עונה 1 פרק 8
עשרת החוקים להצלחה של אנשים מצליחנים

<מוזיקה <♬

אוקי, אז שלום לכולם ותודה רבה שהצטרפתם אלינו לפרק השמיני בפודקאסט הנפלא שלנו סביבה מנצחת שבו אנחנו הולכים לדבר על הצלחה, כלים פרקטיים להגשים את המטרות שלנו ובכלל להיות אנשים טובים יותר. 

אז למי שלא מכיר, שמי מתן ניסטור, בן 29, בעל עסק לירידה במשקל. האמת שאולי אני כבר בן 30 תלוי מתי אתם שומעים את הפודקאסט הזה. 

היום אנחנו הולכים לדבר על חבר מאוד טוב שלי. האמת שזה חברים וזה ספרים. (צוחק) יש לי חברים שלא תחשבו, אבל האמת שבשנה האחרונה נכנסתי לכל העולם הזה של קריאת ספרים ואני יכול להגיד לכם שאני באופן אישי תמיד כשהייתי ילד או נער, ההורים שלי היו אומרים לי “מתן תקרא ספרים”. ולא הבנתי את הקטע הזה. קישרתי את זה, אתם יודעים לחנונים כאלה שקוראים ספרים ואני לא רוצה להיות חנון אז למה שאני אקרא ספרים? מן התניה כזאת שהייתה לי במח וכמובן שזה היה לא נכון ואגב, היום החנונים שולטים בעולם, סתם שתדעו

אבל כשאנחנו מדברים על קריאת ספרים, אנחנו קודם כל צריכים להבין דבר כזה. שמעתי איזושהי הרצאה ושם אחד מהמרצים אמר שבעצם ספרים זאת הדרך שלנו לתקשר עם מוחות של אנשים מדהימים מהעבר.

אני חושב שזה מאוד נכון כי תראו, היום יש לנו את הטכנולוגיה ומשלב מסוים ברגע שהעלית סרטון והוא ביו טיוב, אז זה שם. 

אבל חיו פה אנשים משוגעים ומטורפים ששינו את העולם ב-100-200 שנים האחרונות והספרים זאת הדרך שלהם להעביר לנו את המידע שהם רכשו במהלך חייהם ותאמינו או לא, יש דברים שלא משתנים. 

אחד הספרים שאני קורא עכשיו נקרא “חשוב והתעשר” מאת נפוליון היל ואני ממליץ לכולם. כמובן שאני קורא אותו רק דרך המלצות, אז הנה אני ממליץ לכם לקרוא את הספר הזה. זה אחד הספרים הטובים ביותר לפי הרבה מאוד אנשים בעולם, מיליונרים ואנשים שהצליחו להגשים את עצמם ברמה העסקית והכלכלית, אבל הוא לא מדבר על כסף. הוא לא מדבר בכלל על הנושא הזה של איך להרוויח כסף. הוא לא מדבר על העסקת עובדים, לא מדבר על נדל”ן, לא מדבר על בורסה, לא מדבר על לפתוח עסק, הוא לא מדבר על זה והתשובה היא בשם. הוא מדבר על החשיבה. 

אני קורא את הספר הזה ואני רוצה להגיד לכם שאני מאוד מתחבר אליו, אבל קשה לקרוא אותו כי הוא נכתב לפני יותר מ-100 שנה. הוא נכתב לפני קום מדינת ישראל אז גם השפה שלו טיפה מורכבת. אבל מי שיודע להקדיש את הזמן ואת האנרגיה, אתם תגלו שהספר הזה באמת יכול לעזור לכם להגשים את עצמכם.

הסיבה שאני מתאר אותו ספציפית זה כמה דברים. 

אחד, אני קורא ספרים כדרך קבע, זו גם חלק משגרת הבוקר שלי. כמו שאנחנו יודעים אני קם, עושה אימון ואז אני קורא ספר וגיליתי שקצב קריאת הספרים שלי הולך ומשתפר כי קודם כל אני כבר מחכה לרגע הזה בבוקר שאני אשב עם עצמי ל30-40 דקות ואקרא ספר ועוד טיפ שאני תמיד עושה. אני תמיד ממרקר את המשפטים שקופצים לי ככה לעין שאני אומר, אותם אני רוצה לזכור.

מה שכיף זה אחרי זה לרפרף טיפה בספר מאחורה ולחפש את המשפטים שמרקרנו ואלה הדברים שבאמת נכנסים. זה קשה לזכור ספר שלם של 300 עמודים, אבל אנחנו מתמצתים אותו ומסכמים אותו ואלה הדברים שנכנסים הכי טוב.

אז היום אני רוצה לספר לכם על מה שנקרא, עשרת הדברות שלי להצלחה.

עכשיו שני דברים, אני לא בן אדם דתי, אז אני לא יודע למה השתמשתי במושג עשרת הדברות, אבל אפשר לקרוא לזה עשרת החוקים, פשוט עשרת זה מספר שהוא יפה אז זרמו איתי בחלק הזה וזה גם לקוח מהספר. 

כשקראתי את הספר אמרתי, יש פה דברים שאני ממש מתחבר אליהם ואני אגיד לכם ממה אני מאוד נהנה. אני מאוד נהנה לפתח מן תאוריות בעצמי שקשורות לעסק שלי או להצלחה ולדבר אותם ולספר אותם לאנשים אחרים ואז לגלות שכתבו ספר לפני 100 שנה שאומר את אותם הדברים בדיוק. עכשיו תבינו איזה מטורף זה. זה לא שקראתי ספר שנכתב לפני 100 שנה ואז התחלתי לחשוב ככה. אלה דברים שהיום גיליתי בשנת 2020 על עצמי, ממש חי את זה ואז אני רואה שאותם אנשים מצליחנים אמרו את זה לפני יותר ממאה שנה. אותי זה תפס לגמרי. באמת יש סוד להצלחה, באמת יש דרך להרוויח יותר, באמת יש דרך להשיג את המטרות ויש ספר על זה. 

אז אני רוצה לשתף אתכם בעשרת החוקים שלי, של מתן, להצלחה ואתם גם מוזמנים לרשום וכמובן שזה דברים שלי בשילוב של הספר, אבל הכל מה שנקרא, מגובה בדוגמאות שאני אתן ואתם תוכלו גם להשליך את זה על החיים שלכם. 

המטרה הראשונה שאני חושב שזה הדבר הכי חשוב ובה פתחנו את הפרק הראשון זה שתהיה לנו מטרה מוגדרת. מטרה מוגדרת ואני מצטט פה מתוך הספר. 

“לאדם שאין לו מטרה מרכזית או יעד מוגדר אליו הוא חותר, אין סיכוי להצליח. ל-98% מהאנשים שניתחתי לא הייתה מטרה כזו. ייתכן שזו הסיבה העיקרית לכישלונם.” 

אומר הסופר נפוליון היל והוא מתאר שכבר מלפני מאה שנה היה קשר בין אנשים שאין להם מטרות מוגדרות לבין הסיכוי שלהם להגשים את המטרה שלהם. זה בדיוק הדברים שאנחנו אומרים וכשקראתי את המשפט הזה אמרתי ואי איזה כיף. איזה כיף שגם נפוליון היל, לא נפוליאון שאתם חושבים עליו, חשב וכתב את אותו הדבר. 

אז הדבר הראשון זה הימצאות מטרה, אבל הימצאות מטרה גם אומר מתי ואיזה יעד אני רוצה וזה גם צריך להיות יעד שהוא מדיד. 

אני אתן לכם דוגמא, הרבה פעמים כשאנשים באים אליי לתהליך של ירידה במשקל, הם אומרים לי “מתן, אני רוצה להרגיש בריא יותר”.

ואז אני אומר לו “זאת מטרה מדהימה, אבל אני לא יודע למדוד את ההרגשה שלך. זאת אומרת, אם תכנס לפה עם חיוך, האם זה אומר שאתה מרגיש טוב יותר?”

אז אנחנו מבינים שאנחנו צריכים משהו כדי שנוכל באמת למדוד ולראות את התהליך. אז מטרה צריכה להיות מדידה וקצובה בזמן והשלב הבא זה לבנות תוכנית. 

החוק השני שאנחנו צריכים שיהיה לנו, בעצם אנחנו חייבים להיות מוכנים לשלם את המחיר. לשלם את המחיר זה אומר שאני מבין שאם אני רוצה להתקדם מעל הבינוניות, אם רוצה להגיע לביצועי שיא, אני אהיה חייב להקריב פה משהו.

זה אחד מהמשאבים שלי ולמי שלא זוכר מה זה משאבים, זה זמן, אנרגיה וכסף. ואגב, זה תמיד הסדר שלהם. זמן זה תמיד המשאב החשוב ביותר, אחרי זה אנרגיה ואחרי זה כסף.

גם הפודקאסט הזה לוקח ממני את שלושתם. תראו, מבחינת זמן, אני צריך להגיע ולהקליט, האמת שזה כיף, אבל אני צריך גם לחשוב לפני על התכנים והנושאים שאני רוצה לדבר עליהם וכמובן שזה לוקח ממני הרבה אנרגיה במחשבה ובביצוע עצמו וגם כמובן שהאולפן הקלטות הזה מרוויח כמה שקלים על הדבר הזה. 

החוק הנוסף, החוק השלישי שאני תמיד עובד לפיו זה השכלה. והשכלה זה לא אומר דווקא ללכת ללמוד דברים כמו באוניברסיטה ומכללה, אלא באמת ללמוד את הדברים הפרקטיים שאנחנו צריכים כדי להצליח. 

תראו, ההשכלה שלי למה שאני עושה כיום. ברמה הפרקטית עשיתי קורס מאמני חדר כושר, עשיתי לימודים של תזונת ספורט ואז עשיתי הרבה מאוד קורסים והכשרות בכל מה שקשור לאימון ולעמידה מול קהל וקראתי הרבה מאוד ספרים וראיתי הרבה מאוד הרצאות. ויש אנשים שיגידו שזאת לא השכלה פורמלית, אבל מה הם מבינים? (צוחק)

כשאנחנו מדברים על השכלה אנחנו בעצם אומרים דבר כזה, אנחנו רוצים להשיג את הדברים הנכונים ביותר ואם אני אקח מהספר, 

“אדם מחונך הוא כזה שלמד להשיג את מה שהוא רוצה בחיים”.

ולכן יש הרבה אנשים שאמנם יש להם השכלה פורמלית, מה שנקרא יש להם תעודה על הקיר עם חתימה של איזה נשיא מכללה/אוניברסיטה, אבל הם צריכים לשאול את עצמם האם המידע הזה באמת יעזור לי להשיג את המטרה שלי? האם עשיתי את זה, ללכת ללימודים כי הסביבה ציפתה ממני או כי זה באמת משהו שיש לי תשוקה לגביו? 

עוד דבר שאנחנו צריכים לזכור לגבי החוק הזה של השכלה זה שאנשים לא מקבלים גמול על מה שהם יודעים, אנשים מקבלים גמול על מה שהם עושים עם מה שהם יודעים. ולכן אני תמיד אומר את זה בהיבט של ירידה במשקל – ידע לבדו לא יוצר שינוי. 

אני אומר את זה תמיד לאנשים שאומרים לי “אבל מתן, אני יודע מה צריך לעשות במשקל”

ואז אני אומר, “אני יודע שאתה יודע, אבל יש פער ענק בין לדעת לבין לבצע”.

יכול להיות שיש לכם ידע אדיר בשיווק ברשתות החברתיות ואתם יודעים לצייר מדהים או יש לכם כשרון אדיר לעריכת סרטוני וידאו. אם אתם לא עושים את זה ומייצרים מזה תוצאות, אז אתם לא באמת יודעים. 

החוק הרביעי שלנו זה קשור למשמעת עצמית ויכול להיות שזה בכלל צריך להיות מה שפותח לנו את רשימת החוקים כי משמעת עצמית זה בעצם היכולת שלנו לעשות דברים גם כשלא בא לנו. עכשיו מי שעוקב אחרי הפרקים יודע שאני אומר שכל מה שאנחנו עושים אנחנו בעצם רוצים, אבל משמעת זה בעצם לעשות דברים שמה שנקרא לא כיפים. תראו, אני יכול להבין אם לא בא לכם להתאמן ולא בא לכם לאכול עכשיו סלט, אבל מה שנקרא, אם התחייבתם אז התחייבתם ותעשו גם אם אתם לא רוצים. אני אצטט פה שורה מתוך הספר שאומרת את הדבר הבא. 

“אם אינך שולט בעצמך, תישלט על ידי עצמך. תוכל לעבור מול המראה ולראות בעת ובעונה אחת את ידידך הטוב ביותר או את אויבך הגדול ביותר”

אני תמיד אומר את זה. הבן אדם היחיד שמונע מאיתנו להצליח זה בד”כ אנחנו. אנחנו נאשים דברים חיצוניים, אנחנו נאשים סביבה, אנחנו נאשים חוסר בזמן או במשאבים, זה תמיד אנחנו. 

החוק החמישי זה כל מה שקשור לבריאות ופה זה גם מתקשר לנושא שממנו אני מגיע. יש קשר ישיר בין להצליח אם זה בעולם העסקי או בעולם הזוגי לבין הבריאות שלנו ובריאות זה כושר גופני, תזונה, משקל תקין, זה לדאוג למכונה הזאת שנקראת הגוף שלנו ולהכניס אליה רק את הדברים הנכונים ביותר שמתאימים לה. לישון כמו שצריך וכמובן לא להכניס דברים שמזיקים כמו סיגריות ואלכוהול. ומי שלא הקשיב לפרק השישי של הפודקאסט שבו אני מדבר על תזונה וכושר גופני, אני ממליץ בחום להקשיב. 

החוק השישי שלנו וזה כיף לראות שכתבו את זה לפני מאה שנה, זה סביבה לא חיובית וזה גם מתקשר לנו לנושא שלנו של סביבה מנצחת. יש פה משפט שאני מאוד אוהב,

“כפי שהענף מתכופף, כך יגדל העץ”

מתארים פה שרב האנשים בעלי נטיות לפשע רוכשים אותן מהסביבה הרעה ומחברים לא ראויים בשנות הילדות. 

זה אומר דבר כזה ואני גם אמרתי את זה בפרק הקודם, סביבה חזקה מכוח רצון ותבחרו טוב, טוב את האנשים שאתם מסתובבים איתם, הם ישפיעו על העתיד שלכם. 

החוק השביעי זה דחיינות וזה בעצם אומר לא להיות דחין. זו אחת הסיבות הרווחות לכישלון. 

“דחייה לזמן מאוחר יותר קיימת אצל כל אדם המצפה שההזדמנות שלו להצלחה תיפול כפרי בשל לידו. רובנו עוברים את החיים ככישלונות מכיוון שאנחנו מחכים לזמן הנכון להתחיל לעשות משהו ראוי. אל תחכו, הזמן לעולם לא יהיה הזמן הנכון, תתחילו עכשיו, תתחילו איפה שאתם נמצאים ומה שנקרא, תלמדו על הדרך”.

אמרו את זה לפני מאה שנה, אנחנו אומרים את זה גם היום. הזמן הטוב ביותר להתחיל תהליך לשינוי תמיד היה אתמול. 

החוק השמיני זה חוסר דבקות במטרה. זה בעצם אומר שהרבה מאיתנו מתחילים דברים, אבל לא נותנים מספיק צ’אנסים כדי לסיים אותם. יש דוגמא מדהימה, האמת שהיא לא שלי, היא של טוני רובינס והוא אומר דבר כזה. 

הוא שואל “כמה הזדמנויות תתנו לילדים שלכם ללכת?”

אני מאוד אוהב להשתמש בדוגמא הזאת כי כל הורה ישר מתחבר אליה. הוא אומר דבר כזה, כשהילד שלכם ניסה ללכת, האם נתתם לו ארבעה צ’אנסים, חמישה צ’אנסים, שישה צ’אנסים? 

כמה הזדמנויות נתתם לילד שלכם ללכת עד שתפסתם אותו לשיחה ואמרתם לו “תקשיב מתן, זה לא עובד. אנחנו מנסים ללכת, אתה כל הזמן נופל, אנחנו הולכים להתקדם לשלב הבא, בוא נתחיל לדבר, נמשיך אחרי זה לשחק בלגו ואז אחרי זה נחזור להליכה ונראה אם אתה כבר מוכן לזה”.

וכמובן שזו שטות מוחלטת כי אף הורה לעולם לא יעשה את זה, אבל הרבה פעמים אנחנו מוותרים לעצמנו פשוט כי אנחנו עדיין לא הצלחנו ללמוד ללכת. זה אומר שאנחנו לא נותנים לעצמנו את כמות האפשרויות שהיינו נותנים לילדים שלנו וזה אומר שאנחנו מוותרים לעצמנו כי מה שנקרא, כמה אפשר לנסות? 

הדוגמא הכי טובה זה כמה הזדמנויות תיתנו לילד שלכם ללכת? אם התשובה היא אינסוף, זה גם מה שמגיע לכם.

אגב, בהקשר לדבקות במטרה יש פה משפט שאני מאוד אוהב ונראה לי שאני ארשום אותו באיזו מחברת או קיר או משהו. זה המשפט הבא,

“כישלון אינו יכול להתמודד עם דבקות במטרה”

אני חושב שזה אומר הכל. אנחנו בעצם נכשלים רק כשאנחנו מפסיקים לנסות. תחשבו על זה בפעם הבאה שאתם אומרים שזה לא בשבילכם. 

החוק התשיעי שלנו זה אי ריכוז במאמץ וזה מדהים שזה נכתב פעם, אבל כמובן שזה נכון היום עם זה שכל שניה דעתנו מוסחת. אם זה עם פלאפונים, רשתות חברתיות, אנשים שמפריעים לנו וכבר פעם אמרו לפני מאה שנה, 

“אדם העוסק בהרבה מלאכות במקביל, טוב באחת מהן רק לעיתים רחוקות”.

רכז את כל מאמציך במטרה מוגדרת ראשית אחת. זה אומר כשאנחנו עובדים, תעבדו. צריך להתנתק, צריך לדעת לעשות את זה. היום הנושא של קשב וריכוז זה אחד הדברים שהכי נלחמים עליהם במקומות העבודה. אני יכול להגיד לכם את זה כמעסיק. זה גם קשה לי לראות את העובדים שלי שדעתם מוסחת ואני עובד קשה בשביל לעבוד איתם על זה, אבל גם בעיקר אני עובד על עצמי כדי מה שנקרא להתמסר לדבר הזה שאני עובד עליו. 

זה אומר להתנתק לגמרי, לנעול את עצמכם בתוך מערה חשוכה, האמת שלא חשוכה, צריך איזה פנס. אבל פשוט לעבוד ורק כשאתם מסיימים את זה לגמרי להגיד אוקי, עכשיו אפשר להתפנות למשהו אחר ולא, אין דבר כזה מולטי טסקינג. כבר בדקו את זה. 

החוק העשירי והאחרון ואני מת עליו. הוא מדבר על התלהבות. אנחנו חייבים להתלהב ממה שאנחנו עושים. מצוטט בספר,

“ללא התלהבות אדם אינו יכול לשכנע אנשים אחרים”.

אני עובד הרבה מאוד במכירות ואני תמיד חייב להיות עם אנרגיה גבוהה. בכל שיחת טלפון שאני עושה, בכל פגישה שאני עושה. אם אני רוצה לגרום לבן אדם השני לעשות פעולה ובטח אם זאת פעולה שקשה לו לעשות בכוחות עצמו, אני חייב להירתם למטרה לגמרי. אני חייב להגיע במאה אחוז אנרגיה, אני חייב לדבר בהתלהבות, אני חייב להשתמש בשפת גוף. בשיטות האלה אני משתמש כשאני עומד מול קהל, כשאני עומד מול במה, זה חייב להתרחש. אנשים לא זוכרים מה אמרת להם, הם זוכרים איך גרמת להם להרגיש. וזה הדבר החשוב ביותר וזה גם מה שאני מנסה לעשות דרך הרשתות החברתיות ובטוח ע”י הפודקאסט הזה. 

אז לסיכום הפרק, דיברנו היום על הנושא של קריאת ספרים, על החשיבות של קריאת ספרים ונתתי לכם כמה ציטוטים מהספר האהוב עליי שעזר לי להבין שהדברים שהיו נכונים פעם, נכונים גם היום וככל הנראה יהיו נכונים גם בעתיד. 

תזכרו את עשרת החוקים ואתם מוזמנים לחזור שוב לפרק הזה מהתחלה ולשמוע את החוקים וגם להתייעץ איתי ולשאול דברים דרך הרשתות החברתיות. 

הפרק הבא הולך להיות הפרק התשיעי ואחד לפני הפרק האחרון שמסיים את העונה הראשונה של סביבה מנצחת ובו אני הולך לספר לכם על המודל שלי להצלחה. זה נקרא מודל פירמידה ואני תמיד מדבר על זה בכל הרצאה שאני מעביר. 

אז עד כאן, תודה על ההקשבה. אני אוהב אתכם, זמין לשאלות ונתראה בפרק הבא. 

<מוזיקה <♬