עונה 2 פרק 10
כולנו צריכים מאמן 🦸‍♂️

<מוזיקה <♬

אוקי, אז ברוכים הבאים לפרק העשירי ולפרק שלצערנו סוגר את העונה השנייה חברים. כן אני יודע, זה הגיע מהר. זה היה מהיר גם לי.

אבל אל דאגה חברים, ככל הנראה, בתקווה שאישאר בחיים ומיתרי הקול שלי יישארו בתפקוד נורמלי, אין סיבה שמשהו ישתנה, תהיה עונה שלישית! 

והאמת היא שבטוח שהיא תהיה גם טובה יותר. הרבה מכם אמרו לי שהעונה השנייה הייתה טובה יותר מהעונה הראשונה. זה הגיוני, אנחנו הולכים ומשתפרים עם הזמן, לומדים דברים חדשים. אז אני באופן אישי מאמין שהעונה השלישית תהיה אפילו, אם זה הגיוני, אפילו יותר טובה מהעונה הזאת!

בפרק האחרון של העונה השנייה אנחנו הולכים גם לסכם את הפרקים שהיו לנו כאן כדי להוות איזשהו תקציר לכל מי שלא הקשיב לכל הפרקים ורוצה לקבל איזשהו בריף, אבל גם לסכם את כל מה שלמדנו. הדבר השני, אני רוצה לדבר אתכם על עוד שני תחומים חדשים. 

הדבר הראשון שאני רוצה לדבר עליו רגע לפני הסיכום של העונה, זה הסיבה שאני עושה את מה שאני עושה. המטרה שלי היא שמתוך הפודקאסט הזה יצאו כמה שיותר מנהיגים, יצאו כמה שיותר אנשים שרוצים להיות מורים, אנשים שרוצים לעמוד בפני אנשים שרוצים להעביר את המסר שלהם הלאה.

עכשיו אני תמיד אומר את זה. אם אתם רוצים להעביר מישהו איזשהו תהליך, אתם צריכים לעבור תהליך בעצמכם. אתם לא יכולים לקחת מישהו למקום שמעולם לא הייתם בו, אתם פשוט לא יכולים לעשות את זה. האמת שזה יהיה לא אחראי אם תנסו לעשות את זה. ולכן זה קודם כל אומר שאתם צריכים לעבור איזשהו תהליך עם עצמכם. 

המטרה שלי דרך כל הפרקים האלה זה להיות הסביבה המנצחת שלכם. זה להיות זה שמזכיר לכם דברים או שמספר לכם לפחות מהניסיון שלו, אבל כמובן שאני מדבר מניסיון שהוא לא רק שלי. אני מדבר מניסיון של הרבה מאוד אנשים אחרים. מניסיון של מרצים, סופרים, מאמנים, אנשים שהכרתי ושל כל הניסיונות והחוויות שהיו לי לפחות בשנים האחרונות. זה בעצם כל התמצית של הפודקאסט הזה. 

אם אתם באמת רוצים להיות משמעותיים עבור אנשים אחרים, אתם קודם כל פשוט צריכים להיות משמעותיים עבור עצמכם, נקודה. 

שמה זה אומר? בד”כ הדרך הטובה ביותר להיכנס לאיזשהו תהליך של התפתחות אישית, אני תמיד אומר את זה כי זו תמיד התשובה, זה להציב לכם איזושהי מטרה שהמטרה שלה זה לאתגר אתכם, זה הכל. אתם צריכים פשוט לבדוק מה אתם שווים. הרי רובנו ביומיום שלנו עובדים על סוג של שגרה וטייס אוטומטי עד שפתאום קורה משהו שגורם לנו עכשיו לצאת מאזור הנוחות ואנחנו צריכים לפעול. אותן דוגמאות זה אותן דוגמאות שאני תמיד נותן. כמו לקום מוקדם בבוקר, להתחיל להתאמן ולהוריד במשקל, להקים עסקים וכל הדברים האלה שיגרמו לנו לעשות דברים שעד היום לא עשינו. זה המבחן הכי טוב כדי באמת לבדוק מה אתם שווים. אבל לא רק זה, כדי שכל פעם תוכלו לבדוק האם התקדמתם, האם אתם נמצאים במצב של התקדמות. 

עכשיו תראו, לכל בן אדם מצליח שהיה אי פעם בין אם זה איש עסקים או ספורטאי או כל אחד, היה לו מאמן שדחף אותו מעבר לגבול קצה היכולת שלו. בוא ניקח ספורטאים. ספורטאים יודעים מה הם צריכים לעשות. תחשבו על זה. 

אם אני עכשיו מתחרה בריצה ואני עושה את זה כבר שנים, למה אני צריך מאמן? 

אני יודע מה אני צריך לעשות. בשלב הזה של הקריירה שלי אם אני כבר שנים מתחרה בריצה או בכל פעילות אחרת, אני יודע מה אני צריך לעשות, אני יודע איך האימון צריך להיראות, אני יודע איך אני צריך לאכול, אני יודע איך היום שלי נראה, אז למה לעזאזל אני עדיין צריך מאמן?!?

והתשובה ברורה. מאמן יודע להוציא מאיתנו את מה שאנחנו לא יכולים להוציא מעצמנו אם היינו לבד. זה כל הנושא של סביבה מנצחת. אנחנו תמיד רוצים להקשיב בקול של אנשים שנמצאים מספיק שלב אחד מעלינו, זה הכל.

אם יש מישהו שאתם יודעים שנמצא בחייכם והוא נמצא בשלב אחד קדימה יותר ממה שאתם הייתם רוצים להשיג, יכול להיות שהוא יהיה המאמן או המנטור או הבן אדם שהכי יעזור לכם להשיג את המטרה הזאת.

מכיוון שבפודקאסט אני מדבר על הרבה מאוד נושאים. אני מדבר על ירידה במשקל, השגת מטרות, יציאה מאזור הנוחות, בפרק הקודם דיברתי על עסקים וכסף. אני מדבר על זוגיות ואהבה ועל הכל. 

אז המטרה זה לפגוע בכמה שיותר מכם שאומרים “בואנה יש פה משהו שאני באמת יכול להפיק ממנו ערך” ושזו תהיה הנישה שלכם ושזה יהיה הדבר שאתם רוצים לעשות עם עצמכם.

יש לנו שלושה משאבים: זמן, אנרגיה וכסף. עכשיו בואו נדבר על איך הדברים האלה מתחלקים בין כל בני האדם שווה בשווה?

דיברנו כבר על הנושא של זמן. לכולנו יש אותו ממד זמן ואנחנו לא יודעים כמה זמן נחיה, אז הזמן שווה אצל כולם.

הכסף לא שווה אצל כולם, דיברתי על זה גם בפרק הקודם. יש אנשים שנקודת הפתיחה שלהם הייתה עם יותר כסף. אבל זה יותר אם יש לכם את זה או אין לכם את זה ואתם לא יכולים פשוט להביא את זה.

אבל אנרגיה, פה טמונה ההצלחה של האנשים המצליחנים. אם אתם יודעים להביא ולייצר אנרגיה, אתם תהיו נמרצים יותר, פרודוקטיביים יותר ואתם תהיו גם מפוקסים יותר. 

אני חושב שבאמת סוד ההצלחה נמצא בנושא הזה שנקרא “אנרגיה” כי שוב, שלושת המשאבים שלנו: זמן, אנרגיה וכסף. זמן אנחנו לא יכולים לגעת בו, כסף לא בשליטתנו אם היה לנו או אין לנו. הדבר היחיד שאנחנו יכולים לשלוט בו זה אנרגיה

מאיפה מגיעה אנרגיה? היא מגיעה ממטרת על, ממשהו שאנחנו רוצים לעשות, ממשהו שכ”כ חשוב לנו שהוא גורם לנו להתעורר מוקדם בבוקר או שהוא גורם לנו לוותר על דברים שרוב האנשים לא היו מוכנים לוותר עליהם. פשוט כדי להשיג את המטרה. זה נותן לנו דרייב. 

יש מושג שנקרא “מומנטום אנושי” – כיוון ואנרגיה. בואו ניקח לדוגמא את המשל של “לטפס על ההר” ונקביל את זה לכיוון ואנרגיה. אז המטרה שלנו לטפס את ההר שאנחנו יודעים מה הכיוון הנכון או הדרך הקצרה ביותר, הנכונה ביותר והבטוחה ביותר שבה אנחנו צריכים ללכת, אבל גם שתהיה לנו אנרגיה. 

בואו ניקח אנשים שהם יודעים את המסלול שלהם אבל הם חסרי אנרגיה, הם יתעייפו בדרך. אמצע הדרך הם יחליטו שזה מספיק טוב עבורם, הם ימשיכו להסתכל למעלה על מעלה ההר והם יגידו “בסדר, אולי בפעם אחרת”. נגמרה להם האנרגיה ומה שנקרא, גם נגמר להם המשחק. 

בואו ניקח את הסוג השני של האנשים שהוא יותר נורא. אנשים עם המון אנרגיה אבל בלי מסלול בכלל. כל החיים שלהם לא מטפסים את ההר, הם מקיפים את ההר, הם עושים כל הזמן סיבובים מסביב להר כל החיים שלהם ואין להם מושג למה הם לא מטפסים. אין להם מושג למה הם לא למעלה. זה בד”כ האנשים האלה שרוצים להצליח בכוחות עצמם שיש להם המון אנרגיה והמון דרייב שזה ראוי להערכה, אבל הם לא שמים לב שהם לא מתקדמים לשום מקום. זה בדרך כלל כי התוכנית שהם פועלים לפיה, לא נכונה.

אז אתם רוצים שני דברים – כיוון ואנרגיה. מה זה כיוון? כיוון זה יהיה תוכנית. זה יהיה לדעת מה המטרות שלכם ומה אתם רוצים להשיג ולמה? וכמה? ומתי? 

אנרגיה זה אומר שאתם בתוך הדבר הזה ומה שנקרא, ימות העולם, אתם הולכים להשיג את זה, אתם הולכים לכבוש את ההר הזה. וזו ההגדרה שלי למומנטום אנושי. 

אז זה היה לגבי החלק הראשון של הפרק, כמה דברים שהיה לי חשוב להגיד לכם על למה אנחנו צריכים לדעת תמיד מה אנחנו רוצים לעשות, אבל גם שתהיה לנו אנרגיה וגם על כמה שאנשים חיצוניים בחיים שלנו שאנחנו יכולים להיעזר בהם, יגדילו את הסיכוי שלנו להצליח. 

 

אז בואו נדבר על הפרקים שהיו לנו בעונה השנייה, נעשה לנו סדר בכל מה שלמדנו. 

נתחיל כמובן מהפרק הראשון, שם דיברתי על זה שלהצליח זה לא נוח, חד וחלק. כל מי שרוצה להשיג דברים, זה הולך להיות מאוד לא נוח. אנשים שרוצים לאתגר את עצמם כמו בדוגמא שנתתי, להציב לעצמנו מטרות חדשות יהיה לכם מאוד לא נוח. 

בכל רגע תוכלו לתפוס את עצמכם ולהגיד “למה אני עושה את הדברים האלה? למה אני משתגע?” 

אם לא יהיה לכם למה, ככל הנראה שאתם תעצרו בדרך. זה נכון גם לגבי המשל של הטיפוס על ההר. אתם צריכים לדעת למה אתם מטפסים. אנרגיה וכיוון זה חשוב מאוד, אבל אם לא תדעו למה, יכול להיות שגם תחליטו שאתם עוצרים בדרך. 

דיברתי על הדוגמא של המשל של זחל שהופך לגולם שהופך להיות פרפר ועל זה שהגולם צריך לחוות תקופה של חוסר נוחות ושהסביבה שלו אולי גם לא תבין למה הוא עושה את הדברים האלה והוא יצטרך להמתין בגולם עד שהוא יהפוך לפרפר. 

זה המשל הטוב ביותר שאני יכול לקחת מהטבע כדי להסביר את זה שאם אנחנו נמצאים כרגע כמשהו אחד ואנחנו רוצים לעבור למשהו אחר, יש איזו תקופת ביניים שנקראת “לשלם את המחיר”. וחברים, רוב האנשים לא רוצים לשלם את המחיר ואנחנו יודעים שזה לא אתם. 

בפרק השני שלנו דברתי על הנושא של בעצם למה אנשים לא מצליחים להשיג את המטרות שלהם. נתתי דוגמא של גבר שרוצה להתחיל עם אישה בבאר ואמרתי שיש שלוש סיבות. 

הסיבה הראשונה שאנשים לא משיגים את המטרות שלהם, הם בד”כ אומרים שהם לא יודעים מה הם צריכים לעשות. כמובן שבעידן הטכנולוגיה ובתקופה שאנחנו נמצאים היום, מידע זה ממש לא בעיה להשיג. רוב האנשים שאומרים לכם שהם לא עושים כי הם לא יודעים, בתכלס הם מונעים מהדבר השני. 

הדבר השני שזו הסיבה שאנשים לא עושים את הדברים שהם רוצים לעשות, זה פחד. פחד, פה באמת צריך לדבר. רוב הדברים קשורים לפחד ודיברתי על זה בפרק השישי על המוות. דיברתי על כך שהמח שלנו הוא בן מיליוני שנים וכל המטרה שלנו היא שנשרוד. אז הרבה פעמים יציאה מאזור הנוחות מתאפיינת בפחד ושם אנשים נתקעים, הם נותנים לפחד לנהל את החיים שלהם. 

הסיבה השלישית שאנשים לא מצליחים להשיג את המטרות שלהם וגם על זה דיברנו, זה בגלל שהם אפילו לא מאמינים ממש במאחורה של הגולגולת שלהם שהם יכולים להשיג את זה והם לא מאמינים שזה יעבוד. 

וכדי להשיג דברים, אנחנו בד”כ צריכים ששלושת הדברים האלה יתקיימו. אנחנו צריכים לדעת מה אנחנו רוצים לעשות, לא לפחד מלעשות את זה וגם צריכים להאמין שהדבר הזה הולך לעבוד.

בפרק השלישי דיברתי אתכם על נושא של קבלת החלטות. הסברתי את זה שיש לנו בגדול שני סוגים של החלטות. יש לנו החלטות אקטיביות והחלטות פאסיביות ושרוב בני האדם מעדיפים שלא לקבל החלטות. שוב, יציאה מאזור הנוחות והתמודדות עם פחד, אבל גם לקיחת אחריות על התוצאות. ולכן רוב האנשים מעדיפים החלטות פאסיביות, מה שנקרא “תחליט בשבילי”. 

כמובן שאנשים שרוצים להצליח ואנשים שרוצים להיות ב-5% של האוכלוסייה, הם צריכים להיות מסוגלים לקבל הרבה מאוד החלטות אקטיביות ולהרגיש בנוח עם לצאת מאזור הנוחות.

בפרק הרביעי  דיברתי אתכם על שני דברים. בחלק הראשון דיברתי אתכם על הנושא של סביבה ועל זה שהרבה פעמים דווקא הסביבה הקרובה ביותר אלינו היא זאת שלא תקשיב לנו. דיברתי אתכם על המשפט שנקרא “אין נביא בעירו” שבעצם אומר שהרבה פעמים לא תצליחו להשפיע דווקא על האנשים הקרובים ביותר ולכן תמקדו את האנרגיות שלכם באנשים אחרים. 

בחלק השני דיברתי על הנושא של בעצם למה אנחנו אוכלים? וגם כמובן ששייכתי את זה לסביבה והסברתי שיש לנו ארבע סיבות ללמה אנחנו יכולים לאכול. הסיבה הראשונה מרעב שזה צורך ביולוגי. הסיבה השנייה היא מתאבון שזה משהו חיצוני שנחשפנו אליו. הסיבה השלישית היא רגשית, בד”כ בסיטואציות עם בני אדם והסיבה הרביעית זה לאכול מהרגל ופה זה נהיה מעניין. 

בפרק החמישי דיברתי אתכם וזה פרק שאני מאוד אוהב. הוא מדבר על הצלחה ועל כישלון. הגדרתי לכם מה זה הצלחה ומה זה כישלון לפחות לפי הדברים שאני נחשפתי אליהם או איך שאני תופס את העולם. ואתם יודעים מה? אני לא רוצה להרחיב על זה יותר מדי, אני רוצה שתקשיבו לפרק הזה. אני חושב שזה אחד הפרקים החשובים שבאמת אפשר להתחבר אליהם בכל סיטואציה שאתם נמצאים בה עם החיים שלכם. אז תקשיבו לפרק 5 בנושא “הצלחה וכישלון”.

בפרק השישי דיברתי אתכם על נושא המוות. הזכרתי לכולנו שיום אחד אנחנו לא הולכים להיות כאן. אז כדאי שנמצא את הסיבה ללמה אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים? 

נתתי לכם גם את משל “עקירת השן” שאומר שיש דברים שפשוט כדאי להוציא אותם מהחיים שלנו כמה שיותר מהר כי ככל שאנחנו מושכים את הדברים, אנחנו גם חווים את הכאב המצטבר וגם את הכאב הבלתי נמנע, אז בואו כבר נעקור את השן הזאת. 

בפרק השביעי דיברתי אתכם על כל הנושא של מחשבות שליליות. כל הנושא שהרבה פעמים אנחנו רבים עם הבן אדם הכי חשוב שיש לנו -אנחנו עצמנו. על מערכת היחסים החשובה ביותר שיש לנו שנמצאת בתוך הראש שלנו ואיך להתגבר על דברים או על טעויות שעשינו בעבר ונתתי לכם כמה כלים לאיך להתמודד עם זה. אני יכול להגיד לכם שאני באופן אישי בשנה האחרונה חוויתי הרבה מאוד סיטואציות שבהן אני רב עם עצמי בתוך הראש וכל מה שאני אומר לכם זה רק דברים מתוך ניסיון שאני רואה שהם עובדים. 

בפרק השמיני דיברנו על כל עולם החי והטבע. הסברתי לכם על כל מיני דוגמאות ומשלים שאנחנו יכולים לקחת מעולם החי והרבה מאוד דברים שאנחנו יכולים ללמוד מהם. דיברנו גם קצת על הנושא של אבולוציה וגם דיברנו על ההורים שלנו. ולכן, הפרק הזה מיועד לכל מי שיש לו הורים וכדאי שהם ישמעו את זה. הרבה פעמים הורים מזניחים את עצמם והם שמים את הילדים שלהם בפרונט, אפילו שהילדים כבר מזמן עצמאיים ולא כ”כ צריכים את מה שהם היו צריכים כשהם היו ילדים. 

בפרק התשיעי הפרק הקודם ועשינו אותו פרק כפול כי היה לנו המון דברים שרצינו לדבר עליהם. סיפרתי לכם על עסקים, כסף ויזמות או כל הדברים שאני חוויתי בשנים האחרונות, כל מה שקשור להתפתחות האישית שלי מהבחינה הזאת של שיווק ומכירות. הסברתי שם על זה שבגדול, יש לנו שני מסלולים. 

אתם יכולים ללכת במסלול של להיות שכירים שמאופיין הרבה פעמים בביטחון. ואתם יכולים ללכת במסלול של עצמאיים ובעלי עסקים שמאופיין בהרבה מאוד פחד. 

כמובן שאני מעודד אנשים ללכת במסלול של העצמאים, לא כי יש לי משהו ספציפי, אלא פשוט כי המסלול הזה יוציא מכם הרבה יותר ובאמת יביא לשולחן את מה שאתם שווים באמת. וכמובן, אתם תוכלו להשתפר תוך כדי. אני תמיד אומר שעסק זה בסך הכל פלטפורמה כדי לשפוך את כל מה שאתם כבן אדם. וככל שאתם כבן אדם תשתפרו, כך גם העסק ישתפר וכמובן גם התוצאות שהן כסף או כל דבר אחר, גם ישתפרו.

בפרק הזה בעצם הפרק שמסכם את העונה השנייה דיברתי בחלק הראשון על כל הנושא של מאמנים ולמה אנחנו צריכים אותם? וגם תשתמשו במומנטום האנושי שזה כיוון ואנרגיה בתבונה ותדעו מה ה-למה שלכם. 

זה לגבי העונה השנייה שלנו חברים. אני רוצה להגיד לכם תודה רבה לכל מי שהקשיב לעונה השנייה. אני רוצה להגיד לכם שאני מאוד מעריך את זה שאתם כאן ואנחנו מתקדמים בצורה פנומנלית עם הפודקאסט ועם החשיפות ועם אנשים. אני מקבל הרבה מאוד תגובות וזה בזכותכם כי אתם מפיצים את הדברים ואתם אוהבים את התכנים. 

אז תודה רבה!

אני מבטיח שתהיה עונה שלישית ואני יוצא עכשיו לאיזושהי פגרה כדי להכין תכנים, אבל אנחנו נחזור לפרק הראשון של העונה השלישית ממש, ממש בקרוב. 

עד אז אם אתם רוצים להכיר אותי יותר, אם אתם רוצים להגיע לייעוץ, כל מה שקשור לירידה שמשקל, כל מה שקשור לייעוץ עסקי או כל דבר שאתם רוצים לקחת בחיים שלכם לשלב הבא, חפשו אותי ברשתות החברתיות – מתן ניסטור. כנראה שאקפוץ לכם. 

והטיפ הכי טוב שאני יכול לתת לכם זה תמשיכו להקשיב לפרקים. חלק מהנושא של להטמיע את החומר זה רפיטיציה, זה לשמוע את הדברים עוד פעם ועוד פעם. ואפילו שאתם שמעתם את הדברים, יכול להיות שזה לא באמת נכנס ואגב, תרשמו. חלק מתהליך ההטמעה של החומר זה התהליך של הכתיבה. מחקרים הראו שאם אתם רושמים את הדברים, הדברים נטמעים בצורה שהיא פשוט יותר טובה. 

הפודקאסט הוא שלכם, הוא חינמי והוא תמיד יהיה כאן ואני ממליץ להקשיב לפרקים או לבחור פרקים נבחרים שאתם יודעים שאתם רוצים לשמוע אותם כשאתם חווים סיטואציות שונות. 

אז זה לגבי העונה השנייה. 

תודה רבה לכם שהייתם כאן! אני הייתי מתן ניסטור, אני אוהב את כולכם ואנחנו נתראה בעונה השלישית 

<מוזיקה <♬