עונה 1 פרק 7
סביבה חזקה מכוח רצון, אז אל תריבו איתה

<מוזיקה <♬

אוקי, אז אנחנו כבר בפרק 7 חברים. תקשיבו, זה פשוט מדהים ההתקדמות של הדבר הזה. אני באופן אישי מרגיש עם כל פרק ופרק, מערכת היחסים שלנו הולכת לשלב הבא, אז תודה רבה על זה.  

ולמי שלא מכיר ושבעצם אנחנו עכשיו נמצאים בדייט הראשון שלנו, אז שמי מתן ניסטור, בן 29 מת”א, היוצר של הפודקאסט סביבה מנצחת, הבעלים של עסק לירידה במשקל בשם “יאללה רזים”, מרצה להתפתחות אישית ועוד הרבה מאוד דברים אחרים, אבל כרגע כל מה שמעניין אתכם זה ה-למה שלי. 

ה-למה שלי זה להיות כאן כדי לעזור לכם להגיע למטרה שלכם בין אם המטרה זה להוריד במשקל, בין אם המטרה זה להכניס יותר שפע ואושר לחיים שלכם. לדעת להתגבר על המכשולים ולדעת להשיג את המטרות שלכם. 

אז בפרק של היום אנחנו הולכים לדבר על כל הנושא של סביבה ונכון שזה השם של הפודקאסט שלנו, אבל אנחנו הולכים לדבר על עיקרון מאוד חשוב. 

תראו, מצאו הרבה פעמים ואני מאוד אוהב את המשפט הזה שסביבה חזקה מכוח רצון. 

ולמה אני מתכוון?

תראו, יכול להיות שאנחנו מאוד רוצים משהו, אבל בהיעדר סביבה נכונה, סביבה תומכת והאנשים הנכונים בחיינו, הרבה פעמים אנחנו נגלה שהסביבה ככה יותר ויותר סוגרת עלינו או לא מאפשרת לנו, או אם הסביבה הזאת היא סביבה מנצחת, היא רק עוזרת ומרימה אותנו. 

אני הולך לתת כמה דוגמאות ואני אתן דוגמא משיחה שהייתה לי עם חבר שבעבר הוא היה מאמן בכושר קרבי. 

כושר קרבי למי שלא יודע זה בעצם הכנה לצבא לאנשים שרוצים להגיע ליחידות מיוחדות כי זה ברור שמי שרוצה להגיע ליחידה מיוחדת, קודם כל צריך להיות מיוחד. והדבר השני, הוא צריך לעשות פעולות מיוחדות, קיצוניות וזה אומר בעיקר ברמת הכושר, המשמעת והמנטליות.

אני באופן אישי יוצא של יחידה מיוחדת בצבא. אני הייתי ביחידת המסתערבים של משמר הגבול. הייתי שם במשך 4.5 שנים ואני בעצמי הייתי בהכנה לצבא ואני זוכר את זה כחוויה מאוד מאוד טובה. 

לפני זה הייתי בתנועת הצופים, אבל תנועת הצופים זה מקום שהוא מאוד מכיל אותך ונותן לך את המקום להתפתח יחד עם האנשים שגדלת איתם. ופתאום אתה מגיע לסביבה חדשה לתהליך שהוא קצר יותר, תהליך של כמה חודשים וזה אתה ועוד איזה 100-200 גברים נערים בני 17-18 וכולם חדורי מוטיבציה וכולם עם טירוף בעיניים שרק רוצים לקחת אלונקה ולהתחיל לרוץ את הדיונה. אלה אנשים מוכווני מטרה. 

אחד הדברים שבדקו שם זה בעצם את הסטטיסטיקה כי זה סוג של יחסי ציבור והשיווק של אותו מקום של כושר קרבי כדי להגיד לאנשים, “תראו, כל מי שמגיע אלינו, זה סיכויי ההצלחה שלו להגיע לסיירת מטכ”ל, לטיס, שייטת, שלדג, כל היחידות המובחרות”. 

ואז יש את החבר’ה שמגיעים ליח”טיות, אנשים שמגיעים ליחידות הסיור וגם אלה שלא מצליחים, הם בסוף מגיעים להיות חיילים מצטיינים. עכשיו זה נכון. הסטטיסטיקה הזאת באמת נכונה. 

אנחנו צריכים לשאול את עצמנו איך הדבר הזה קורה? 

הרי אני באופן אישי, אם אני לא הולך עכשיו לכושר קרבי, אני יכול להתאמן עם עצמי. אני יכול לרוץ בפארק, אני יכול לרוץ בדיונה, אני יכול לזחול בחוף הים. 

ונשאלת השאלה מה הקסם הזה שקורה במקומות האלה שמביא אנשים לביצועי שיא? 

התשובה היא הסביבה. 

זה לא האימון כמו החבר’ה שאני עושה איתם את האימון. זה לא הפעולה הפיזית שאני עושה, כמו זה שאני מדבר עם אנשים את המטרות שלי. זה לא המשמעת האישית שאני מפתח כמו כל יום להיות בקשר עם אותם אנשים ולחקור עוד את הנושא הזה של למה אני רוצה להיות בתפקיד הזה ואיזה ערך אני אתן לעולם? וכמה אנשים עוד רוצים את זה וגם להיכנס למן דרייב כזה. זה מה שסביבה מנצחת תעשה. 

אז לא יודע אם מקשיבים פה בני 17 שרוצים להתקבל לאיזה מקום מיוחד בצבא, אני מאוד ממליץ על המקומות האלה. לא מכוון לאיזה מקום ספציפי, פשוט בגלל הנושא של סביבה מנצחת.

הנושא השני שאני אדבר עליו, אנחנו עדיין תחת הכותרת של סביבה חזקה מכוח רצון ואתן דוגמא למשהו שהרבה אנשים שמעשנים יכולים להתחבר אליה. 

נגיד אני רוצה להפסיק לעשן, יש לי את ההרגל הזה, אני רוצה להפסיק אותו ואני מקיף את עצמי באנשים שמעשנים. אני לא יודע מי פה ראה את הפרק הזה בחברים שצ’נדלר מנסה להפסיק לעשן וכולם בעבודה לידו מעשנים והוא מגלה שזה מאוד, מאוד קשה לו והוא חוזר לעשן. 

זו בדיוק הדוגמא שסביבה חזקה מכוח רצון. אתם יכולים להיות מאוד חזקים, אתם יכולים להגיד לעצמכם שאתם לא רוצים לעשן ושאתם הולכים להפסיק עם זה, אבל אם האנשים שמסביבכם הם לא באותן המטרות, אתם תגלו שזה די בעייתי. 

בואו ניקח דוגמא לכל מיני מקומות שבהם כשאנשים רוצים להפסיק משהו כמו נגיד לעשן או כמו להפסיק לשתות אלכוהול, לוקחים אותם לאיזשהו מקום מבודד ושם בעצם בונים להם את ההרגל החדש יחד עם אנשים שרוצים את אותה מטרה כמוהם. זאת בעיניי דרך הפעולה הטובה ביותר כי בעצם אני מתרחק מהסביבה שלא מקדמת אותי, הולך יחד עם אנשים שרוצים את אותה מטרה כמוני, מבלה איתם ובונה איתם את סט ההרגלים החדש הזה.

זה נכון לכל דבר שנעשה ככל שהמטרה הזאת היא קשה יותר וככל שההרגל שאנחנו רוצים להיפטר ממנו מוטמע בנו עוד יותר חזק. 

אגב, מי שלא הקשיב לפרק 3 בנושא שינוי הרגלים, אני ממליץ לכם מאוד לשמוע ואפילו גם לשמוע כמה פעמים כי הנושא הזה זה נושא שכל הזמן אנחנו צריכים להזכיר לעצמנו איך המנגנון הזה עובד. 

אני אתן לכם דוגמא על עצמי. סיפרתי לכם בפרקים קודמים שאני הייתי מתעורר מוקדם בבוקר והייתה לי רוטינת בוקר. עשיתי איזושהי טעות והפסקתי עם זה. אחרי זה כשחשבתי למה הפסקתי עם זה, הבנתי שאני פשוט מוותר לעצמי ושהגיע זמן לחזור למשחק ולהמשיך לשמש דוגמא לאנשים אחרים. 

מה שקרה זה שראיתי שקצת הלכתי אחורה וקצת הייתי צריך לחזור ולבנות את ההרגל הזה מחדש. אז אמרתי ננסה בכל מיני דרכים. אמרתי ננסה פשוט לקום בבוקר. קמתי, כיביתי את השעון המעורר חזרתי לישון. 

אמרתי לעצמי, התחלתי להיות כזה טכנולוגי, “אולי זה בגלל שאני מתעורר גמור מעייפות אז יש אפליקציות שמנתחות את השינה שלך והאפליקציה בעצם מחוברת לשעון המעורר ואז זה מעיר אותך כשאתה בסוף של מחזור שינה שזה כאילו יותר נכון להתעורר”. אז הורדתי איזה אפליקציה ואמרתי אני אתן לזה ניסיון וממש הייתי בטוח שביום שאחרי אני הולך לקום בבוקר. 

התנאי היחיד היה שהפלאפון יהיה ממש קרוב אליי כי הפלאפון צריך להרגיש את הנשימות ואת התזוזות של המיטה ואז כשהשעון צלצל, כשכבר לא התעוררתי באמצע מחזור שינה מי ישמע, פשוט כיביתי את הפלאפון וחזרתי לישון.

זו דוגמא מאוד טובה לזה שהסביבה שלי הייתה חזקה מכוח הרצון ואני אסביר. היה לי רצון לקום מוקדם, אבל הסביבה שלי הייתה יותר מדי קרובה ומאפשרת. הייתי פשוט צריך לכבות את הפלאפון ולחזור לישון, זה מה שקרה בפועל. 

אז תפסתי את עצמי ואמרתי אוקי, אני מפספס משהו. ז”א, לא יכול להיות שאני לא יכול לחזור לקום מוקדם בבוקר, פשוט עדיין לא מצאתי את הדרך הנכונה, אגב שיטת איך כן. 

אני לא אומר לא הצלחתי גם עם האפליקציה הזאת אז אני לא אצליח לקום בבוקר, אני אומר, אני הולך לקום בבוקר מוקדם, פשוט לא מצאתי את המנגנון וגם אם אנחנו חוזרים לנושא של כאב, שכל פעולה שאנחנו עושים היא נגזרת של איפה יש פחות כאב. 

אני אזכיר למה אני מתכוון. 

יש כאב בלקום מוקדם בבוקר, זה כאב פיזי וזה לא נעים וקר ועכשיו צריך להתלבש, לצאת החוצה ובעצם להתחיל את היום. זה דבר שהוא כואב. ואם אני אצליח לייצר לעצמי בכוונה כאב שהוא גבוה יותר, אז אני אנצח בעצם ואני אצליח להגיע לזה. 

אז תקשיבו מה עשיתי. 

יש לי ארון בחדר, הוא בערך בגובה של 2.5 מ’ וכדי להגיע אליו אני צריך סולם. אז מה שעשיתי, ערב לפני אני תמיד שם את הפלאפון שלי על מצב טיסה וכיוונתי את השעון המעורר ל-5:30 בבוקר. לקחתי סולם ושמתי את הפלאפון על הגג של הארון ככה שאין מצב בעולם שאני מגיע לשם גם אם אני קופץ. את הסולם הזה שמתי במרפסת והלכתי לישון. 

זה היה הלילה הכי מלחיץ בחיים שלי אני חושב כי קודם כל, לא ידעתי מה השעה. תמיד הפלאפון לידי ואז אני רואה מה השעה אם אני מתעורר בלילה כדי לדעת כמה זמן יש לי לישון. כל הזמן התעוררתי מהסטרס שבכל רגע השעון הולך לצלצל וגם בגלל שהוא כזה למעלה בפינה של החדר וששמתי את השעון מעורר על הכי חזק ורטט, הולך להיות מסיבה ב-05:30, החדר הולך לרעוד ולעשות רעש ובוא נראה אותך מתן לא מתעורר.

אז ב-05:30 בבוקר פתאום סירנות ורעש ורטט והכל עובד ואני קם ואני לא מבין איפה הפלאפון כי זו הפעם הראשונה שעשיתי את זה ואני כולי עפוץ מ-05:30 בבוקר. ואז אני נזכר “אה נכון יא מטומטם, שמת את זה על הארון” מה עכשיו? 

עכשיו אני צריך לצאת למרפסת ערום לגמרי, קר, יורד גשם, להביא משם סולם. מהמרפסת להיכנס לתוך החדר, לסגור את הדלת, לפתוח את הסולם, לבדוק שהוא יציב, לעלות על הסולם, לקחת את הפלאפון, לרדת מהסולם, לכבות את הפלאפון, להחזיר את הסולם למרפסת, עכשיו לחזור לחדר. 

בשלב הזה הדופק שלי כבר על 200. (צוחק) עכישו בוא נראה אותך חוזר לישון. האם זה עבד? עבד לגמרי. האם זה מזוכיסטי? כן! האם הגעתי למטרה? כן!

אני לא אומר שאתם צריכים לעשות את אותן פעולות בדיוק כמוני, גם נתתי לכם בעבר את הדוגמא של איך השגתי לקוחות ממגדל מגורים עם זה ששכרתי מתווך שיראה לי דירות. אני עובד בגישה כזאת. יש לי מטרה, אני הולך להשיג אותה, ימות העולם. 

פשוט לא מצאתי את הדרך הנכונה, לא מצאתי את מה שעובד עליי, לא מצאתי את המנגנון הנכון שמתאים לי. אז אני גאה להגיד לכם שאני עושה את זה כבר חודש וחצי שזה 45 ימים. אני קם כל יום ב-5:30 בבוקר ורק ארבע פעמים נפלתי מהסולם (צוחק). 

בוא ניקח את זה לנושא של ירידה במשקל, לזה שסביבה חזקה מכוח רצון. 

אני עובד הרבה עם חברות הייטק ובחברות הייטק יש להם את החיים הטובים ביותר. יש להם כמה קפה שהם רוצים, יש להם כמה מעדנים שהם רוצים, יש להם כמה אגוזים ושקדים שהם רוצים, יש להם כמה פירות וחטיפים ואוכל והם מקבלים ארוחת צהרים כזה עם כרטיסים שהם לא משלמים והם יושבים כל היום וזו הסביבה שלהם. 

עכשיו תבינו, זאת סביבה שמצד אחד היא מאוד מושכת אנשים שרוצים לעבוד שם כי הם אומרים זה החיים הטובים ומקבלים משכורת יפה ואני כל היום בעבודה שהיא לא פיזית, אגב זו הבעיה. הרבה מאוד אנשים שעובדים במקומות כאלה, הם האנשים שמעלים במשקל בצורה הכי משמעותית בגלל הסביבה שלהם. 

יכול להיות שאני נורא רוצה לשמור, אבל כל פעם שאני הולך לפינת קפה, אני רואה את כל הדברים הטובים האלה מולי. אני רואה את כל השפע הזה ואת כל המתוקים ועכשיו יש מישהו שהביא עוגה ועכשיו הביאו סופגניות ועכשיו יש יומולדת ועכשיו יש הפי האוור. ז”א, יש גבול לכמה אני יכול להגיד לא. 

כוח הרצון, אני תמיד אומר שזה שריר ובגלל זה אנחנו רוצים לעשות את הדברים הקשים ביותר שדורשים מאיתנו את כוח הרצון הגבוה ביותר דווקא לפתוח איתם את היום. מכאן גם רוטינת הבוקר שלי כי אני מכיר את עצמי. אם עכשיו ב-8 בערב אני צריך להגיע הביתה לצאת מאימון לקרוא ספר, זה יהיה לי הרבה יותר קשה מאשר לפתוח את היום, מה שנקרא כוח הרצון שלי עדיין לא השתמשתי בו. 

ככל שמאתגרים אותנו יותר מהסביבה שלנו, בדיוק כמו הדוגמא עם סיגריות ובדיוק כמו הדוגמא עם חברים שרוצים לגרום לנו לעשות דברים שאנחנו לא רוצים, דוגמת סמים או דברים כאלה, יש גבול לכמה אני יכול להיות חזק. שוב, סביבה חזקה מכוח רצון. 

ולכן, אני תמיד מדבר על סביבה כעל אנשים, אבל שימו לב שהיום גם התייחסתי לסביבה כעל חפצים. הסביבה שלי יכולה להיות הסיגריות. הסביבה שלי יכולה להיות זה שהפלאפון קרוב אליי בבוקר. הסביבה שלי יכולה להיות האוכל שיש מסביבי במקום העבודה. סביבה זה לא רק אנשים. סביבה זה כל דבר שאני חווה אותו, בין אם אני יכול לגעת בו, למשש אותו, לדבר איתו, לאכול אותו. ככל שהוא מפתה יותר או ככל שהוא מקשה עליי יותר, ככה הסיכויים שלי להשיג את המטרה שלי יקטנו. אלא אם כן אם המטרה שלכם זה לעשן כמה שיותר, לישון כמה שיותר ולאכול כמה שיותר ואז אתם בערוץ הלא נכון. 

עוד דוגמא שאני אתן לסביבה מנצחת. 

זה אנשים, ניקח יחסים של אבא ובן, סתם ספציפית לזה. אתם תראו שיש הרבה מאוד פוליטיקאים שהילדים שלהם גדלים להיות פוליטיקאים. אתם תראו שיש הרבה מאוד זמרים שהילדים שלהם גדלים להיות זמרים. ואתם תראו גם הרבה מאוד אנשי עסקים שהילדים שלהם, ניחשתם נכון, גדלים להיות אנשי עסקים. זה בגלל שזו הדמות שיש לי תמיד בבית. 

בעיניי זה דבר מדהים. זה דבר שהוא מעורר השראה וזה דבר שיגדיל את הסיכויים שלי להשיג את המטרה אם זאת המטרה שלי. 

נשאלת השאלה מאיפה הרעיון הזה נכנס להם לראש? כנראה כשהוא היה בן 7  הוא לא רצה להיות פוליטיקאי, זמר או איש עסקים, יכול להיות שכן, אבל מה שהוביל אותו לשם זה זה שהיה לו במקרה הזה דמות אב שהסתכלנו עליה והערצנו אותה. אמרנו “אני רוצה להיות כזה”. 

לכן הנושא הזה של דוגמא אישית, בטח במשפחה, אני חושב שזה אחד הדברים החשובים ביותר. אני פוגש הרבה מאוד אנשים שהם לא משמשים דוגמא אישית בעיקר מבחינת אורח החיים הבריא שלהם. אם זה מבחינה הכושר הגופני והתזונה שלהם.

ניקח הורה עכשיו שאומר לילד שלו, נגיד אני הורה ויש לי ילד בן 6 ואני אומר לו “איתי חמוד, אולי תלך להתאמן?” הוא בן 6, הוא עוד יקשיב לי כי אני אבא שלו ויש לי את הסמכות והוא עושה כל מה שאני אגיד לו. 

אבל לא יעבור הרבה זמן עד שהוא פתאום יחגוג בר מצווה והוא פתאום ייכנס לגיל העשרה ואבא שלו הוא בעודף משקל ואבא שלו לא אוכל בריא ואבא שלו לא מקדם תזונה נכונה בבית או לעצמו. 

הוא יגיד לו “איתי, אולי תצא להתאמן?” 

פתאום הוא יכול לדפוק לך מבט של “אבא, מתי אתה בפעם האחרונה התאמנת? מתי אתה בפעם האחרונה אכלת בריא? מתי בפעם האחרונה השקעת בעצמך? ז”א, מתי אתה שימשת לי דוגמא כדי שבאמת אני אעשה את הדברים האלה?”

ובעיניי זה אחד הדברים החשובים ביותר שאנחנו יכולים לעשות וזה לשמש דוגמא אישית. אם אתם רוצים להיות סביבה מנצחת אצל אנשים אחרים, אתם קודם כל צריכים להעביר את עצמכם תהליך. תהליך זה יכול להיות תהליך של גדילה וגדילה לא אומר פיזית, זה אומר גדילה מחשבתית. זה אומר מי אני רוצה להיות? מה אני רוצה להיות? איך אני משיג את המטרות שלי? 

ברגע שאתם תהיו הבן אדם הזה שפתאום מתחיל להגשים את עצמו, פתאום אנשים יתחילו לבוא אליכם. הם ירצו ללמוד מכם. 

ותזכרו, אנחנו תמיד יודעים בגובה התוצאה שלנו. זה לא מעניין אותי אם אתם יודעים מה צריך לעשות כדי להרוויח מלא כסף. אם אין לכם מלא כסף, אתם לא באמת יודעים. 

זה לא מעניין אותי אם אתם יודעים מה צריך לעשות כדי להוריד במשקל. אם אתם בעודף משקל, אתם לא באמת יודעים. 

כי ברגע שתתחילו לבצע את זה, אתם תבינו את הדברים שאפילו לא ידעתם. אתם תגלו כמה שזה קשה. אתם תגלו כמה שצריך להיות מדויק. אתם תגלו כמה שצריך להמשיך עם זה למשך זמן. יכול להיות שאתם יודעים את זה ברמה הרעיונית, אבל אם אתם לא חיים את זה, אם לא ביצעתם את זה באמת ברמה הפיזית, לתפיסתי, אתם לא באמת יודעים. 

ולכן, אם אנחנו רוצים להיות סביבה מנצחת אצל אנשים אחרים, קודם כל, אנחנו צריכים להעלות את עצמנו בכמה רמות.

עכשיו תשימו לב למה אנחנו עושים בפרק הזה. אנחנו מדברים על הנושא של סביבה מנצחת קודם כל בהיבט שזה לא רק אנשים, זה גם יכול להיות חפצים. והדבר השני, כל הזמן אני אומר, תקיפו את עצמכם בסביבה מנצחת. 

היום בפרק אני אומר לכם תהיו הסביבה המנצחת. 

חברים, הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות, שכולנו יכולים לעשות זה לשמש דוגמא עבור אנשים אחרים. אבל זה משהו שצריך להרוויח אותו. קודם אנחנו צריכים להעביר את עצמנו איזשהו תהליך. אנחנו צריכים להיות שלמים עם זה שאנחנו עכשיו רוצים לצאת ללמד כי רק אז באמת נקבל את האישור הזה מהסביבה. 

אבל הדבר הטוב ביותר זה קודם כל להתבונן בתוך עצמנו ולהבין מה הדבר הזה שאני רוצה להשיג, לבנות תוכנית ואז להתחיל לבצע. ברגע שתתחילו להשיג את זה, פשוט אנשים יתחילו להקיף אתכם וירצו להיות סביבכם ואתם תתחילו לתת את השפע שלכם לעולם. 

וזה בעיניי הדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות. 

אז חברים, לסיום הפרק, דיברנו על כל הנושא של סביבה שהיא חזקה מכוח רצון. תזכרו שיכול להיות שאתם מאוד נחושים, אבל האנשים שמקיפים אתכם או הדברים שאתם רואים ביומיום או החפצים שמקיפים אתכם, הם הרבה פעמים יכולים או להעיף אתכם בדרך למטרה שלכם או להעיף אתכם החוצה מהמסלול שלכם. 

רוצה להגיד לכם תודה רבה שהקשבתם וכרגיל, אני זמין לשאלות, תגובות וכל דבר שבא לכם להגיד על הפודקאסט או פשוט להגיד כמה שהדבר הזה עוזר לכם ואם כן אני מאוד אשמח לשמוע כי זאת בסוף המטרה שלי. 

אנחנו נתראה בפרק הבא. אוהב אתכם ונתראה. 

<מוזיקה <♬