עונה 2 פרק 9
עסקים🤝כסף💰ויזמות👑

<מוזיקה <♬

אוקי חברים, אנחנו בפרק התשיעי של העונה השנייה של הפודקאסט שלנו סביבה מנצחת 

חברים, היום יש לנו פרק, אני באופן אישי חיכיתי הרבה מאוד זמן כדי להקליט אותו וגם אתם ביקשתם אינספור פעמים שאני אקליט פרק בנושא של עסקים, יזמות, כסף, כל העולם הזה. אזה זה הנושא שלנו היום, יש לנו הרבה על מה לדבר. 

אבל קודם כל, במידה ואתם לא מכירים אותי, שמי מתן ניסטור, במקרה הזה אני אספר קצת על כל מה שקשור אליי לעסקים לנושא הזה. אני בעלים של חברה לירידה במשקל בשם “יאללה רזים”, מרצה להתפתחות אישית, יועץ עסקי, מאמן לשיווק ומכירות ובעצם נכנסתי לעולם הזה באמת רק לפני כמה שנים. 

המטרה שלי בפודקאסט הזה בפרק הזה לפחות זה לדבר אתכם קצת על הדברים שאני למדתי מטובי האנשים בארץ ובעולם. אם קראתי או ראיתי, אבל בעיקר דברים שעשיתי. אנחנו כמובן יודעים רק בגובה התוצאות שלנו. 

אז אני רוצה לדבר אתכם היום על הנושא שנקרא כסף. איכס. אנחנו הולכים לדבר על כסף.

לכמה מכם יש בעיה עם הנושא של כסף או לדבר על זה שאתם רוצים הרבה כסף? כי יכול להיות שזה המכשול הראשון שלכם בהשגת הדבר הזה. 

יש משפט שאני מאוד אוהב שאומר כסף לא קונה אושר אבל הוא קונה יאכטה ואפשר להפליג איתה ממש קרוב לשם. 

אז זה הנושא שלנו להיום ואנחנו הולכים בעצם לדבר על כל הדבר הזה, אבל קודם כל לפני שנתחיל, אני רוצה לעשות איזשהו יישור קו כי מצאתי שלכל האנשים יש שני מסלולים שהם יכולים ללכת בהם. לכולנו יש מכנה משותף. 

המכנה המשותף הראשון הוא שכולנו הולכים לבית ספר, לתיכון, עושים השכלה יסודית. אחרי זה הולכים לצבא, עושים את מה שאנחנו צריכים לעשות לתקופת הזמן, כל אחד בשירות המשמעותי שלו ואז אנחנו מגיעים לתקופה קסומה ומבלבלת ביותר שנקראת אחרי צבא. ושם אנשים, חברים, אין להם מושג מה הם צריכים לעשות. יש משהו שמאפיין את התקופה הזאת וזה קצת לנוח כי כל החיים עד עכשיו היינו במסגרות, היינו בלימודים, היינו בצבא ואולי רוצים להרוויח טיפה כסף אז עובדים בעבודות מזדמנות, עבודה מועדפת ורוצים לנוח ולבלות וזה מובן לגמרי.

הרבה אנשים גם רוצים לטייל בעולם. אני כמובן ממליץ על זה, אבל הדבר הזה דורש כסף. ואז לאט, לאט הם מתחילים לשאול את עצמם את השאלה המפורסמת והחשובה ביותר – מה אני רוצה להיות כשאני אהיה גדול?

אבל יותר מזה, גם הסביבה שלהם מתחילה לשאול אותם “תגיד, מה קורה עם החיים שלך? מתי אתה מתחיל לעשות משהו משמעותי?”

האמת היא שהרבה אנשים, אין להם מושג מה הם רוצים לעשות, בטח בגיל 22-23, 21, 20, אין להם מושג מה הם רוצים לעשות. והרבה פעמים אנשים שואלים אותי “מתן, אני באמת לא יודע מה אני רוצה לעשות, איך אני מקבל את ההחלטה הזאת?”

אז מי שמכיר אותי יודע שאני מאוד מאמין בקונספט שנקרא “להתחיל מהסוף” כי כל הפעולות שאנחנו נעשה, בעצם התוכנית שלנו צריכות לשרת את המטרה שלנו. השאלה הראשונה שאני שואל את האנשים, אני שואל כל אחד האם אתה רוצה להיות שכיר או האם אתה רוצה להיות עצמאי? 

כי תבינו, לכל דבר יש מסלול שונה משלו. בואו נעבור שניה על המסלולים. כשבן אדם מבין שהוא רוצה להיות שכיר, הוא בד”כ הולך לאיזשהו מסלול די קבוע. מה הוא עושה? בתקופה של אחרי צבא, אחרי שסיים את כל המסיבות והחגיגות שלו הוא אומר דבר כזה “אוקי, אני רוצה ללמוד” הוא בד”כ מוכוון ללימודים באקדמיה והרבה פעמים לימודים באקדמיה, צריך לעשות איזשהו שיפור בגרויות או פסיכומטרי או כל מיני דברים כאלה. 

אז אותו בן אדם צריך להשקיע זמן, אנרגיה וכסף לתקופה של נגיד חצי שנה עד שנה כדי להתכונן ללימודים שאגב, גם לימודים זה להתכונן. אז אני קורא לזה להתכונן ללהתכונן. 

ואז אותו בן אדם מתקבל לאיזשהו מקום והוא הולך ללמוד שם, בואו נגיד 3-4 שנים. בואו נגיד שהוא גם לא צריך לעשות אחרי זה התמחות או סטאז’, אז בתקופה הקצרה ביותר אותו בן אדם השקיע חצי שנה-שנה של הכנה להכנה של אותם שיפור בגרויות ופסיכומטרי ואז הוא הלך לאותם לימודים 3-4 שנים. בואו נגיד שבממוצע בן אדם משקיע 4 שנים. 

אחרי 4 שנים יש לו ביד תואר. תואר זה בעצם איזשהו מסמך שאיזשהו בן אדם חתם עליו ואמר “עכשיו אתה מוסמך לעשות את הדבר הזה”.

הכאב הגדול שיש להרבה אנשים שעושים תארים זה שהם בכלל לא משתמשים במה שהם למדו והדברים שלימדו אותם ממש לא רלוונטיים לדברים שהם הולכים לעשות. הרבה פעמים יש אנשים שאומרים “אני עושה תואר רק בשביל שיהיה לי תואר, אני במילא אלמד את המקצוע שלי כשאני אתחיל את המקצוע שלי”. זה כבר נושא לפעם אחרת. זה משהו שהוא מבאס הרבה מאוד אנשים. 

אז אותם אנשים אחרי כמה שנים בגיל 27-28 הולכים ומוצאים את מקום העבודה הראשון שלהם כשכירים. בין אם העבודה הזו טובה או לא טובה ואם היא ממצה את הפוטנציאל שלהם או לא, בשלב הזה הם כבר חייבים להרוויח כסף. הרי בשנים האחרונות שהם היו בלימודים, הם לא כ”כ יכלו באמת למקסם את היכולת הכלכלית שלהם, אז הם חיכו עד הנקודה הזאת שבה הם סוף סוף התחילו להרוויח כסף. 

ואז הם נכנסים לעבודה ואז הרבה פעמים מכוח האינרציה, הם צריכים תמיד שיהיה להם כסף כי נגיד, הם קונים דירה והם צריכים משכנתא או שיש להם ילדים. ואז אנשים פשוט נכנסים לעבודה שלהם. בין אם הם מחליפים עבודות או לא, הם ממשיכים במסלול הזה שנקרא להיות שכירים כי מובטח להם קידום או פנסיה או תנאים או כי פשוט הם מפחדים ממה שקורה בחוץ. 

המסלול הזה שתיארתי של האקדמיה ושל להיות שכיר מאופיין במילה שנקראת ביטחון. אנשים מחפשים את הדבר הזה. אנשים מחפשים את הביטחון הזה כי העולם קשה ואכזר ואולי יהיה איזה דוב גריזלי ענק שיטרוף אותנו בחוץ. 

במקביל יש לנו עוד מסלול ושוב אנחנו חוזרים לנקודת המוצא שזה נקרא אחרי צבא. אחרי צבא אנשים תופסים את עצמם והם אומרים “אוקי, אני לא יודע אם אני רוצה להיות שכיר”. 

אגב, זה מאוד תלוי לגבי ההורים שלכם, הדמויות שהיו לכם בבית. אם ההורים שלכם היו שכירים וזה היה מוצלח, אז אולי אתם רוצים להיות גם שכירים. אם הם היו שכירים וזה היה לא מוצלח, אולי אתם לא רוצים להיות שכירים. אם הם הקימו עסק והם לא הצליחו להקים עסק, אולי אתם לא רוצים לעשות את זה כי ראיתם איך זה נראה כשזה לא עובד ואם ההורים שלכם היו בעלי עסק וזה עבד, אולי אתם רוצים לעשות את זה כי קיבלתם דוגמא חיה לזה שזה עובד. 

ולכן, הדוגמא שאנחנו מקבלים מהסביבה שלנו בטח בגיל ילדות היא מאוד חשובה לגבי ההחלטה הזאת. 

אז בואו ניקח את האנשים שרוצים את המסלול השני. הם רוצים בעצם להיות יזמים, הם רוצים להיות בעלי עסקים, הם רוצים להיות עצמאיים.  עכשיו המסלול הזה מאופיין במילה שנקראת “פחד”. המון פחד חברים. יציאה מאזור הנוחות. 

בעוד שהמילה שמאפיינת את המסלול השני נקראת ביטחון. 

עכשיו בכל אחד יש איזושהי עסקה. במסלול של השכירים יש איזושהי עסקה. אתה תקבל ביטחון, אבל בוא נגיד את זה ככה, ככל הנראה שלא תתעשר מעבודה כשכיר. אני לא אומר שאין שכירים שהם לא עשירים, אבל רוב האנשים שעובדים כשכירים הם די מגבילים את פוטנציאל ההכנסה שלהם ע”פ מה שהם מסוגלים להרוויח, ע”פ מה שהמעביד או המעסיקה שלהם מוכנים לשלם להם וע”פ השירות או הערך שהם נותנים למקום העבודה. זה נכון שיש שכירים שיכולים להיות גם מיליונרים, אבל רוב המיליונרים ותבדקו אותי בבקשה, הם כמובן בעלי עסקים והם עצמאיים.

אז בואו נלך למסלול הזה. במסלול הזה נשאלת השאלה מהי האקדמיה? 

הרי אין אקדמיה שמלמדת אנשים איך להיות עצמאיים, אז אנשים שואלים אותי “מתן, איך אני לומד את זה?” 

אז אני אומר להם דבר כזה, “כשאתם תרצו להיות עצמאיים או בעלי עסק, רגע לפני או בדרך, אתם תרצו גם שיהיה לכם דבר שנקרא נישה. נישה זה אומר מה אתם בעצם עושים?” 

ז”א, אם בן אדם הלך ללמוד מדעי המחשב, אז הנישה שלו זה מדעי המחשב. עכשיו, אם בן אדם רוצה להיות עצמאי, אז מה הנישה שלך? אתה רוצה להיות מאמן כושר? אתה רוצה להיות מורה לבלט? אתה רוצה להיות טבח או שחקן? מה אתה רוצה להיות? אבל בתחום שנקרא להיות עצמאי. 

לגבי השאלה מה האקדמיה? האקדמיה הטובה ביותר שאני מצאתי לאנשים שרוצים להגשים את עצמם בעולם של היזמות ושל העסקים, זה עולם ההתפתחות האישית. ולמה אני מתכוון? זה לצרוך תכנים וללמוד. ללמוד זה בדיוק כמו להקשיב כאן לפרקים האלה. 

ללמוד זה יהיה לקרוא ספרים, את הספרים הנכונים אבל. יש הרבה מאוד ספרים שהם פחות נכונים ויש ספרים שהם יותר נכונים. ולכן יש כמה שלבים ורמות בלקרוא ספרים. יש את האנשים שלא קוראים ספרים וזה רוב האנשים, אני קורא להם אלה שאפילו לא במשחק. ואז יש את האנשים שזה אחוז קטן שקוראים ספרים ואז יש אחוז קטן יותר שקוראים את הספרים הנכונים. אז אתם רוצים כמובן להיות אנשים שקוראים ספרים ואת הספרים הנכונים. 

אם אתם מחפשים המלצות, אתם מוזמנים גם לחפש אותי ואני אעזור לכם למצוא את הספרים האלה. מעבר לזה, להימצא בסדנאות, קורסים, לקחת מאמנים, מנטורים ויועצים. לי בכל שלב בחיים שלי ממתי שהקמתי את העסקים שלי, תמיד היה לי מישהו שליווה אותי, תמיד, תמיד, תמיד. זו ההוצאה הכלכלית שעליה שמתי את הכי הרבה כסף שלי. 

ונחשו מה? זו ההשקעה הטובה ביותר שעשיתי כל החיים שלי. 

אם אתם רוצים להיות בעלי עסקים, יש משפט שאומר ובדקו את זה וגם דיברתי על זה בפרק אחר. 80% מההצלחה בעולם הזה של עסקים היא בכלל לא קשורה לטכניקה, לאסטרטגיה, זה לא קשור לשיווק ולמכירות. זה חשוב מאוד, אבל זה קשור בעיקר למה שאנחנו חושבים על עצמנו ועד כמה אנחנו אוהבים ומאמינים בעצמנו וכמה אנחנו עושים את מה שאנחנו אוהבים לעשות. 

הדבר הטוב ביותר שאני יכול להגיד לכם זה שאם אתם עדיין לא יודעים מה אתם צריכים לעשות, אתם צריכים לבלות עוד זמן במקום הזה שנקרא התפתחות אישית ורק ללמוד. כמובן שזה אומר שאתם צריכים גם להרוויח כסף בינתיים, אלא אם כן בהשוואה לפרק הקודם אתם עדיין חיים עם ההורים. אבל האמת היא שפשוט לזרוק את עצמכם החוצה ולראות מה אתם שווים ייתן לכם אינדיקציה מאוד טובה כדי לראות האם יש לכם את היכולת או את המאפיינים של באמת להיות בעלי עסק. 

יש הרבה מאוד אנשים שהם לעולם לא אתגרו את עצמם. הם מעולם לא בדקו באמת מה הם שווים ואז הם אומרים, “טוב יאללה נקים עסק, ניקח הלוואה של 100 אלף שקל ונראה מה אנחנו שווים”. 

הם מעולם לא בדקו איך הם בכל מיני מאפיינים אחרים. בגלל זה אני כ”כ מעודד אנשים לבדוק את עצמם. תיקחו לכם איזשהו אתגר שנקרא להוריד במשקל או לחטב את הגוף, אפילו אם אתם לא צריכים, בואו נראה אם אתם מצליחים בזה. קחו לכם אתגר שנקרא לקום מוקדם בבוקר, אפילו אם אין לכם מה לעשות מוקדם בבוקר, פשוט תבדקו אם יש לכם את היכולת לעשות את זה. 

זה נטו משחק של אורך רוח. רוב האנשים נופלים בדבר הזה. הם נופלים הזה שכמו בדוגמא שנתתי על ילד שמנסה ללכת, הם נופלים על זה שהם פשוט לא נותנים לעצמם מספיק אפשרויות או מספיק הזדמנויות יותר נכון ואז אתם יודעים מה קורה? הרבה אנשים שניסו להיות עצמאיים גם מושפעים מהפחד או מזה שהם לפי ההגדרה שלהם לא הצליחו, אבל אני מגדיר שכישלון זה רק להפסיק לנסות. 

ואז הם עוברים למסלול של הביטחון כי כבר כ”כ קשה להם והם לא רוצים להיות במקום הזה של הפחד. בגלל זה אגב, אין יותר מדי אנשים היום שנמצאים במסלול של עצמאיים. כמובן שיש הרבה יותר שכירים מעצמאיים, אבל שוב, אלה שבאמת זוכים בכל הקופה הם במסלול שמתאפיין בפחד. 

עכשיו בשנים האחרונות יצא לי לפתח כל מיני מודלים שאני מאוד אוהב ואני גם מלמד אותם. אם זה בקורסים או בהרצאות, כשאנשים באים אליי לאחד על אחד. אז אני רוצה ללמד אתכם את המודל שאני קורא לו “אדם, עסק וכסף”.

אם אתם מציירים עכשיו או עם מחברת, אז כל מה שאתם צריכים לעשות זה לעשות ציור של בן אדם, הפשוט ביותר שיש. אחרי זה לצייר קופסא וקופסא מייצגת את העסק ואז הדבר השלישי, לעשות ציור של כסף שפשוט מתאר כמו הסימן של הדולר. 

עכשיו אני אתן לכם דוגמא או שניה קודם כל אני אסביר את הקונספט. אנחנו תמיד רוצים שהבן אדם יהיה יותר גדול מהעסק ושהעסק יהיה יותר גדול מהכסף. בכל סיטואציה בעולם שבו הכסף היה יותר גדול מהבן אדם, הבן אדם פוצץ את הכסף. אני אתן לכם דוגמא. בדקו את זה. 

בדקו אצל אנשים שזכו בלוטו בארה”ב ובארה”ב כשאנשים זוכים בלוטו הם זוכים בסכומים שאנחנו לא מכירים במדינת ישראל. 200 מיליון, דברים כאלה. אותם אנשים, מי הם האנשים בעצם שממלאים לוטו? אלה אנשים בד”כ מעמד סוציו-אקונומי נמוך. הרי המודל הכלכלי העסקי של החברות של הלוטו זה לפרסם את העמדות שלהם ולמכור את כרטיסי הגירוד לאנשים שהם במצב סוציו-אקונומי שהוא לא מהגבוהים כי הם מאמינים בדבר, תקשיבו טוב, שנקרא מזל. 

הם לא מאמינים ביכולת שלהם, הם לא מאמינים בזה שהם יכולים לגדול, לצמוח ולהשתפר. הם מאמינים שאם יום אחד בכרטיס גירוד שלהם, הם פתאום יבחרו את המספרים הנכונים, יהיה להם את כל הכסף שהם רצו. 

וכשזה קורה, אז פתאום אנשים אומרים “הנה, ידעתי שזה יכול לקרות” ואז הם ממשיכים למלא את זה. הם שומעים על כל מיני סיפורי הצלחה של אנשים אחרים. אבל הם לא שומעים מה קורה לאנשים האלה עם הכסף כמה שנים לאחר מכן וזה המחקר שעשו. 

גילו ש-85% מהאנשים שזכו בהרבה מאוד כסף, פוצצו את הכסף הזה. לא רק שהם הפסידו את כל הכסף, הם גם נכנסו לחובות והחיים שלהם פשוט הלכו לעזאזל. 

נשאלת השאלה איך לעזאזל הם עשו את זה? 

התשובה היא פשוטה. במודל שתיארתי לכם הבן אדם היה קטן מהכסף והבן אדם שהוא קטן יותר מהכסף, הוא תמיד מושך את זה חזרה אליו והוא לוקח את זה אחורה.

בואו ניקח דוגמא של ירידה במשקל. בואו ניקח בן אדם שפתאום מצליח להוריד 30-40 קילו. נגיד דוגמא של ניתוח בריאטרי, שאיבת שומן או כל מיני דברים כאלה. הבן אדם לא עשה שינוי עם עצמו, אבל התוצאה שלו השתנתה. אבל הבן אדם לא מכויל עם התוצאה והוא לא באמת הרוויח את זה והוא לא למד ושינה את עצמו תוך כדי התהליך. ואז כמובן שאותו בן אדם יעלה את המשקל הזה בחזרה. זו בדיוק אותה דוגמא כמו לגבי בן אדם שמגיע ממעמד סוציו-אקונומי נמוך שזוכה בהרבה מאוד כסף. 

בואו ניקח את הדוגמא ההפוכה לגמרי. בואו ניקח בן אדם שהוא מאוד גדול וחזק בעסקים וניקח ממנו את כל הכסף. דוגמא קלאסית היא אדון דונלד טרמפ. לא משנה מה אתם חושבים עליו, בן אדם חזק מאוד בעסקים והאמת היא שהוא גם הפסיד את כל הכסף שלו כמה וכמה פעמים. אבל הוא תמיד החזיר את כל הכסף שלו בחזרה. 

זו דוגמא קלאסית לזה שכשהבן אדם חזק בהיבט הזה של התפתחות אישית או של עסקים או פשוט להבין את חוקי המשחק, גם אם תיקחו ממנו את התוצאה שזה הכסף וחברים, כסף זה תמיד תוצאה, הוא ידע איך להחזיר את זה. 

ולכן כולנו תמיד רוצים להשקיע יותר בעצמנו. עכשיו, הרבה אנשים אומרים לי “הבנתי את זה, אני משקיע בעצמי, אני קורא ספרים, אני שומע את הפודקאסטים, אני הולך לקורסים ולהרצאות, אבל אני לא מרוויח כסף”. 

אני אומר “נכון, אם תקראו ספרים, זה לא פתאום יגדל לכם העובר ושב. זה לא עובד ככה. אתם צריכים דבר שנקרא שהוא מתווך והמתווך הזה זה עסק”. 

עסק זה בסך הכל ואתם מוזמנים לרשום את זה, עסק זה היכולת שלכם לשפוך את כל מה שיש לכם בראש ברמה הרוחנית, המנטלית ולהפוך את זה למשהו חומרי. החומרי הזה זה כמובן תוצאות שזה כסף. אנחנו צריכים איזשהו מתווך. האמת היא שהעסק הזה הוא משני בהיבט של מה אתם עושים בו ואיך אתם עושים בו כי יש סטטיסטיקה שאנשים נהנים להזכיר לי כל הזמן. הם אומרים לי “אבל מתן, אומרים ש-9 מתוך 10 עסקים נסגרים או כל מיני דברים כאלה”. 

אז אני אומר “זה לא בגלל העסק”. צריכים להבין, אין דבר כזה באמת עסק. עסק זה לא מחשב, זה לא שולחן. עסק זה תמיד בעל העסק, זה תמיד הבן אדם. 

ושאומרים ש-9 מתוך 10 עסקים נסגרים זה לא בגלל שהם לא יודעים שהמודל העסקי שלהם הוא לא נכון. אפשר תמיד לשפר את זה, האמת שזה קל. הסיבה שאומרים ש-9 מתוך 10 עסקים נסגרים, זה פשוט בגלל הבן אדם. זה פשוט בגלל בעל העסק. 

ואז מה שאני אומר, אוקי, מה הבעיה פשוט להיות יותר טוב מכל 10 אנשים? אם אתה אחד שיותר טוב מכל 10 אנשים, אתה חי ב-10% של האוכלוסייה, למה שהעסק שלך לא יעבוד? הרי עסק זה תמיד הבן אדם. ובגלל זה אנחנו כולנו רוצים להשקיע בבן אדם ולא רק לקוות לזה שיהיה לנו כסף. כסף זו תוצאה. אנחנו רוצים לקחת את המשאבים שלנו ולהשקיע בבן אדם. בבן אדם זה לרכוש לעצמנו ידע והשכלה. 

יש איזו שאלה שאנשים שואלים אותי הרבה פעמים – איך אני מגדיר בן אדם שהוא אינטליגנט? 

בבית ספר לימדו אותנו הרבה מאוד חומר שלא בטוח שאנחנו משתמשים בו היום. יכול להיות שלימדו אותנו היסטוריה, תנ”ך, ספרות או כימיה ויכול להיות שאנחנו בכלל לא משתמשים בדברים האלה. אגב, זו הסיבה ובדקו את זה שאנשים מאוד אוהבים מתמטיקה ואנגלית, לא כי הם נמשכים למתמטיקה ואנגלית, בגלל שהם אשכרה משתמשים בזה ביומיום. אז הרבה אנשים נמשכים לתחומים האלה. 

ברגע שמלמדים אותנו משהו שאנחנו אומרים, “למה אני צריך את זה?”, אז רמת האנרגיה שלנו יורדת.

למה אני אומר לכם את כל זה?

פשוט כי אני רוצה להגדיר את איך שאני תופס ההגדרה אינטליגנט. זה בסך הכל בן אדם, תרשמו את זה, שיודע להשיג את מה שהוא רוצה. זה הכל. הרי כל מה שאנחנו רוצים, אם נדע להשיג את זה מבחינתי אנחנו אינטליגנטים. 

אם אנחנו מחזיקים בידע שהוא לא שימושי. לצורך העניין, נגיד אני איש עסקים ואני יודע המון על עולם הקולנוע של הודו, אז אין לי מה לעשות עם זה ולכן אני אגדיר את זה כידע שהוא לא שימושי. 

מצד שני, אם אני רוצה להיות במאי מצליח בהודו, אז זה שיהיה לי ידע על עולם הסרטים בהודו זה משהו שהוא יעזור לי. לכן ההגדרה שלי לבן אדם אינטליגנט זה בן אדם שפשוט יודע להשיג את מה שהוא רוצה. ולכן זה רק מתחיל קודם כל מהצבת מטרה. 

אתם צריכים לדעת מה אתם רוצים. אם הגדרתם לעצמכם שאתם רוצים ללכת על כל הקופה, שאתם רוצים להיות בעלי עסקים. קודם כל חברים, אתם נמצאים בדרך הנכונה. 

אם יש פה אנשים שהם שכירים והדבר הזה גורם להם לחשוב קצת, אני יכול להגיד לכם דבר כזה. יש הרבה אנשים ובטח ככל שאנחנו הולכים ומתקדמים שמבינים שהם רוצים את השליטה על החיים שלהם. הם לא רוצים להמשיך ולהיות שכירים. 

אבל אז הם אומרים לי “אוקי מתן, אבל יש לי עבודה ואני צריך את הכסף כי יש לי משפחה וילדים “

יכול להיות שאותו בן אדם אפילו רווק, הוא פשוט לא רוצה לעזוב את מקור הפרנסה היחיד שלו ולקפוץ למשהו אחר. אני אומר נכון והאמת היא שיש לנו כמה אפשרויות. 

האופציה הראשונה וזו האופציה לאמיצים, זה גישה שאומרת מה שנקרא יאללה כוסאומו. לא יודע אם מותר להגיד כוסאומו בפודקאסטים אבל הנה אמרתי. להגיד יאללה כוסאומו ופשוט לעזוב את העבודה כשכירים ואז לפתוח עסק כעצמאיים. זה אומר שהפחד או זה שאנחנו עם הגב לקיר יגרום לנו לצאת לפעולה והרבה פעמים זה יגרום לנו להגיע לתוצאות שהן מהירות יותר ממה שהיינו משיגים בדרך כלל. זאת הדרך הראשונה, הגישה לאמיצים. 

הגישה השנייה אומרת והאמת היא שזה מה שרוב האנשים יעשו. רוב האנשים יבחרו בגישה השנייה שזה לא לעשות שום דבר. שזה אומר שפשוט להישאר בעבודה שלהם כשכירים, להמשיך לדמיין שיום אחד הם יהיו עצמאיים כי זה מפחיד מדי, כי זה מסוכן מדי, כי הם לא יכולים להרשות את זה לעצמם או כל מיני דברים כאלה. ויכול להיות שזה באמת מה שרוב האנשים כאן יעשו. 

אבל הגישה השלישית וזה מה שאני ממליץ לכם לעשות זה תוך כדי שאתם עובדים כשכירים, להתחיל לחשוב מה הדבר שאתם רוצים לעשות? מה המתנה שלכם לעולם? מה גורם לכם להנאה ולאושר ולהתחיל לפתח אותו. 

עכשיו תקשיבו, זה תמיד קודם כל תחביב ואז זה נהיה עסק. זה מאוד חשוב שנבין את זה. לכולנו, כל מי שהקים עסק היה לו איזה תחביב בהתחלה ואז הוא אמר, “מעניין אם אני יכול להרוויח מזה כסף…”

גם אני התחלתי כמאמן כושר ולפני שהייתי מאמן כושר והרווחתי מזה כסף אימנתי אנשים בשביל הכיף וכי נהניתי מזה ואז אמרתי, מעניין אם אני יכול להרוויח מזה כסף…

גם ביל גייטס פשוט אהב מחשבים לפני ומי שקרא עליו ספרים אוטוביוגרפיים יודע שהוא כל היום היה במחשבים. ואז הוא אמר, “אוקי, מעניין אם אני באמת יכול לעשות מזה משהו רווחי”. ולכן העסק העתידי שלכם זה התחביב הגדול ביותר שלכם. מקווה שרק הדבר הזה לבדו עזר לכם לסגור כמה פינות עם עצמכם. 

אז במידה ואתם בעבודה שאתם לא כ”כ אוהבים אבל אתם צריכים אותה, ההמלצה שלי היא כזאת. אתם רוצים להתחיל לפתח את התחביב שלכם ואז אתם צריכים גם, טוב זה כבר נקרא שיווק ומכירות. אתם צריכים להתחיל לפרסם את עצמכם. 

היום הפלטפורמות החברתיות הן חזקות ביותר. הבעיה היא שהרבה מאוד מהאנשים מפחדים לפרסם את עצמם והם אומרים “זה לא מעניין”, “מה אנשים יחשבו עליי?” “יחשבו שאני רק רוצה כסף” “מה המשפחה שלי תגיד?” 

הרבה אנשים כשהם אומרים למשפחה שלהם שהם רוצים לפתוח עסק, ישר כל המשפחה שלהם “אל תעשו את זה, זה מסוכן” ושוב, הם תמיד מדברים מסיפורי ההצלחה או אי ההצלחה שלהם או מסיפורי האימה או הכישלונות של אנשים אחרים. ולכן, שוב סביבה מנצחת תעזור לכם. 

ומה זה אומר? 

סביבה מנצחת הטובה ביותר למצב שבו אתם שכירים אתם רוצים לעבור להיות עצמאיים. זה למצוא את האנשים שרוצים בדיוק את אותו הדבר או אנשים, תקשיבו טוב, שכבר עשו את זה. הם יהיו המורים הטובים ביותר שלכם. משני פרמטרים. קודם כל, הם ידעו באמת מה להגיד לכם ברמה הפרקטית. תעשה ככה, תעשה ככה, תעשה ככה. 

אבל ברמה המנטלית, הם באמת יבינו מה אתם עוברים. ורוב האנשים נשברים מנטלית. רוב האנשים נשברים מפחד או מספק עצמי. ולכן אם תמצאו את האנשים האלה, אתם בדרך הנכונה.

נשאלת השאלה והרבה פעמים אנשים שואלים אותי את זה. “מתן, למה צריך כ”כ הרבה כסף?” 

והתשובה היא שאולי לא באמת צריך כ”כ הרבה כסף. הסיבה האמיתית שאתם רוצים להיות יזמים או רוצים להיות עצמאיים או בעלי עסק זה אותו דבר, זה כי אתם רוצים חופש. אתם רוצים שתהיה לכם היכולת לעשות את מה שאתם רוצים מתי שאתם רוצים. אמרתי לכם שהמסלול של השכירים מאופיין בביטחון, אבל הוא לא כ”כ מאופיין בחופש. כי אנשים לא באמת יכולים להחליט שהם עושים מה שבא להם ושהכל יהיה בסדר. 

אם תצליחו לנצח בעסקים, אגב, שזה תוצר רק של לנצח את עצמכם קודם כל. קודם כל צריכים להעביר את עצמכם תהליך עצמי ארוך שלעולם לא נפסק ורק אז אתם תוכלו באמת מה שנקרא, לנצח בעסקים. 

אם תצליחו לעשות את זה, אתם תגיעו למצב שבו אתם באמת נמצאים בחופש. המטרה שלי אליכם זה כי יש פה שתי הגדרות. אני אשמח שתרשמו אותם. זה לא להיות מיליונרים. ההגדרה של מיליונר היא פשוטה מאוד. יש לכם מעל למיליון דולר נזיל שזה אומר שפשוט יש לכם מיליון דולר שאתם יכולים להשתמש בו בכל רגע. 

אבל האמת היא שזאת לא המטרה שהייתי רוצה שתכוונו אליה. יש מטרה שהיא יותר פשוטה. שאותה גם קל להבין. אני רוצה שתשאפו למצב שבו אתם חיים במצב שנקרא חופש כלכלי. חופש כלכלי זה בעצם אומר שיש לכם את כמות הכסף שאתם צריכים.  במקרה הזה מדי חודש לרמת ההוצאות מחיה שלכם כדי לחיות ברמת החיים שאתם רוצים לחיות בה. אבל תקשיבו טוב, הכסף הזה מגיע אליכם מבלי שתעבדו. מה שנקרא, בצורה פאסיבית. 

זה אומר לבנות מנגנון וזה אומר להקים עסק. זה אומר הרבה עבודה קשה, אבל אני מבטיח לכם שברגע שתגיעו להגדרה הזאת של חופש כלכלי, אתם תסתכלו על החיים בצורה שונה לגמרי ואתם יודעים מה יקרה? אתם באמת תוכלו להשקיע בעצמכם. אתם באמת תוכלו להשקיע בבן אדם שאתם רוצים להיות כי הצלחה בעסקים זה אומר הצלחה בחיים והצלחה בחיים זה אומר הצלחה בעסקים. בגלל זה המודל שלי של בן אדם, עסק וכסף, הבן אדם והעסק הם קשורים. זה אותו הדבר.  זה אותו הדבר וכסף זו תוצאה. 

ואגב, ההבדל היחיד בין בן אדם עשיר לבין בן אדם עני, זה מה שהם עושים עם הזמן הפנוי שלהם. זה נטו זה. לכולנו יש אותה כמות זמן, אני תמיד אומר את זה. לכולנו יש 24 שעות ביממה. האמת שזמן זה גם משהו שהמצאנו, אבל אנחנו לא ניכנס לזה עכשיו. לכולנו יש את אותו מרכיב זמן, לכולנו יש, האמת שלא לכולנו יש את אותה כמות אנרגיה. כי אם נלמד להביא אנרגיה אז נוכל להיות אנרגטיים כל הזמן. וכסף שוב, זו תוצאה, לא לכולם יש את אותה כמות כסף. 

וזה נכון שאם יש אנשים שמגיעים נגיד עם רקע כלכלי גבוה יותר, אז נקודת הפתיחה שלהם של הכסף היא אולי תהיה קלה יותר או מהירה יותר, אבל זה לא כמו אם יהיה להם אנשים שבאמת ילוו אותם. 

אני מבטיח לכם שאם תיקחו בן אדם שיש לו אפס כסף, אבל יש לו אנשים שמלווים אותו ותיתנו לו להקים עסק ותיקחו בן אדם שאין לו אנשים שמלווים אותו, אבל יש לו הרבה מאוד כסף, אותו בן אדם עם האנשים שמלווים אותו, יצליח הרבה יותר. 

הדבר החשוב ביותר שאתם צריכים להשקיע בו, כולנו, זה בידע ובהשכלה. הדבר הזה יוליד את הניסיון והדבר הזה יביא לנו את התוצאות שאנחנו רוצים. 

עכשיו הרבה אנשים אומרים לי “מתן, להקים עסק זה מסוכן” 

אני שואל אותם שאלה כזאת “תגידו, מבחינתכם, להטיס מטוס זה דבר שהוא מסוכן?”

אז הם אומרים לי “כן, להטיס מטוס זה דבר שהוא מסוכן”. 

אני אומר “רגע, אבל אתם יודעים שמטוסים עושים הרבה פחות תאונות מאשר רכבים?”

הם אומרים לי “כן, כי טייסים מטיסים אותו”.

אני אומר “נכון, להטיס מטוס מבלי לדעת איך להטיס מטוס זה מסוכן ואין פה המלצה להטיס מטוסים אם אתם לא טייסים”. 

אגב זה אותו הדבר לגבי עסקים. להקים עסק אם אתם לא יודעים איך מקימים עסק, זה בדיוק כמו להטיס מטוס כשאתם לא יודעים להטיס מטוס. אבל תשאלו טייסים אם קל להם לעשות את מה שהם עושים, הם יגידו “כן, מה הבעיה? למדתי את זה”.

ואגב, ממי הטייסים למדו להטיס מטוס? כי באמת שיש רק שתי אפשרויות וזו הדוגמא הכי טובה. 

או שאמרו לטייס “שומע חבר, תעלה שניה לתא הטייס, יש שם מטוס, שחק איתו קצת, תעלה לאוויר, תנחת, תגיד לנו אם עבד ואז נסמיך אותך להיות טייס”. 

או שישב לידו טייס מומחה, ותיק, שלימד אותו בדיוק מה הוא צריך לעשות ועכשיו הבן אדם הזה טייס. זה כ”כ נכון לגבי עולם העסקים, אבל כמות האנשים שאומרים לי שהם רוצים להצליח לבד מקבילה לכמות האנשים שכשיהיו לכם ילדים, אתם תגידו להם “שומע איתי, הגיע הזמן שתלמד לנהוג, האוטו למטה, קח את המפתחות, שיהיה בהצלחה, כנס לאיילון, תעשה קצת חניה ברברס ואם נשארת בחיים, נעשה את זה עוד כמה פעמים ואז יהיה לך רישיון”.

עכשיו, כמובן שתשלחו אותו למורה נהיגה, אז למה לעזאזל אשים שרוצים להקים עסקים לא עושים כדבר ראשון ללכת לבן אדם שהקים עסקים? זה משגע אותי. זה באמת משגע אותי כי זה הדבר הפשוט ביותר שאתם צריכים לעשות. זה באמת רק כל מה שאתם צריכים לעשות. תעשו את זה ואני מבטיח לכם שאתם כבר תגיעו להישגים שרוב האוכלוסייה לא מגיעה אליהם כי רוב האנשים מונעים מסיטואציות של אגו, זמן, כסף, אנרגיה או מזה שהם פשוט רוצים לעשות את זה בכוחות עצמם. אתם יכולים לעשות את זה בכוחות עצמכם, אבל אתם תצליחו הרבה יותר אם יהיה לכם את האנשים הנכונים. 

עכשיו יש עוד נושא שאני רוצה לדבר עליו ובשפה המקצועית קוראים לזה “שכר לימוד”. עכשיו בגלל שאמרתי שבמסלול של השכירים, שכר לימוד זה בעצם לשלם לאקדמיה או לאותו מקום שמלמד אתכם, שכר הלימוד האמיתי בעולם הפחד שזה עולם בעלי העסקים והיזמות, שכר הלימוד זה טעויות שאנחנו הולכים לעשות שעלו לנו כסף. 

הרבה פעמים גם כשזה קורה לי או לאנשים שאני מלווה, אני אומר להם “תקשיבו, זה חלק משכר הלימוד שלכם”.

אתם חייבים לעשות את הטעות הזאת שהיא בהגדרה הולכת, תקשיבו טוב, לעלות לכם כסף שאתם תוציאו מהכיס אתם תגידו, “אם רק היה לי יותר ידע או יותר ניסיון, לא הייתי עושה את הטעות הזאת”. 

אבל זה דבר שהוא הכרחי. עכשיו, הדבר הזה הרבה פעמים מקפיא אנשים בתוך המסלול שלהם. אומרים “ואי ואי אני משקיע כ”כ הרבה כסף, אני לא יודע אם הדבר הזה הולך לעבוד והחובות שלי הולכים וגדלים”. זה רק יושב על ביטחון עצמי, זה יושב על אמונה עצמית וכמובן על להיות עם האנשים הנכונים. 

אם תמשיכו לעשות את זה ושוב, גם דיברתי על זה בפרק הקודם, שבקיץ אנחנו רוצים תמיד לבדוק איך הייתה השנה האחרונה שלנו ולתכנן את השנה קדימה שלנו. אנחנו נצליח רק אם נהיה טובים יותר משנה לשנה. 

ושוב, על פי המודל של בן אדם, עסק וכסף, אם הבן אדם יהיה חזק יותר משנה לשנה וחזק יותר זה חכם יותר עם בטחון עצמי גבוה יותר וגם זה נקרא ניהול רגשות שהוא גבוה יותר. אתם יכולים גם לראות את פרק 7 שמדבר על נושא של מחשבות. 

אם באמת תקשיבו פשוט לכל הפרקים כמה פעמים ואז זה יעשה לכם סדר לקראת הפרק הזה. בגלל זה גם הפרק הזה הרבה יותר ארוך כי יש לי הרבה מה להגיד על זה. כי זה די תוצאה של כל הדברים שצברתם כאן. 

הרבה מאוד מהאנשים שהקשיבו לפרקים אומרים לי “מתן, אני רוצה להקים עסק”. 

מעולה, אנחנו מקליטים לכם עכשיו פרק שהוא הרבה יותר ארוך מבדרך כלל פשוט כדי לתת לכם כמה שיותר ערך וידע. 

עכשיו כשאנחנו מדברים על כסף ואם נדבר על כסף ברמה עולמית, אני אעשה לכם איזושהי סטטיסטיקה. אם אתם חיים במדינת ישראל, מזל טוב, אתם עשירים יותר מחצי מהעולם. אתם כבר נמצאים במקום שהוא טוב. 

אבל אם אתם מה שנקרא חצופים ואנשים במדינות פחות מתקדמות לא יבינו למה אתם כ”כ חצופים ולמה אתם רוצים יותר ואתם תגידו להם שזה רק עניין של פרספקטיבה. אם אתם באמת רוצים להגיע לאחוז היחיד וחברים, יש אחוז בעולם ששולט ב-50% מהכסף של כל העולם. 

עכשיו זה לא במקרה, יש משפט שאומר שאם תיקחו את כל הכסף מהאנשים בכל העולם, תפזרו אותו שווה בשווה בין כל האנשים, אותו אחוז ידע איך להחזיר את הכסף הזה בחזרה אליו. 

לא כי הוא יעבוד עליכם, לא כי הוא רמאי, לא כי הוא יגנוב מכם, פשוט כי הוא יודע דברים שאתם לא יודעים. בגלל זה חברים, ידע זה הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים להשקיע בו. אי אפשר לקחת את זה מכם. 

יש איזשהו שלב, אני מצאתי את זה על עצמי, שממתי שאתם יודעים את מה שאתם יודעים, אתם לא יכולים שלא להרוויח הרבה כסף. פשוט אי אפשר. כאילו התנאי היחיד זה שתדרוס אתכם רכבת פתאום ואתם תפסיקו להיות בפעולה. יש איזשהו שלב שברגע שאתם יודעים את מה שאתם יודעים ורמת הביטחון שלכם נמצאת ברמה שהיא נמצאת ויש לכם גם תוצאות שמספקות לכם את תחושת הביטחון וההצלחה הזאת, אתם פשוט אומרים “אני פשוט יודע שאני יכול להשיג את זה”. כל פעם רשת הביטחון שלכם עולה. 

תמיד אם אנחנו רוצים להרוויח יותר, אנחנו צריכים לצאת מאזו הנוחות שלנו, לוותר שניה על הקיים כי אלי אנחנו צריכים להשקיע זמן, אנרגיה וכסף כדי להשיג משהו שהוא גבוה יותר. הרבה פעמים אנשים מפסיקים לטפס. זה נקרא הטיפוס במעלה ההר. הרבה אנשים מפסיקים לטפס כי הם אומרים “בוא נעצור ונסתכל על הנוף או נסתכל לאן הגענו או נקים מחנה על ההר”. 

אבל אחד הדברים שאני רוצה להגיד לכם זה שאנחנו תמיד צריכים להמשיך את הטיפוס. זה העניין. לא משנה מה השגנו, אנחנו תמיד רוצים יותר. 

המשפט שאני מאוד אוהב זה שאנחנו תמיד יכולים להשיג יותר אם נהיה יותר. 

זה די מסכם את כל הפרק הזה. כולנו יכולים להשיג יותר אם נהיה יותר. להשיג יותר יהיה הכסף, נהיה יותר יהיה הבן אדם וזה יהיה עסק, זו המשוואה. 

ולגבי המטאפורה של הטיפוס על ההר, הרבה אנשים עוצרים את עצמם, אומרים “אוקי, מספיק לי כאן, מספיק לי פה”. הם מסתכלים למעלה, הם יודעים שיש יותר ויש משפט שאומר שאין מקום לכולם בפסגת ההר, אבל גם לא כ”כ צפוף שם. באמת שיש שם גם אחלה של נוף. 

כולנו רוצים להמשיך ולטפס. אני חושב שזה האתגר האמיתי בחיים. תזכרו שכסף זה רק תוצאה. אבל זו תוצאה של פעולות שהן נכונות. ואם אתם רוצים לעשות את הפעולות הנכונות, אני מבטיח לכם שהפרק הזה היה אחד מהם. 

אז חברים, תודה רבה. אני לא יודע אם שמתם לב, הפרק הזה הוא בערך פי 2 באורך שלו משאר הפרקים שאנחנו רגילים לעשות. היה לי כ”כ הרבה דברים שרציתי להגיד לכם מהניסיון שלי או מהדברים שחוויתי או מהשאלות שאתם שואלים. אז אני מקווה שהפרק הזה היה לכם לערך.

אני אשמח מאוד שתשתפו את הפרקים האלה עם אנשים שאתם חושבים שנמצאים בנקודות שתיארתי. אנשים שנמצאים אחרי צבא ולא יודעים מה הם רוצים לעשות. אנשים שהם שכירים ולא אוהבים את העבודה שלהם. אנשים שמקימים עסקים והם חוששים. אנשים שכבר בתוך העשייה שלהם ורוצים להמשיך ולטפס את ההר. 

אני חושב שהפרק הזה יעשה סדר להרבה מאוד אנשים. 

תודה רבה לכם על ההזדמנות של להקליט את הפרק הזה. אם אתם רוצים להכיר אותי יותר טוב, אתם מוזמנים לחפש אותי ברשתות החברתיות. קוראים לי מתן ניסטור ואני אשמח לעזור לכם. אם תרצו להגיע לפגישות או לסדנאות, קורסים או לכל הדברים שאני עושה כדי להפיץ את מה שלמדתי ואת מה שאני עושה בעולם הזה. 

תודה רבה לכם על ההזדמנות הזאת. אנחנו נתראה בפרק הבא!

<מוזיקה <♬