נפח. בוא ניקח שניה את הנושא של ניתוח בריאטרי, ניתוח לקיצור קיבה. בניתוח הזה אומרים דבר כזה. אותו בן אדם נמצא בעודף משקל והוא לא מצליח לסגור את הפינה של עצמו עם אוכל, אז אנחנו נעשה דבר כזה. אנחנו נפתח לו את הקיבה, את הגוף ואנחנו נקטין לו את הקיבה ואז כתוצאה מזה שהנפח של הקיבה שלו יקטן, הוא יגיע לתחושת שובע מהירה יותר. זה באמת עובד ואני לא אכנס שניה לנתונים הסטטיסטיים של אנשים אחרי ניתוח לקיצור קיבה חוזרים למשקל שלהם והסיבה היא פשוטה, כי הם לא שינו הרגלים. מה שנקרא הם לא החליפו תקליט.

או איך שמישהו פעם אמר לי “הניתוח הבריאטרי הבא צריך להיות במח”. 

אבל אני לא רוצה לדבר על זה, העיקרון של הקטנת הקיבה עובד טוב מאוד לתחושת השובע כי אנחנו נהיים שבעים מנפח. ולכן אם אני רוצה להוריד במסת השומן, מה שנקרא להיות במצב של גירעון קלורי, אני צריך שהמאכלים שאני מכניס לגוף שלי יהיו מאכלים שיש להם נפח כמה שיותר גדול עם ערך קלורי כמה שיותר קטן. אני מניח שלא חידשתי לכם כשאני אומר לכם שאני מתכוון לסלט. אני מתכוון לירקות, מוצרים שיש להם נפח גבוה כי זה תורם לתחושת השובע. 

אנחנו מדברים על כל מה שקשור לסיבים תזונתיים. יכול להיות שאתם לא יודעים מה זה סיבים תזונתיים, אבל כל מה שאתם צריכים לדעת כרגע זה שאנחנו מתים על סיבים תזונתיים ושאנחנו רוצים לצרוך אותם. הישראלי הממוצע לא צורך מספיק סיבים תזונתיים ליום והאמת שרוב האנשים חושבים שזה נמצא לרוב בפירות וירקות, זה בעיקר נמצא במוצרי דגן, במוצרי קמח מלא. 

אנחנו גם צריכים לשים לב לכל הנושא של לחמים כי היום שיגעו לנו את השכל עם כמות הלחמים שיש בחוץ. יש לנו לחם מלא, קל, שיפון, כפרי, שחור ולחם עם שבעת דגנים ואנחנו כבר לא יודעים במה לבחור. אבל אם המטרה שלי היא להכניס כמה שפחות קלוריות, אני תמיד ארצה לבחור בלחם קל, אז מקווה שעשיתי לכם סדר רק בזה ולא את כל שאר סוגי הלחמים, הם הרבה פעמים עם ערך קלורי מאוד גבוה ביחס לפרוסה. אנחנו קונים את זה בגלל שזה נתפס כמאוד בריא. וזאת הבעיה שיש הרבה מאוד פעמים.

תראו, אני לא אכנס כרגע למה ההגדרה שלנו למוצר בריא, אבל יש הרבה מאוד מוצרים שהם גם בריאים וגם משמינים. 

אבל בואו נבין שניה את הבעיה. הבעיה זה עודף משקל ואגב, הסתדרות הרפואה בישראל החליטה דבר כזה. כמו בארה”ב וכמו באירופה, השמנה זו מחלה. זה דבר בעייתי כי זה אומר שאם עכשיו אני בעודף משקל אז אני לא רק שמן, אני גם חולה. אבל המטרה הייתה לזעזע קצת את האוכלוסייה. 

כשאנחנו מדברים על זה שאנשים אוכלים דברים בריאים, אבל מעלים במשקל, פה יש את הפרדוקס הכי גדול.

תראו, דברים כמו ניקח מאכלים כמו טחינה, שמן זית, אבוקדו, שמן שקדים, אגוזים, אלו מוצרים שהם בהגדרה דחוסים אנרגטית. שוב, נפח קטן וערך קלורי גבוה והרבה פעמים הסיבה לכך זה בגלל שהערך השומני הוא מאוד גבוה. 

יש לנו שלושה דברים שאנחנו יכולים להכניס לגוף שלנו שתורמים לנו אנרגיה ואנרגיה זה קלוריות. 

הראשון זה פחמימות.

השני זה חלבונים. 

והשלישי זה שומנים

זה נכון שאת השומנים אני יכול לחלק לשומנים מן החי ולשומנים מן הצומח וכל המוצרים שמניתי כמו אגוזים, שקדים, טחינה, אבוקדו, שמן זית זה שומנים מן הצומח שהם יותר נכונים לגוף, אבל במוצרים האלה יש ערך קלורי מאוד גבוה וכאן הבעיה. 

הרבה פעמים אנשים שרוצים להוריד במשקל, הם איכשהו מגיעים בתפריט שלהם, בדברים שהם אוכלים ביומיום למוצרים שיש להם ערך קלורי סופר גבוה. אנחנו מדברים פה על מעל 600 קלוריות ל-100 גרם למי שזה אומר משהו. ודווקא אלה הדברים שהם אוכלים תחת הכותרת “אני רוצה להוריד במשקל” והרבה פעמים זה מה שתוקע אותם. 

כששואלים אותם “למה אתם אוכלים את הדברים האלה?”

הם אומרים “כי זה בריא”. 

אז אני רוצה שניה שניישר פה את הקו. אם המטרה שלי זה להוריד 20 ק”ג, אני צריך לעבוד מאוד קשה בשביל להשיג את זה ואני ארצה לעשות לעצמי חיים כמה שיותר קלים. ובגלל שהבנו שמנגנוני הרעב והשובע שלנו עובדים גם על נפח, מכאן גם הנושא של ניתוח בריאטרי, אנחנו רוצים לצרוך מוצרים עם נפח כמה שיותר גדול וערך קלורי כמה שיותר קטן ולא לעשות בדיוק את ההפך. 

אני אגיד לכם מי האנשים שאני רוצה שיאכלו בדיוק את ההפך. שיאכלו מוצרים שיש להם נפח קטן וערך קלורי גבוה. זה האנשים בקבוצה השנייה שזה אחוז קטן מהאוכלוסייה, זה אלה שרוצים לאכול יותר. זה אלה שרוצים להיות במה שנקרא עודף קלורי, הם רוצים להיות גדולים יותר, רוצים לעלות במסת שריר הרבה פעמים. והם לא מצליחים להגיע לכמות הקלוריות היומית כי הם אוכלים הרבה מאוד מאכלים שסותמים אותם ואז הם כבר לא רעבים. 

אני רוצה שאותם אנשים יישארו רעבים כל הזמן, אז להם אני כן אתן את הדברים האלה. להם כן אתן את כל הנושא של האגוזים, טחינה, שמן זית ודברים כאלה כי הם מקבלים ככה הרבה מאוד קלוריות שזה מה שהם צריכים. אבל הם נשארים רעבים. 

אבל אוי ואבוי לאותם אנשים שרוצים להוריד במשקל ויצרכו את הדברים האלה. אז אני מקווה שרק הדבר הזה עושה לכם סדר. 

הדבר הבא שאנחנו הולכים לדבר עליו זה כל הנושא בעצם של פעילות גופנית, של ספורט. אם החלק הראשון היה בעיקר תזונה, עכשיו יותר נדבר על העניין הגופני ובהמשך נדבר על כל מה שקשור לשעות שינה. נדבר על עישון ונדבר גם על שתיית אלכוהול ועל כל מיני דברים שאנחנו מכניסים לגוף שלנו שעדיף שלא נעשה. 

אבל בכל מה שקשור לפעילות גופנית, אני תמיד אומר דבר כזה. הפעילות הגופנית הטובה ביותר שאנחנו יכולים לעשות זה האימון שאנחנו יכולים להתמיד איתו למשך זמן. זה אומר את הדבר הבא. 

יש הרבה אנשים ששונאים לרוץ, אבל מסיבה כלשהי הם כל הזמן יוצאים לריצות, בין אם זה בחוץ או על הליכון ואני שואל אותם “תגיד, למה אתה עושה את זה אם אתה שונא את זה?”

אז הם אומרים לי “כדי לשרוף קלוריות, כדי להוריד במשקל”. 

פה אני אומר “אוקי, שניה, כנראה שבאמת יש פה עניין של חוסר הבנה”.

תראו, המשקל שלנו אם אנחנו רוצים להוריד אותו, הוא תמיד ישתנה כתוצאה בעיקר מהתזונה ולכן אני תמיד אומר שאנחנו לא עושים אימון כדי לשרוף קלוריות ולהרבה אנשים קשה לקבל את הקונספט הזה. בוא נגיד שאני יכול לעשות אימון משקולות ובאימון משקולות, תקשיבו, זה די קשה לחשב את ההוצאה האנרגטית. כמה קלוריות אני שורף בסט של שכיבות שמיכה או כפיפת מרפקים, זה משהו שמאוד קשה לנו לדעת. ולכן אנחנו לא מתעסקים בזה. 

אבל כשאנשים עושים אימון אירובי, אז נגיד על ההליכון יהיה כתוב להם איזשהו מספר. נגיד הם ירוצו עכשיו שעה ובסוף האימון יהיה כתוב 500. אז הם יגידו מעולה, שרפתי 500 קלוריות.

אבל אני אגיד לכם מה הבעיה. קודם כל, אם ההליכון אפילו לא שאל אתכם בתחילת הריצה אם אתם גבר או אישה, מה המשקל שלכם? מה הגיל שלכם? מה הגובה שלכם? או לא היו גם נתונים של דופק, אז המספרים האלה הם מה שנקרא, בטל בשישים. הם כן תורמים מאוד למוטיבציה, אבל אל תחשבו שזה באמת מה שקרה אצלכם בגוף. 

הדבר השני מה אם שרפתם כמה מאות קלוריות בהליכון? אתם אחרי זה בכל ארוחה קטנה או איזה סנדוויץ’ אקסטרה, אתם מחזירים את הדבר הזה ויש לנו גם דבר שנקרא אכילה מפצה. זה אומר שאחרי שאנחנו עושים אימון, בגלל שאנחנו מרגישים טוב עם עצמנו, אז אנחנו אומרים טוב, מגיע לי. המגיע לי הזה זה בעיקר משהו פסיכולוגי. יכול להיות שאנחנו גם קצת יותר רעבים בגלל שהוצאנו אנרגיה, אבל אנחנו צריכים לזכור את הדבר הזה. 

אנחנו תמיד נהיה קצת רעבים כשאנחנו רוצים להוריד במשקל. זה חלק ממנגנון הרעב שלנו. אם אנחנו רוצים להיות בגירעון קלורי, זה אומר שאנחנו בהגדרה קצת מונעים מאיתנו מזון. עכשיו, אנחנו לא מדברים פה על משהו דרסטי כמו להוריד מאות קלוריות, זה יכול להיות גירעון שהוא מאוד קל, אבל זה הקונספט של גירעון קלורי. 

כשאני שוב חוזר לנושא של פעילות גופנית, אחד הדברים שהכי חשוב לי שאנשים יצאו מכאן, זה שאנחנו לא מתאמנים בשביל לשרוף קלוריות. אז למה אנחנו כן מתאמנים? טוב זאת שאלה מעולה. 

יכול להיות שאני מתאמן כדי להצליח לבצע איזה תרגיל שמעולם לא הצלחתי. אני פוגש הרבה מאוד גברים ונשים שמאוד רוצים להצליח לעשות מתח. הסיבה שאני מאוד אוהב תרגילים כאלה של משקל גוף, כי זה משלב שני דברים. 

מצד אחד, אני צריך להיות חזק מספיק ולפתח כוח כדי למשוך את עצמי, ספציפית בתרגיל של מתח. 

מצד שני, ככל שאני אהיה קל יותר, יהיה לי פחות משקל שאני צריך למשוך ואז ההתקדמות שלי תהיה מהירה יותר. 

אז נגיד מגיע בן אדם והוא רוצה קצת להוריד במשקל והוא גם רוצה להתחזק, מה שיקרה, הוא יוריד את ה-2-5 קילוגרמים, הוא יהיה חזק יותר ואז באיזו נקודה, פתאום שם הוא כבר מצליח לעשות תרגילי משקל גוף. זו הסיבה שאני באופן אישי מאוד אוהב את העולם הזה. ולכן אני מאוד ממליץ לאנשים לעשות אימון.

תראו, זה לא באמת כזה משנה לי, יש הרבה סוגי אימונים שאפשר לעשות. אני מאוד ממליץ על אימון שאפשר לעשות בעצמנו בלי תלות במקום חיצוני. כי הרבה פעמים אנשים מספרים לעצמם תירוצים ללמה הם לא מתאמנים וזה קשור לגורם חיצוני כלשהו.

למה אני מתכוון? 

התבטל האימון, יורד גשם. מקור חיצוני, החדר כושר סגור כי חג או המכונה הייתה תפוסה. 

כל אלה זה סיבות חיצוניות ללמה לא להתאמן, אבל אם אני יודע לייצר לעצמי אימון משלי שיכול לעשות על הרצפה וכל עוד כוח המשיכה עדיין עובד אני יכול לבצע אימון, אני בעד הדברים האלה כי זה מנטרל תירוצים. זה בטח אחד הדברים שאנחנו שומעים הרבה פעמים כשאנחנו מדברים עם אנשים שמסבירים לנו למה הם לא מתאמנים. זה תמיד גורם חיצוני, זה אף פעם לא הם.

אבל אני אגיד לכם מה כן אפשר לעשות עם כל הנושא של בחירת האימון. נגיד אתם לא יודעים עדיין מה האימון שאתם הכי תרצו לעשות, אז יש לנו כמה דרכים. 

שאלה ראשונה שאני צריך לשאול את עצמי זה מה המטרה שלי? אנחנו תמיד שואלים את השאלה הזאת, אבל עכשיו אנחנו גם נשאל את זה בהיבט של התאמת האימון למטרה. 

זה אומר שנגיד אני רוצה להשתפר בריצה, אז די ברור שאני אעשה אימוני ריצה. למרות שאני פוגש הרבה אנשים שאומרים לי שהם עושים אימוני כוח לרגליים כדי שהרגליים שלהם יהיו יותר חזקות בריצה. אז ריצה עובדת יותר על המערכת האירובית של הגוף ואם יהיו לנו שרירים גדולים ברגליים זה יעזור עד איזה שלב מסוים.

תראו את כל האצנים למרחקים ארוכים, יש להם מסת שריר קטנה. אגב תראו את כל הספרינטרים, יש להם מסת שריר מאוד יפה כי זה משחק שונה לחלוטין.

עוד דוגמא שניקח, נגיד יש מישהו שרוצה להיות שרירי יותר או אישה שרוצה להיות שרירית יותר, המקום הטוב ביותר יהיה חדר הכושר או קרוספיט, כל מיני מקומות שיש לנו גם אלמנט של התנגדות, הרמת משקולות ודברים מהסוג הזה. 

אם אני רוצה להיות גמיש יותר, לפתח יותר טווח תנועה, פילאטיס ויוגה יכולים להיות מקומות מצוינים.

אם אני רוצה להיות באתגר הנינג’ה בטלוויזיה אז אני אלך לקיר טיפוס ולחדרי נינג’ה ואעשה יותר דברים של משקל גוף. יש לנו קונספט שנקרא להתאמן למטרה וזה דבר שהוא מאוד חשוב. 

אחרי שבחרתי, נשאלת השאלה – כמה פעמים אני רוצה להתאמן בשבוע? כמה אימונים? מה עם זמני מנוחה? מה זה סטים ומה זה חזרות ומה זה חלוקת הגוף לאזורים? 

אנחנו לא נצליח להיכנס לזה כרגע. זה נושא שהוא מאוד גדול ואז גם אני אתחיל להיכנס לאיזושהי נישה שהיא יותר חדר כושר כי יש גם נישה ענקית שאני מודה, זה פחות התחום שלי נגיד עולם הריצה. יש לנו ריצה למרחקים ארוכים, מרחקים קצרים, יש גם שחיה, אופניים, טניס וכ”כ הרבה משחקים, אז אנחנו לא ניכנס לזה ולכן כל המטרה זה לתת לכם קווים כלליים. 

אז זה לגבי הנושא של האימון. 

אני רוצה להספיק לדבר על עוד שני נושאים שהדבר הראשון זה שעות שינה. הרבה אנשים לא לוקחים יותר מדי ברצינות או מקשרים את החשיבות של שעות שינה לאימון שלהם. אני אגיד לכם דבר כזה. 

אנשים שהם באמת מאומנים, הם מתפתחים וגדלים רק בזמן המנוחה. האמת שזה נכון לכולם. בעצם מה שאנחנו עושים באימון זה שאנחנו גורמים לעצמנו לנזק. אנחנו בהגדרה גורמים לגוף נזק, אנחנו גורמים לאיזשהו קרע בשריר ועכשיו אנחנו חייבים לדעת לשחרר. אנחנו צריכים לנוח. זה גם במרחק בין אימון לאימון. נגיד היום יום ראשון ועשיתי אימון מאוד עצים, אז עדיף לי לקחת איזשהו יום מנוחה ואז לעשות אימון ביום שלישי כדי באמת לתת לגוף לנוח. 

אז המנוחה זה גם הזמן בין האימונים, אבל גם בהיבט הזה זה שעות שינה. כשאנחנו מדברים על שעות שינה, יש לנו שני דברים שאנחנו צריכים לזכור. 

יש לנו את משך השינה ויש לנו את איכות השינה. עכשיו משך השינה זה הכי קל. זה בין 7-9 שעות כי אנחנו מדברים פה על מחזורי שינה ובלי להיכנס יותר מדי לנושא הזה כי זה פרק שלם בפני עצמו. אנחנו צריכים לישון משהו כמו חמישה מחזורי שינה. מחזור שינה הוא בערך שעה וחצי, אז אתם תגיעו ל-7.5 שעות שינה וזה המינימום. בכלל זה ההמלצה של בין 7-9 שעות שינה בלילה. 

אבל הדבר החשוב, אולי גם חשוב יותר זה איכות השינה. אתם יכולים לשכב במיטה ולישון כשאתם לא בטמפרטורה המתאימה או שאתם כל הזמן מתעוררים או שיש לכם בן/בת זוג שכל הזמן משחררים לכם איזו בעיטה בטעות בלילה או שיש אנשים שהם גם הולכים לישון מאוחר ואז הם קמים גם די מאוחר. נגיד הם מתעוררים ב-9-10 כזה. עכשיו כבר יש אור בחוץ ויש רעש מבחוץ ואם אתם כבר עם אור בתוך החדר ורעש בתוך החדר מ-7 בבוקר וחלק מזמן השינה שלכם כבר לא איכותי כמו אמצע הלילה, זה ישפיע. ולכן רק לעשות דברים כמו לשים וילונות חשוכים בחדר כדי שלא יכנס אור מבחוץ או להיפרד מבן או בת הזוג כדי שתישנו טוב יותר בלילה, אלו דברים שכבר יקדמו את שעות השינה שלכם. 

החלק האחרון שאנחנו נדבר עליו, זכרו, אנחנו מדברים פה על אורח חיים בריא ופעיל, זה דברים שאנחנו אולי לא מקשרים אותם לעולם הזה כי הרבה פעמים שאנשים רוצים להיות בריאים יותר הם בעצם אומרים מה אני צריך לעשות, בעצם מה אני לא עושה כרגע בחיים שלי שאני צריך לעשות טוב יותר. לדוגמא, לאכול בריא יותר. לדוגמא, להתאמן. 

עכשיו כולכם אנשים חכמים וכולכם גם יודעים לקרוא וחברות הסיגריות כבר שמו לנו אנשים מתים על הקופסאות והזהירו אותנו מכל מחלה אפשרית ומשום מה עדיין אנשים עושים את זה, אנשים עדיין קונים ואנשים עדיין מעשנים ואנשים עדיין שותים אלכוהול. 

אני אספר לכם על עצמי. אני בעבר כן, הייתי מעשן קצת מדי פעם, הייתי שותה אלכוהול גם כשהייתי בעיקר בצבא והיינו כזה יוצאים הביתה. אבל ככל שאתה מבין ואתה אומר, “אוקי, יש לי מטרה ואני רוצה להיות בריא יותר ואני רוצה להיות בן אדם ממושמע יותר ואני רוצה לחיות למשך יותר שנים ואני לא רוצה לפגוע בגוף שלי”. אז אתה אומר, אוקי אני צריך גם להקריב. 

היום אני ממש לא תופס את זה כהקרבה את זה שאני לא מעשן ולא שותה בכלל. היום זה לגמרי חלק מאורח החיים שלי. אבל כשאני אומר לאנשים שאני לא שותה, הם דופקים לי מבט של “מה? כלום? בכלל? מה גם לא יין? אבל אומרים שיין זה בריא”. 

אז אני לא רוצה להיכנס כרגע לנושא של יין ואם יש בזה אלכוהול, אז אנחנו מעדיפים שזה לא יכנס לגוף שלנו, אבל זה באמת עניין של החלטה. זה באמת עניין של כמה אתם באמת רוצים להשיג את המטרה שלכם ושוב, יש דברים שצריך להקריב. 

אגב, אתם תחסכו מלא כסף אם תעשו את ההקרבה הזאת. 

חברים, אז לסיכום הפרק, אנחנו פתחנו בלדבר קודם כל על הקשר בין שמירה על אורח חיים בריא ופעיל לגבי הגשמת המטרות שלנו. לקחנו כל מיני אנשים מצליחים שהשיגו את המטרות הפיזיות שלהם ובדקנו האם זה השפיע עליהם בעולם הפיננסי ובכל מיני תחומים אחרים וראינו שהתשובה היא כן. כי סט היכולות להגשמה ברמה הגופנית זה אותם סט היכולות להגשמה ברמה הכלכלית, הזוגית וכל דבר שנרצה להשיג וזה הכלב תכלס תלוי לכמה שנהיה מוכנים להקריב. 

דיברנו על נושא של תזונה, דיברנו על דברים שאנחנו רוצים להכניס לגוף שלנו ולא רוצים להכניס לגוף שלנו. דיברנו על מה אנחנו צריכים לאכול אם אנחנו רוצים להגיע לכל מטרה ודיברנו גם על איזו פעילות גופנית אנחנו צריכים לעשות, שוב להתאמן על פי המטרה שלנו. 

אני מקווה שהפרק הזה שופך לכם אור על כמה שאלות בעולם הכושר והתזונה שעד עכשיו לא הייתם בטוחים לגביהם ואם תרצו, אני תמיד זמין בפייסבוק, אינסטגרם, בלינקדאין, טיק טוק, בכל דרך תקשורת אפשרית. אני כאן, אני רוצה לשמוע מה אתם חושבים על הפודקאסט. אני רוצה לדעת אם יש דברים שהייתם רוצים שאני אדבר עליהם. 

אבל בעיקר להגיד לכם תודה. תודה שאתם מאזינים. הפודקאסט הזה כבר הולך ומתקדם בצורה טובה מאוד וכיף לראות את כל התגובות ולשמוע את כל הדברים שאתם חושבים. אז תודה לכם ונתראה בפרק הבא. 

<מוזיקה <♬