עונה 1 פרק 3
שינוי הרגלים ולמה אין לכם סיכוי בלי זה

<מוזיקה <♬

אוקי, אנחנו בפרק 3 ואנחנו הולכים לדבר על ה-ר-ג-ל-י-ם. 

אנחנו הולכים לדבר על אחד הדברים החשובים ביותר כדי להשיג את המטרות שלנו או כדי פשוט לפרוץ את הגבול הזה שעוצר אותנו ונסביר תכף בהרחבה מה זה הרגלים, מה אנחנו צריכים לעשות כדי לשנות אותם? מה זה הרגל מעכב? מה הפעולות שאנחנו צריכים לעשות? אנחנו נבין את המכניקה, נבין את הטכניקה, נבין את הטכנולוגיה. נבין הרבה מאוד דברים שקשורים להרגלים כי זה נושא אדיר שלי באופן אישי שינה את החיים לגמרי.

קודם אני רוצה להגיד לכם תודה רבה שאתם כאן, שאתם מאזינים לפודקאסט שלנו סביבה מנצחת. שמי מתן ניסטור, מאמן לאורח חיים בריא ופעיל בעל עסק לירידה במשקל בשם “יאללה רזים” ומרצה להתפתחות אישית. אם תיתנו לי, אני אבקש בנימוס ויפה להיות הסביבה המנצחת שלכם ולעזור לכם להגיע להישגים שמעולם לא השגתם או שחשבתם שהם לא אפשריים. אני כאן כדי להגיד לכם שזה אפשרי ושאשמח להיות חלק מזה. 

אז היום אנחנו הולכים לדבר כפי שאמרתי על הרגלים ובשביל זה אנחנו קודם כל צריכים להבין מה זה הרגל?

אז אם ניקח את ההגדרה היבשה, הרגל זו פעולה שאנחנו עושים שוב ושוב ושוב מבלי לחשוב על זה. הרגל יכול להיות דבר כ”כ פשוט כמו, אני תמיד נותן דוגמאות, איך שאנחנו קושרים את השרוכים. 

כשאנחנו רוצים עכשיו לקשור את השרוכים בנעליים, אנחנו לא באמת עוצרים ואומרים “אוקי, אני צריך לקחת את יד שמאל, יד ימין, צריך לעשות איזה סיבוב, צריך לעשות אוזן כזה של שפן”. 

זה לא קורה, פשוט כאילו לחצו על כפתור, אני מתחיל לקשור שרוכים ואז פתאום סיימתי וזו בדיוק הדוגמא להרגל. הרגל זו פעולה שאנחנו עושים שאנחנו לא משקיעים עליה מאמץ כי כבר מה שנקרא, הוראות ההפעלה נטענו וכל פעם רק צריך ללחוץ אישור והתחל פעולה ואנחנו עושים את זה מבלי לחשוב. 

עכשיו בדקו את זה, מחקר באוניברסיטת הרווארד בדק את זה וגילו ש-45% מהדברים שאנחנו עושים במהלך היום זה הרגלים. והרגלים, בואו נחשוב על עוד דברים. כשאני נוסע לעבודה זה הרגל. תגידו לי אתם, כמה פעמים קרה לכם נגיד שאתם נוסעים ברכב ופתאום אתם מתחילים לחשוב על משהו. 

אתם חושבים על איזה משהו שהייתם רוצים לעשות ופתאום אתם עכשיו עומדים ברמזור ואתם אומרים, “רגע, מי נהג באוטו ה-5 דקות האחרונות? זה לא הייתי אני”. 

אז קודם כל, זה הייתם אתם. יש לנו את היכולת לחשוב על דברים ולהתעסק בדברים אחרים כל עוד, וזה החלק החשוב, הפעולה המרכזית שאנחנו עושים כרגע כבר נתפסה כהרגל. 

לנהוג או לנהוג באותו המסלול כבר נהיה הרגל. אז אנחנו כן יכולים לעצור את המחשבה שלנו ולהתעסק במשהו אחר לגמרי. דברים כמו לצחצח שיניים, הצורה שבה אנחנו מתנגבים אחרי המקלחת. כולנו מתנגבים, תשימו לב, הולכים לחשוב עליי היום אחרי המקלחת. כולנו מתנגבים באותה צורה. לוקחים את המגבת שמים על הראש, גב, רגליים, זה מן טקס כזה. אנחנו לא חושבים איך לעשות את זה כמו שאנחנו לא חושבים על המון דברים שאנחנו עושים במהלך היום. 

עכשיו למה הרגלים זה דבר שהוא כ”כ משמעותי? כי אוסף של הרגלים זה בעצם האישיות שלנו. אנחנו זה אוסף של הרגלים והדברים שאני רגיל לעשות במהלך היום ממלאים את מה שאני עושה בתכלס ומכאן גם אני מקבל את התוצאות שלי. 

ולכן, אם אנחנו רוצים לעשות מה שנקרא הנדסה הפוכה, אנחנו רוצים לעשות דבר כזה. אני רוצה לקיים תוצאה מסוימת. נגיד אני רוצה לקבל תוצאה שנקראת להוריד במשקל ולהיכנס לכושר. אז אני שואל את עצמי, כדי להשיג את זה, מהן הפעולות שאני צריך לעשות? 

אז אני מבין שאני רוצה להתאמן שלוש פעמים בשבוע. כרגע אני לא עושה את זה, אז זו נקודת הפתיחה שלי. כרגע מתאמן אפס פעמים בשבוע ורוצה לשלש את זה. אז קודם כל, אני צריך לבחון מתי הזמן הטוב ביותר ביום שלי להתאמן. יש אנשים שנוח להם להתאמן בבוקר, יש אנשים שנוח להם להתאמן בערב, יש אנשים שלא נוח להם להתאמן, נקודה ואז בגלל זה הם גם לא מתאמנים. זו כבר הרצאה אחרת. 

אם אנחנו רוצים להגדיל את הסיכויים שלנו, הדבר הטוב ביותר שאנחנו יכולים לעשות זה לבסס את הפעולה הזאת כהרגל. והרגל יש לנו דבר שנקרא וככה בנוי הרגל, אז זה השלב ששווה לכם להוציא דף ועט ולצייר את מה שאני הולך לתאר לכם. 

הרגל בנוי מדבר שנקרא “לולאת הרגל” שמורכבת משלושה שלבים.

בשלב הראשון יש לנו מה שנקרא גירוי. גירוי זה אומר שיש איזה משהו שקורה שגורם לי לפעולה מסוימת כי אחרי הגירוי יש את הפעולה עצמה ואחרי הפעולה עצמה יש לי את התגמול, את התחושה הטובה. 

אתן דוגמא להרגל שאולי הרבה אנשים פה היו רוצים לעשות וקודם כל זו שאלה אליכם, כמה מכם כשאתם קמים בבוקר, אתם ישר לוקחים את הפלאפון ונכנסים לרשתות החברתיות, פייסבוק, אינסטגרם, טיקטוק, מה שזה לא יהיה ואתם בודקים הודעות, לייקים או כל דבר אחר שחדש?

זה הרגל. זה הרגל שנוצר ואנחנו צריכים שניה להבין את המנגנון הזה על בסיס הדברים שתיארתי. גירוי, פעולה וגמול. 

יש לי איזשהו גירוי, הגירוי יכול להיות זה שהתעוררתי בבוקר והפלאפון בעצמו שימש כשעון המעורר. אז היד שלי נגעה דבר ראשון בבוקר בפלאפון שלי כדי לכבות את הפלאפון ויכול להיות שאני כבר אוחז בפלאפון. הרבה פעמים כשאנחנו מחזיקים את הפלאפון, הדבר הראשון שאנחנו עושים מתוך הרגל זה לבדוק ווצאפ, הודעות, דברים כאלה. אז עצם החזקת הפלאפון זה הגירוי שלי לפתיחת הרשתות החברתיות.

אחרי שאני פותח את זה, אני מרגיש טוב. פה כבר הולכים למה ההשפעה של רשתות חברתיות על המח כמו הפרשת הורמונים ודופאמין. אבל בגדול, זה עושה לנו טוב. 

אז מה היה לנו?

היה לנו גירוי שנובע מזה נגיד שהפלאפון צלצל. החזקתי את הפלאפון ממש ביד ואז מפה אני רגיל כבר להיכנס לרשתות החברתיות ואולי אני רוצה לפתוח את היום במן תחושה כזאת טובה או לא טובה אז אני מחפש את הגמול הזה. הגמול יהיה תחושה טובה, הפרשת דופאמין במקרה שלנו. זה הרבה פעמים מנגנון, באנגלית זה נקרא The rewarding system – מערכת התגמולים של הגוף, משהו הישרדותי וזה דבר שהוא נכון. זה אומר שברגע שעושים משהו שהגוף תופס אותו ככדאי, אנחנו גם נרגיש טוב. 

אפשר להתווכח למה הגוף חושב שרשתות חברתיות זה דבר חיובי ובגלל זה הוא מפריש לנו דופאמין, אבל לא על זה הדיון היום. אני חוזר לדבר המרכזי שדיברנו עליו.

אותו בן אדם רוצה לעשות שלושה אימונים בשבוע וכרגע הוא לא עושה את זה. כרגע ההרגל שלו זה לחזור הביתה ב-7-8 בערב ולהיזרק על הספה. 

עכשיו בואו נגיד שאותו בן אדם אומר, “אני אגיע הביתה, אני אשים את התיק שלי, אני אקח תיק אחר של בגדי ספורט ומשם אני אצא לאימון”.

מעולה, יש פה איזה טקטיקה שבן אדם בנה לעצמו והוא רוצה לבדוק האם זה עובד. אני אגיד לכם מה הבעיה. בד”כ כשניכנס לסיטואציה כמו הבית שלנו בסוף היום יקרו שני דברים. 

הדבר הראשון, הסביבה שלנו ובוא נגיד שאני נשוי עם ילדים שיקפצו עלינו ובעיות ואבא בבית וצריך לעשות ככה וככה וככה, פתאום נישאב למשהו אחר. 

הדבר השני והחשוב יותר זה שיש דבר כזה שנקרא מדד כוח הרצון שלנו והוא אומר דבר כזה. כוח רצון זה שריר וכוח רצון זה גם מדד. תחשבו על זה כמו מד דלק מ-0 ועד 100. כשאנחנו מתחילים במהלך היום אנחנו על 100% כוח רצון. לא השתמשנו בכוח הרצון שלנו, לא בדקנו את עצמנו בסיטואציות קשות ומורכבות ואנחנו לגמרי מוכנים להשקיע. בסוף היום כשאני מגיע ב-19:00-20:00 הביתה, אני רק רוצה להיטרק מול הטלוויזיה ולאכול משהו לא בריא וללכת לישון כי אני לא אוהב את החיים שלי…סתם סתם אבל יכול להיות שכן. 

כוח הרצון שלי כבר ב-20%, 15%, יכול להיות ב-0. יכול להיות שהיה לי יום כ”כ קשה בעבודה שאין כבר עם מי לדבר ואז אותו בן אדם מגיע הביתה, הוא הבטיח לעצמו שהוא הולך להתאמן והוא לא עושה את זה. זה גורם הרבה פעמים לתחושה של תסכול, תחושה שאני גורם לעצמי לא לסמוך על הדברים שאני אומר. אני מתחייב לדברים שלא באמת קורים, זה גורם לירידה של המוטיבציה ולזה שהרבה מאוד אנשים תמיד אומרים “טוב, אני אתאמן מחר, אני אתאמן מחר” וכל המחרים האלה כבר הצטברו לשבועות, חודשים ובתכלס לא קרה שום דבר!

אז אם ניקח את הנושא הזה שנקרא הרגל, אנחנו צריכים למצוא איזשהו גירוי. הגירוי יכול להיות שסיימנו לעבוד ואנחנו ישר נוסעים למקום האימון שלנו של חדר הכושר או איפה שהולכים להתאמן.

עכשיו למה אני מתכוון? 

אם אני מבין שנקודת התורפה שלי זה הבית, אני לא רוצה אפילו לדרוך בבית. זה דבר שהוא מיותר. אני רוצה שהאימון יהיה במסגרת העבודה. זה אומר שאם מהעבודה אני נוסע לחדר הכושר ואז מחדר הכושר אני נוסע הביתה, הפרק של הבית שמצריך ממני את מה שהוא מצריך ממני כהורה או כבן זוג או כשותף או לא משנה מה, יתחיל רק אחרי זה. 

זה אומר שהגירוי שלי, כרגע סיימתי לעבוד, אני הולך להתאמן. זה קצת לא פוגש את זה שאמרתי שאנחנו רוצים לעשות רק שלושה אימונים בשבוע וזה יהיה דווקא מאוד טריוויאלי פשוט להתאמן כל יום במקרה הזה. סיימתי לעבוד, אני הולך להתאמן. עד שאבנה הרגל חדש. 

אגיד לכם מה העניין עם לבנות הרגל. זה מאוד, מאוד קשה. זה מאוד קשה לבנות הרגלים כי זה אומר להתנגד למה שאנחנו רוצים לעשות בצורה טבעית. להבין שניה איך המנגנון הזה עובד, לשים שם איזה משהו שהוא מציק ומרגיז. אני יכול להבין לגמרי אם אותו בן אדם שלא רגיל להתאמן, ממש לא בא לו ללכת לחדר כושר ולעשות אימון, אבל בפרק אחר אנחנו נדבר על זה שכל דבר שאנחנו עושים, אנחנו בעצם רוצים לעשות ושכל השאר זה בלבולי מח. 

תכלס, כל פעולה שאנחנו בוחרים לעשות זה כי רצינו לעשות אותה. אז אותו בן אדם רצה ללכת לחדר הכושר ועכשיו הוא מתחיל להתאמן. כדי שההרגל הזה יהיה איכותי, צריכים להתרחש כמה דברים. אחד, אנחנו צריכים לפעול על פי הדבר הזה שנקרא לולאת הרגל. גירוי – סיימתי את העבודה, אני הולך לחדר כושר. הפעולה הרוטינית תהיה לעשות אימון. הגמול יהיה תחושה טובה. יהיה אולי לצלם את עצמי אחרי האימון. יהיה אולי לעשות מן טבלה כזאת שכל פעם אני מסמן “וי” על זה שעשיתי אימון ואני מרגיש טוב עם עצמי. אני צריך לייצר איזשהו גמול גם אם הוא מלאכותי. אבל מתישהו הגוף והמח שלי יבינו את הקטע. 

עכשיו נשאלת תמיד השאלה כמה זמן אנחנו צריכים כדי לבנות הרגל? כמה זמן זה לוקח? 

שמעתי הרבה מאוד אנשים שמדברים על שלושה שבועות. הלוואי וזה היה כ”כ פשוט. אם אנחנו הולכים ע”פ המחקרים העדכניים ביותר אנחנו מדברים על 66 ימים, שזה בעצם 3 פעמים 3 שבועות. זה הרבה זמן. 

בתוך הדבר הזה יש שלושה חלקים. יש את השלב שקודם כל הורסים את ההרגל הישן שזה החלק הכי קשה ואז אנחנו צריכים לבנות את ההרגל החדש ואז יש לנו את השלב השלישי שהוא קורה מיום 50 והלאה בערך שבו אנחנו מטמיעים את ההרגל החדש בצורה קבועה. כשנסיים את כל ה-66 ימים האלה, אם עשינו את הדברים כמו שצריך למשך זמן בצורה עקבית, זה כבר ייהפך לצורה רובוטית. 

חברים, אנחנו רוצים במקרה הזה להיות רובוטים…כי הרגל זה רובוטי! 

בדיוק כמו שאנחנו לא חושבים על איך אנחנו מצחצחים שיניים בבוקר, מתנגבים אחרי מקלחת, קושרים שרוכים בנעליים או אפילו יוצאים מהחניה ברברס. אם נעשה דברים בצורה טכנית, רובוטית, הצלחנו לבנות הרגל. 

אם הצלחנו לבנות הרגל, בואו נבין שניה מה הדבר הזה אומר. אותו בן אדם מצליח להתאמן עכשיו, נגיד הוא עובד מראשון עד חמישי, אחרי כל יום עבודה הוא הולך להתאמן. שינוח בסופ”ש. שישי-שבת שלא יעשה אימון. אבל אם הוא מצליח לבנות את ההרגל הזה, כעבור 66 ימים יש לנו כבר בן אדם חדש שהתוצאות שלו מדברות בעד עצמן. 

תגידו לי אתם, האם נראה לכם שבן אדם שעושה חמישה אימונים בשבוע בצורה עקבית, יום אחרי יום אחרי יום ובהתחלה הוא שונא את זה ואחרי זה הוא יותר מחבב את זה ואז הוא אומר “אוי זה דווקא עובד ואני אפילו רואה תוצאות”. מה זה אומר על כוח הרצון שלו? מה זה אומר על הבן אדם הזה? האם הוא הישגי? האם הוא יודע להציב מטרות ולעמוד בהן? מה זה עושה למוטיבציה שלו? והכי חשוב – מה זה עושה לו בפעם הבאה שהוא יחליט שמציב לעצמו מטרה?

הוא ייקח את הדוגמא הזאת כדוגמא להצלחה ויגיד, “הצלחתי סוף סוף להתחיל להתאמן, מעולם לא הצלחתי לעשות את הדבר הזה. האם אני יכול להשליך את הדבר הזה על דברים אחרים? האם אני יכול להשליך את זה על העסק שלי? האם אני יכול להשליך את זה על חיי המשפחה שלי? על החברים שלי? על תחביבים שרוצה לעשות?”

הרי בסוף יש לנו שיטה והשיטה הזאת נקראת להרוס הרגל ישן, לבנות הרגל חדש ואז לקבע אותו כפעולה רוטינית רובוטית ואז אנחנו קיבלנו את זה לכל החיים.

וחברים, זה דבר מ-ש-ו-ג-ע! 

אני אתן לכם דוגמא למשהו שאני עשיתי על עצמי לפני כמה חודשים. 

במשך שנים היה לי קטע עם לקום בבוקר וקטע לא טוב, היה לי קשה לקום בבוקר. הייתי קם די מאוחר, הייתי מהאלה שהיו קמים ממש 10 דקות לפני, קמים מהר, מצחצחים שיניים, לא מספיקים כלום ובורחים מהבית ככה בתחושה גם לא כ”כ נעימה. תמיד רציתי לראות אם אני יכול לקום מוקדם. נחשפתי לכל מיני דברים, בעיקר לספרים. שילוב של שני ספרים גרם לי להתחיל לקום ב-5 בבוקר. 

הספר הראשון שקראתי היה “כוחו של הרגל”. 

הספר השני שקראתי היה “מועדון ה-5 בבוקר” 

ואני מאתגר את כולכם לנסות לקרוא את שני הספרים האלה ברציפות מבלי לבדוק האם אתם מסוגלים לבנות לעצמכם את ההרגל של לקום ב-5 בבוקר. 

זה מה שאני עשיתי. 

במשך חודשיים כי אנחנו מדברים פה על 66 ימים. במשך חודשיים אמרתי לעצמי, מתן, אתה עכשיו הולך להתחייב לתהליך הזה של לקום מוקדם בבוקר וזה הולך להיות קשה. כבר מראש ידעתי למה אני נכנס. אבל אמרתי יש לי מטרה, תוכנית עדיין אין לי. אנשים יגידו שהתוכנית היא פשוט לקום, אבל זה קצת יותר מורכב מזה.

אני לא יודע כמה מכם קמתם בשעה כ”כ מקודמת שעדיין חשוך בחוץ וקור אימים בתוך החדר שלכם והמיטה שלכם נראית כמו הדבר החם והמחבק ביותר שאתם רוצים לחזור אליו, צריך פה איזושהי אסטרטגיה. צריך משהו שקורה. סדר פעולות שאנחנו מבצעים אותן ממתי שאנחנו קמים בבוקר. זו הייתה השיטה שלי. 

קודם כל, ערב לפני הייתי הולך לישון משהו כמו 21:30-22:00, כי אם אני הולך לקום ב-5, אני רוצה שיהיה לי לפחות את ה-7-8 שעות שינה. ועוד דבר שהייתי עושה ואני ממליץ לכולכם לעשות אותו בלי קשר. זה סוד פרטי, אבל עכשיו אני חולק אותו עם העולם. אני כל ערב ב-21:00 בערב שם את הפלאפון על מצב טיסה. עכשיו תקשיבו, זה לא פחות מאחד הסודות החזקים ביותר שלי ואני עכשיו חולק את זה אתכם וזה אדיר. בעצם זה גורם לכם לכמה דברים. זה אומר שאיפשהו בשעות הערב אתם מתנתקים מהעולם. 

עכשיו שלא תבינו לא נכון, אני אוהב את הרשתות החברתיות, אני אוהב את הפלאפון, אני צריך אותו, אני משתמש בו הרבה בשביל השיווק של העסק שלי, אבל צריך לדעת מתי לעשות פאוז. 

אבל מה שקורה זה כשאני הולך לישון, הפלאפון עדיין על מצב טיסה וכשקמתי ב-5 בבוקר, הדבר האחרון שרציתי שיקרה זה שאני אראה איזה ווצאפ שנשלח לי ב-23:00 בלילה שיכול לדפוק לי את כל היום או לראות איזה משהו שמרגיז אותי. 

כשקמים ב-5 בבוקר חייבים את השקט הנפשי הזה, זה הזמן שלך עם עצמך. אני פתחתי את הפלאפון ממצב טיסה רק באזור השעה 08:30. זה אומר שהיה לי 3 וחצי שעות להקדיש לעצמי ואני רוצה לפרט לכם מה עשיתי שם. אבל לפני שאפרט לכם מה עשיתי בזמן הזה, אפרט לכם מה עשיתי כדי להתעורר.

אז קודם כל, השעון המעורר היה רחוק ממני, הוא לא היה בהישג יד וזה אומר שפיזית הייתי צריך לקום מהמיטה בקור, לגשת עד הפלאפון ולהשתיק את השעון המעורר. איך שנעמדתי קרו כמה דברים. 

אחד, עוד לפני שהתלבשתי, הייתה לי טבלה בלוח מחיק בחדר שכל פעם שקמתי בבוקר, הייתי מסמן וי על היום הזה שהתעוררתי בו. כל פעם שהייתי מזמן וי, אם אנחנו מדברים פה על גירוי פעולה רוטינית וגמול, הגירוי היה השעון המעורר, הפעולה הרוטינית הייתה לכבות את השעון המעורר ולקום, הגמול היה איזה כיף! אני מסמן לעצמי “וי” בלוח ואני מרגיש טוב עם עצמי כי אני רואה את הלוח הולך ומתמלא. עוד דבר שהייתי עושה, הייתה לי תמיד קוביית שוקולד, נשבע לכם! עם סוכריות קופצות כאלה שמקפיץ בפה וזה הדבר הראשון שהייתי מכניס לפה כדי שככה הגוף שלי יתחיל להתעורר תחת הכותרת של “מתן, אל תחזור לישון”. 

אחרי זה הייתי ישר מתלבש, שותה מים, מצחצח שיניים ובורח מהבית, פשוט בורח מהבית כי זה המקום הכי מסוכן כרגע וצריך לעשות משהו בחוץ, הייתי הולך לחדר כושר. הייתי הולך ועושה אימון והייתי מגיע קצת לפני שהיו פותחים בכלל את חדר הכושר, אז הייתי מחכה בחוץ. ובמשך כל הזמן הזה הייתי שומע פודקאסטים בדיוק כמו זה. הייתי שומע סרטונים ביוטיוב, הייתי שומע הרצאות שהייתי בהן. הייתי ממשיך ומעשיר את עצמי. הפלאפון עדיין מנותק לגמרי מאינטרנט ואז אני הולך ועושה את האימון שלי.

הייתי הולך ועושה אימון במשך שעה, שעה ורבע. חוזר הביתה, מתקלח, אוכל ארוחת בוקר ואז הייתי יושב וקורא ספר. כל הזמן הזה היה לי כמה שעות שהן היו רק בשבילי ומאוד נהניתי מזה. אני גר עם שותפות ובזמן הזה השותפות שלי היו רק מתעוררות כשאני כבר אחרי לקום, להתארגן, להתאמן, לשמוע איזה כמה פרקים של הרצאות פודקאסטים, להתקלח, לאכול ארוחת בוקר ולקרוא איזה 40 עמודים בספר. 

ואז הייתי פותח את הפלאפון ואז הייתי מתחיל את היום שלי. 

זו תחושה אדירה!!

הסיבה שאני מספר לכם את כל זה זה מכמה סיבות. 

אחד, אם תרצו להתחיל לקום בשעה מוקדמת, אתם גם צריכים שתהיה לכם איזושהי תוכנית ותוכנית זה שני דברים. אחד, מה פיזית אני עושה בדקות הראשונות שאני קם כדי להתגבר על הרצון לחזור לישון. והדבר השני, איך אני ממלא את היום שלי עכשיו?

אתם לא חייבים לעשות את הדברים האלה. יש לי גם חברים שהולכים לגלוש ב-6 בבוקר. העניין זה לעשות משהו שהוא באמת בשבילכם. זאת ההמלצה שלי קודם כל. השיטה שאני יישמתי את העיקרון הזה של לולאת הרגל, הראיתי לכם ע”י כל מיני פעולות שהייתי עושה ועל כל דבר היה לי גמול. אחרי שהייתי עושה את האימון, הגמול היה לעשות איזו מקלחת חמה שאהבתי. אחרי שקראתי את הספר אז הגמול היה שאפשר לפתוח את הפלאפון כי באמת כבר רציתי לפתוח ולראות מה קורה שם. 

תמיד עבדתי לפי העיקרון של הלולאה וככה זה המשיך למשך 3.5 שעות בבוקר. ואז אתה מתחיל את היום. זה מה שאני עשיתי ואני ממליץ לכם גם לבדוק את כוח הרצון שלכם. 

חברים, זה לגבי הפרק הזה. 

דיברנו על נושא של הרגלים. דיברנו על איך הרגל בנוי ועל איפה הרגלים פוגשים אותנו במהלך החיים שלנו. אני רוצה להגיד לכם שהרגלים זה אחד הדברים החשובים ביותר שאנחנו צריכים קודם כל להבין אותם ואז לשלוט בהם כדי שנוכל לייצר תוצאות שיא בחיים שלנו. נתתי לכם גם דוגמא אישית ממה שאני עשיתי.

בפרק הבא אנחנו הולכים לדבר על משהו שממש מתקשר לסוף הפרק הזה וזה דבר שנקרא חוסן מנטלי. זה אולי אחד הדברים החשובים ביותר שאנחנו צריכים שיהיה לנו אם אנחנו רוצים לצאת מאזור הנוחות שלנו. אם אנחנו רוצים לעשות דברים למשך זמן. אנחנו נדבר על התמדה ואנחנו ממש נתחיל להיכנס ללב העניינים של התוכן שלנו כאן בסביבה מנצחת.

אז תודה רבה לכם. תודה על ההקשה, תודה על הזמן שלכם.

אני מקווה שאתם מיישמים את הדברים. תמיד אתם יכולים לפנות אליי בהודעות, ברשתות החברתיות תחת השם שלי מתן ניסטור בפייסבוק, באינסטגרם, בכל דרך אפשרית. 

שיהיה לכם אחלה יום ואני מאמין בכם. 

<מוזיקה <♬