עונה 2 פרק 1
להצליח זה לא נוח !!!

<מוזיקה <♬

אוקי, אז ברוכים הבאים וברוכים השבים לעונה השניה של סביבה מנצחת. 

קודם כל, אני רוצה להגיד לכם תודה רבה שהצטרפתם אליי לפרק הזה. פרק חגיגי שפותח את העונה השניה שלנו. לכל מי שלא מכיר אותי,  שמי מתן ניסטור, אני היוצר של הפודקאסט הזה סביבה מנצחת ובד”כ בעונה הראשונה פתחתי את הפרקים בלספר על עצמי, אבל היום אני פשוט אגיד שקוראים לי מתן ואם אתם רוצים, אתם מוזמנים גם לחפש אותי ברשתות החברתיות כדי להבין מי זה הבן אדם הזה שמתיימר לספר לנו איך אנחנו צריכים לחיות את החיים שלנו.  

אז תראו, אנחנו מתחילים עונה חדשה בסביבה מנצחת ואני מתבסס על זה שהאזנתם לעונה הראשונה. אחרת יכול להיות שקצת אנחנו נתחיל אתכם מהאמצע. אז אנחנו נעשה עסקה כזאת. מה שאתם תעשו, אתם תקשיבו לפרק הזה עכשיו ואז כשתסיימו אותו תחזרו לכל העונה הראשונה ותעשו בינג’. אני פעם עשיתי בינג’ של משחקי הכס, זה לקח לי משהו כמו ארבעה ימים וזו הייתה חוויה. לא יודע אם חוויה חיובית או שלילית אבל זו הייתה חוויה. במקרה של העונה הראשונה, אני מבטיח לכם שזו תהיה חוויה. ואז תחזרו לנקודה שאתם נמצאים בה כרגע. 

כי אנחנו הולכים לדבר על הרבה מאוד דברים שקשורים להצלחה. אנחנו הולכים לדבר על הרבה מאוד דברים שקשורים להגשמת המטרות שלנו, אבל בדגש גם על הסביבה שלנו ועל האנשים שאנחנו נמצאים איתם. 

בפרק של היום אני רוצה לדבר אתכם על הסביבה החשובה ביותר והיא קודם כל אנחנו עצמנו. אני אספר לכם סיפור על חברה טובה שיש לי שלא מזמן התלבטה האם לטוס לחו”ל. היא רצתה לטוס לחו”ל, אבל ההתלבטות שהייתה לה זה עם מי לטוס לחו”ל. היא ראתה שאין לה יותר מדי חברות במקרה הזה שהסכימו לטוס איתה מעניינים של כסף, עבודה וזמן. 

אז אמרתי לה “אולי תטוסי לבד”. 

כשאמרתי לה אולי תטוסי לבד, היה לה פרצוף של “כן, אבל עם מי אני אהיה כל הזמן?”

זה קצת הצחיק אותי. אני מאוד אוהב לטייל לבד. אני חושב שהמערכת יחסים הטובה ביותר שצריכה להיות לנו קודם כל, היא עם עצמנו. ברוב המקרים אני פוגש הרבה אנשים שקשה להם להיות לבד עם עצמם. 

הנושא שלנו לשיעור שלנו היום, זה חוסר הנוחות שבהצלחה. ואם אתם רושמים תוך כדי שאתם שומעים את הפודקאסט כמו שהרבה מכם אמרתם לי שאתם עושים ואגב, היה לי ממש כיף לשמוע את התגובות שלכם על העונה הראשונה ואני אשמח להמשיך ולקבל מכם תגובות על העונה השנייה. אני מבקש גם שתרשמו. חלק מהעניין של הטמעת החומר זה לרשום את הדברים. 

הכותרת שלנו להיום לכל מי שרוצה להתנהל כמו שהיו מתנהלים בבית הספר, הכותרת להיום זה “חוסר הנוחות שבהצלחה”. 

וחברים, יש חוסר נוחות אדיר בהצלחה. אני אתן לכם דוגמא מעולם החי שאני מאוד אוהב.

בעולם החי אנחנו יכולים ללמוד הרבה מאוד דברים מחיות באופן כללי כי חיות הן עובדות על פי דבר שנקרא עיקרון ההישרדות. החיות פשוט יודעות שהן צריכות לחיות. אין להן מטרות שיש לנו כבני אדם כמו מימוש עצמי או מימוש הפוטנציאל. הם חיים ברמה מאוד הישרדותית, אגב כמו שאנחנו, בני האדם, חיינו עד לא מזמן. 

אגב, לכל מי שיודע, מטרת החיים, אעשה לכם פה ספוילר ענקי לכל מי שלא יודע את מטרת החיים, אז תחזיקו חזק! מטרת החיים היא לשרוד ולהתרבות ולא מעבר לזה. 

כל הדברים שהמצאנו לאורך השנים האחרונות כמו מימוש עצמי וקידומים וכסף והערכה וכל העולם הזה, זה מה שנקרא, זה תוספות. במילים אחרות, אם אתם שורדים ואתם מתרבים, עשיתם את תפקידכם כבני אדם. 

אבל כשאנחנו חוזרים לעולם החי, החיות ובכלל כל הדברים שבטבע, גם צמחים, כל המטרה שלהם היא לשרוד ולהתרבות. אז בואו ניקח דוגמא של זחל שרוצה להפוך ולהיות פרפר. 

זחלים על מנת להפוך להיות פרפרים צריכים להיכנס לאיזשהו מצב שהוא בהגדרה לא נוח. הם צריכים להיכנס לאיזשהו גולם כזה והם צריכים להמתין שם הרבה מאוד זמן. עכשיו בוא ניכנס שניה לראש של הזחל. הוא נמצא כרגע עם כל החברים הזחלים שלו והכל מגניב. הם יודעים שיש קונספט כזה שנקרא להיות פרפר. עכשיו, הם גם יודעים כי הם ראו אנשים אחרים שיש דבר, יש איזה שלב ביניים וזה נקרא להיכנס לתוך איזשהו גולם ולהמתין שם עד שיום אחד הם יהיו פרפרים. 

עכשיו אני אגיד לכם מה הדילמות שעומדות בפני הזחל. 

מצד אחד, הוא יודע מה כבר יש לו, הוא נמצא עם החברים הזחלים שלו והאמת שהחיים די מגניבים להיות זחל. 

מצד שני, יכול להיות ואם האגדה נכונה, להיות פרפר זה שווה לחלוטין. 

אבל יש שלב ביניים שנקרא בשפה המקצועית ובעולם ההצלחה, זה נקרא “לשלם את המחיר”. המחיר שהזחל צריך לשלם, הוא צריך להיכנס לאיזשהו גולם והוא צריך להמתין שם. אני מבטיח לכם שמאוד צפוף לו שם. אני מבטיח לכם שחופש התנועה שלו מאוד קטן ואני מבטיח לכם שהוא יראה את כל החברים הזחלים שלו משחקים והם יגידו לו “בוא תצא מהגולם ותשחק איתנו” ואז הוא באמת יצטרך להחליט עד כמה הוא נחוש להשיג את המטרה שלו. אם הוא ימתין מספיק זמן והאבולוציה תעשה את שלה, הוא יצא מהגולם כפרפר יפהפה. 

כשאנחנו לוקחים את עולם ההצלחה ואנחנו ננסה להקביל את זה לדבר הזה, כולנו רוצים להיות פרפרים. עכשיו, הפרפר זה סמל להגשמה שכל אחד מאיתנו רוצה להשיג וזה כל אחד ומה שהוא רוצה ומה המטרות שלו. אבל בד”כ על מנת להפוך מזחל לפרפר יש איזה שלב ביניים שכולנו נצטרך לעבור. 

אני אגיד לכם מה העניין. רוב האנשים לא רוצים לשלם את המחיר הזה. רוב האנשים לא מוכנים להשקיע את הזמן, את האנרגיה ואת הכסף שלהם שאלה שלושת המשאבים שיש לנו ולהמתין בשביל הפוטנציאל של יום אחד להיות טובים יותר. כשאני מדבר על הנושא של חוסר הנוחות בהצלחה, זה הנושא הזה שאנשים פשוט לא רוצים להרגיש לא בנוח. 

אני יכול להגיד לכם כי פגשתי הרבה מאוד אנשים בשנים האחרונות שמאוד רוצים להיות טובים יותר ולכולם יש פוטנציאל אדיר, אבל לכולם גם יש דבר שנקרא פחד והפחד הזה, אם אני צריך באמת לזקק אותו מכל המשפטים ששמעתי בשנה האחרונה, אני אהפוך את זה ל- האם זה יעבוד? 

זאת אומרת, האם התוכנית הזאת שיש לי, האם היא תעבוד? אם אני אקים עסק, האם זה יעבוד? אם אני אחליט שאני רוצה לחפש זוגיות, האם זה יעבוד? אם אני אחליט שאני רוצה לשקם את מערכות היחסים שלי עם אנשים ספציפיים מהחיים הפרטיים שלי, האם זה יעבוד? אם אני אחליט שאני רוצה להוריד במשקל, האם זה יעבוד? 

ככל שאנחנו שואלים את עצמנו, האם זה יעבוד אך לא יוצאים לפעולה, אנחנו נשארים רק עם המחשבות שיש לנו. אני אספר לכם משהו מדהים לגבי המחשבות. המחשבות שלנו די מקובעות אצלנו במח האמת כבר בגיל ילדות. יש דבר שנקרא “תקופת ההטמעה” וזה קיים אצל ילדים בין גיל 0-7. לא ניכנס כרגע לתדרים של המח, אבל יש תדר של המח שהוא עובד בעיקר על התת מודע. והתת מודע זה בעצם איך אני אגדיר את זה? תחשבו על זה כעל רשמקול שכל הזמן מקליט כל דבר שאומרים. 

אז בואו ניקח ילד ונשאל את ההורה, “תגיד, כמה פעמים אמרת לילד שלך בשבוע האחרון, אתה לא יכול לעשות את זה? אסור לך! אתה לא מבין שאתה לא יכול לעשות מה שאתה רוצה??”

והילד כל הזמן שומע משפטים בסגנון של מה הוא לא יכול, לעומת משפטי העצמה שהילד לא שומע או שהוא שומע הרבה פחות ממשפטי ה-מה אתה לא יכול. משפטי העצמה כגון:

“אתה יכול להיות מי שאתה רוצה”

“אתה יכול להצליח במה שאתה רוצה”

“אתה יכול להשיג כל דבר”

כשילד שומע בעיקר מה הוא לא יכול והוא נהפך להיות בן אדם בוגר, לא משנה כמה ספרים הוא יקרא ובכמה הרצאות הוא יהיה, עדיין יהיה לו איזשהו קול קטן בתוך הראש שלו שאומר לו “אתה, אתה יכול להפוך מלהיות זחל לפרפר? הרי כל החיים שלך אמרו לך שאתה לא יכול, כל החיים אמרו לך מה אסור לך ולמה זה לא אפשרי או שסיפרו לך סיפורי אימה על זחלים שנכנסו לתוך הגולם שלהם ולא יצאו משם והם בחיים לא נהפכו להיות הפרפרים שהם רצו. 

אבל אתם צריכים לשים לב גם מי האנשים שנותנים לכם את העצות. אם אתם זחל שרוצה להפוך להיות פרפר, האם אתם מקבלים עצות מזחלים? האם אתם מקבלים עצות מפרפרים? מי האנשים שמייעצים לכם? 

יש משפט שאני מאוד אוהב בעולם ההתפתחות האישית והוא אומר:

“אתה לא יכול להציל אדם מטביעה אם אתה לא יודע לשחות”

כחושבים על המשפט הזה הוא עושה הרבה מאוד סדר. אם אתם רוצים לעזור למישהו, באמת לעזור לו, אתם צריכים באמת להבין מה הוא הנושא המדובר ובמה הוא באמת צריך עזרה. 

תשימו לב שהרבה פעמים האנשים שמייעצים לכם ומכאן שוב אנחנו חוזרים לקונספט של סביבה מנצחת, הם אנשים שרוצים לעזור לכם לא לטבוע כשהם בעצמם לא יודעים לשחות.

עכשיו, כל בני האדם מונעים אך ורק משני דברים: או מהרצון להימנע מכאב או מהרצון ללכת לכיוון העונג. במילים אחרות, בואו ניתן דוגמא נגיד של ירידה במשקל כי הרבה אנשים יכולים להזדהות עם זה. 

יש אנשים שעד שהם לא יראו על המשקל, משקל שהוא מאוד גבוה ממה שהם רואים בד”כ, הם לא יתחילו בצעדים לשיפור אורח החיים שלהם או להתחיל פעילות גופנית או לאכול בצורה מסודרת יותר. 

בוא נגיד שאני שוקל 70, אז יש לי איזה טווח שמה שנקרא זה טווח הנוחות שלו. 70,71,72,73,74. פתאום אלי כשאני אתקרב לכיוון ה-80, רק ממספר במשקל פתאום אני אצא לפעולה. 

במילים אחרות, אני מונע מכאב. אני מתקדם לכיוון הכאב, אני מתחיל להיכנס לסקלה של האזור שאני לא רוצה להיות בו וזה מניע אותי לפעולה. אבל בד”כ זה יחזיר אותי שוב לאזור הנוחות, שוב במספרים זה יחזיר אותי לאזור ה-70. עכשיו, יש גם אחוז יותר קטן מהאוכלוסייה שמונע מעונג ולמה אני מתכוון?

אלה אנשים שהם במשקל תקין, הם מרוויחים את השכר הממוצע במשק והחיים שלהם די סבבה. אבל תקשיבו טוב, הם רוצים יותר. 

תשאלו אותם למה הם רוצים יותר, הם יגידו לכם “מה זאת אומרת? כי אפשר יותר!” 

הרבה אנשים לא חיים בסגנון הזה. הרבה אנשים לא חיים במיינדסט הזה וכל פעם שאני הולך להגיד את המילה “מיינדסט” זה בעצם צורת מחשבה. צורת המחשבה של רוב האנשים ואני מתנצל, כי קוראים לזה מעמד הביניים היא צורה די ממוצעת. רב האנשים חושבים בצורה די ממוצעת וכדי שהם ינועו לפעולה, לכולנו יש איזושהי סקלה שאנחנו נעים עליה של אזור הנוחות שלנו. זה באמת המצב הבעייתי ביותר שאנחנו יכולים להיות בו. 

אזור הנוחות זה שלב שבו אני אומר, אוקי, מצד אחד, לא רע לי. מצד שני, לא מדהים לי. אני מבין את החוקים לגמרי. אם אני אעשה פעולות מסוימות בשביל להתקרב לעונג, לדוגמא, להיות פרפר, אני אצטרך לשלם איזשהו מחיר. בהיבט של ירידה במשקל, אני אצטרך להתחיל להתאמן, לאכול מסודר, אולי להוציא כסף, להשקיע הרבה מאוד זמן ואנרגיה בשביל הפוטנציאל להשיג משהו שהוא טוב יותר.

רוב האנשים וגם בתור אחד שעוזר לאנשים בעיקר להוריד במשקל, אני שם לב שרוב האנשים בעיקר מונעים מכאב וזה בסדר, זה טבע האדם. זה מגיע ממקום שהוא יותר הישרדותי. בוא נקביל את זה לנושא אחר. הרבה מאוד אנשים עד שלא יראו מינוס ממש משמעותי בחשבון הבנק, הם לא ינועו לפעולה. הם לא באמת יעשו עכשיו מאמצים מאוד גדולים עד שהם לא מגיעים לאיזה קו אדום כמו מפלס הקו האדום של הכנרת ורק אז כ”כ יכאב להם והדבר הזה לבדו יניע אותם לשינוי. 

אז אם אנחנו באמת רוצים להגיע לדברים חדשים בחיים שלנו, אנחנו חייבים להיות בסדר עם הקונספט הזה של להרגיש לא בנוח. 

אני אתן לכם איזשהו טיפ והוא טיפ שגם אני משתמש בו בעצמי. 

על מנת להתקדם בחיים, אנחנו חייבים לצאת מאזור הנוחות ולכן כל פעם שאתם מרגישים לא בנוח ואתם ממש מרגישים את זה. אני לפעמים מרגיש את זה בבטן, לפעמים הגוף שלי טיפה מתכווץ, אבל כשאתם יודעים שאתם בהגדרה יוצאים מאזור הנוחות, אני רוצה שתגידו לעצמכם “אני כרגע נמצא בגדילה והתפתחות אישית” כי זה באמת עובד ככה. הדרך היחידה שלנו לגדול זה לצאת מאזור הנוחות שלנו. 

תדמיינו מעגל שבתוך העיגול הזה בעצם כתוב “אזור הנוחות”. 

עכשיו תעשו עיגול גדול יותר מסביב לזה ותרשמו שם את כל הסיבות למה אתם נשארים באזור הנוחות. 

אני אתן לכם דוגמא. 

נגיד יש גבר שרוצה להתחיל עם בחורה, אז הוא לא מתחיל עם בחורה והוא נשאר באזור הנוחות שלו. עכשיו, המעגל שעוצר אותו יהיה “מה הבחורה הזו תגיד?” או “האם זה יעבוד?” או “האם יצחקו עליי?” 

אלה הסיבות ללמה לא לצאת מאזור הנוחות. 

אבל עכשיו תיקחו מעגל שהוא יותר גדול ותציירו שם, תרשמו שם את מה יצא לכם מזה אם כן תצאו מאזור הנוחות, כן תדברו עם הבחורה וזה כן יעבוד. כל פעם שאתם יוצאים מאזור הנוחות אתם כרגע נמצאים בממלכה השנייה של המעגל השני של המקומות שאתם לא רוצים להיות בהם כי שם תחושת הוודאות היא מאד נמוכה. שם הביטחון העצמי שלנו יהיה בד”כ די נמוך ואנחנו לא רוצים להיות במקומות כאלה. 

אבל אנחנו חייבים להבין שתחושת חוסר הנוחות היא הכרחית, בדיוק כמו שהזחל חייב להרגיש בחוסר נוחות בזמן שהוא בגולם על מנת להגשים את עצמו ולהיות פרפר. 

שאלה שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו – כמה זמן הזחל צריך להיות בתוך הגולם? 

והתשובה היא כמה זמן שצריך.

בחלק האחרון שלנו לפרק הזה, אני רוצה לדבר על מה שבעיניי גורם לאנשים להישאר צעירים. יש משפט שאומר שרוב האנשים מתים בגיל 30 וקוברים אותם בעצם בשלב מסוים אחר בחיים שלהם. 

אם תשאלו את רוב האנשים מה המטרות שלהם, מגיל מסוים אני מבטיח לכם שרוב האנשים יסתכלו עליכם בפרצוף של “אה? למה אתה מתכוון במטרות?”

ואני אסביר. אם באמת תבדקו אצל רוב האנשים ותשאלו אותם מה המטרות שלהם, בשנות ה-20 יהיו להם מטרות, אבל בד”כ המטרות שלהם יהיו די זהות. זה יהיה דברים בסגנון של למצוא עבודה, להרוויח כסף, לקנות דירה, להתחתן ולהביא ילדים. 

עכשיו, רוב האנשים משיגים חלק מהמטרות האלה עד גיל 30-35 דברים כאלה. ואז רוב האנשים לא מציבים לעצמם מטרות חדשות. הגישה שלי היא שאנשים נשארים צעירים כל עוד יש להם מטרות בחיים שלהם. אתם צריכים להבין כשיש לכם מטרות, יש לכם אחרי מה לרדוף, יש לכם סיבה להיות טובים יותר, יש לכם סיבה לצאת מאזור הנוחות, יש לכם סיבה ללמוד, יש לכם כל כך הרבה סיבות להתפתח ולקחת את החיים שלכם לשלב הבא וזאת גם הסיבה שבתוך מול הפירמידה שלי המטרה נמצאת בקודקוד כי בלעדיה אין לנו תוכנית וגם לא צריך להשקיע בנושא הזה שנקרא התפתחות אישית וזה כל הנושא של הפודקאסט שלנו. 

כל הנושא שלנו זה התפתחות אישית וזו באמת הסיבה שאנשים נעצרים. הם נעצרים מול הפחד. יש משפט שאני מאוד אוהב והוא אומר:

“פחד הוא בסך הכל שימוש לרעה בדמיון שלנו”.

מארק טווין אמר פעם, “היו לי אלפי בעיות בחיי, רובן מעולם לא התרחשו במציאות”. 

ומה שאני מנסה להגיד ע”י המשפטים האלה זה שהרבה פעמים אנחנו מאכילים את עצמנו די סרטים ואנחנו באמת לוקחים את זה לנקודות שהן הרבה יותר קיצוניות ממה שהן באמת במציאות.

 חלק מהפרקים שלנו בעונה השנייה ידברו על הנושא של מחשבה, על נושא של מה קורה לנו בתוך הראש ולמה אנחנו הרבה פעמים בריב עם הבן אדם החשוב ביותר, עם עצמנו. 

אני אסיים בקטע מהמשל “הבמבוק הסיני”.

ה”במבוק הסיני” זה אחד החומרים החזקים ביותר שיש בטבע שמשתמשים בהם לבנייה. אבל תהליך הגידול שלו זה הדבר המשמעותי ביותר. כדי לגדל את הבמבוק הזה בדיוק כמו שצריך, צריך לשתול את הזרע ולהשקות אותו במשך 5 שנים. העניין שבמשך 5 שנים לא יראו תוצאות. הכל קורה מתחת לפני הקרקע. צריך לתת לו מים, לתת לו אהבה, לתת לו שמש, את כל הדברים שבמבוק צריך כדי להפוך להיות חזק. אבל רק לאחר 5 שנים במשך תקופה של חמישה חודשים, הבמבוק הזה יגיע לגובה אדיר ולחוזק האימתני שלו. 

ונשאלת השאלה, כמה זמן לקח לו לצמוח?

והתשובה היא כמובן 5 שנים ו-5 חודשים. 

הרי בכל רגע, אם הבן אדם שטיפח את הבמבוק הזה היה מפסיק להשקות אותו, הוא לעולם לא היה מגיע לרגע הצמיחה של ה-5 חודשים. הבעיה היא שרוב האנשים לא יודעים את החוקים. 

אני תמיד נותן דוגמא, היא קצת מצחיקה, אבל היא מאוד נכונה לגבי בן אדם נגיד שרוצה להכין פופקורן במיקרו בתוך שקית והוא לא יודע שצריך לשים את הפופקורן נגיד 2-3 דקות. הוא לוקח את השקית, שם אותה במיקרו ואחרי 20 שניות הוא אומר, “זה לא עובד”. 

עכשיו, דוגמא שהיא קצת מצחיקה אבל פשוט לא הסבירו לבן אדם הזה “תקשיב, אתה צריך לשים את הפופקורן במיקרו, לכוון לכמות הזמן הזאת על החום הזה, להמתין”. 

רוב האנשים לא מודעים לחוקים של ההצלחה. הם חושבים שהם יכולים להכין פופקורן תוך 20 שניות ולגדל במבוק תוך חצי שנה וזה פשוט לא עובד ככה. 

אז הדבר הכי טוב שאני יכול להגיד לכם ולסיכום הפרק הזה, אתם צריכים לדעת שני דברים. 

אחד, להצליח זה מאוד לא נוח.

והדבר השני, אם אתם באמת רוצים להצליח, אתם צריכים להיות מוכנים לשחק משחק ארוך כי אף אחד לא יודע באמת להגיד לכם כמה זמן תצטרכו לעשות את מה שאתם עושים. 

הדבר היחיד שבאמת ישאיר אתכם במשחק וחברים, זה משחק, הדבר היחיד שבאמת יחזיק אתכם במשך זמן, זו האמונה שלכם בעצמכם. ללא זה, עדיף שכולנו כבר נלך לישון. 

אז חברים, לסיכום הפרק הראשון של העונה השנייה אני קודם כל רוצה להגיד לכם תודה רבה שהייתם כאן. 

בפרקים הבאים אנחנו הולכים לדבר על הרבה מאוד נושאים חדשים כגון קבלת החלטות. אני מבטיח גם לעשות פרק על עסקים ועל יזמות. אני הולך להזכיר לכם שאתם יום אחד הולכים למות, אנחנו הולכים לדבר על הסביבה שלנו, על המחשבות שלנו ועל התוצאות שלנו בחיים. 

אז עד כאן, הפרק הראשון לעונה השנייה של סביבה מנצחת. אני הייתי מתן ניסטור, אני אוהב אתכם, תודה רבה. אנחנו נתראה בפרקים הבאים.

תקשיבו לעונה הראשונה אם עדיין לא עשיתם את זה ונתראה בפרק הבא!

<מוזיקה <♬