עונה 2 פרק 7
שליטה במחשבות 🧠💭

<מוזיקה ♬>

אוקי, אז ברוכים הבאים לפרק השביעי של הפודקאסט שלנו – סביבה מנצחת. קודם כל למי שלא מכיר,  שמי מתן ניסטור. אני הולך להיות המרצה שלכם להיום וחברים, יש לנו אחלה של פרק.

אבל רגע לפני שאני אציג לכם את נושא הפרק שלנו, אני רוצה להגיד לכם תודה רבה שאתם כאן, אני מאוד מעריך את זה ובייחוד אם אתם עוקבים אחרי כל הפרקים ואתם מקשיבים לזה ברציפות ובמיוחד גם וזה משהו שאני ממליץ תמיד זה לרשום במחברת, לרשום הערות, חלק מתהליך הלמידה זה תהליך הכתיבה. הכתיבה עוזרת לנו להטמיע את החומר עמוק יותר בתוך הזיכרון שלנו ויש דבר שנקרא פירמידת הלמידה וזה דבר שבעצם אומר שיש לנו כל מיני דרכים ללמוד, אנחנו יכולים להקשיב, אנחנו יכולים לראות, אנחנו יכולים לכתוב, אנחנו יכולים ללמד ויש כל מיני דרגות, אני ממליץ לכם לחפש את זה, זה נקרא פירמידת הלמידה. שלב נוסף מעבר להקשבה באודיו זה גם לראות את זה בצורה ויזואלית, אז אתם יכולים לראות את זה גם בצורה ויזואלית, לראות אותי מקליט את הפרק הזה אם תחפשו אותי ברשתות החברתיות, מבטיח לכם שזה יעזור לכם וגם אני נראה טוב יותר במציאות מאשר בהקשבה בלבד.

היום אנחנו הולכים לדבר על הנושא של מחשבות ורובינו רבים עם הבן אדם החשוב ביותר שזה אנחנו עצמנו. 

הרבה מכם פונים אלי ואתם אומרים לי שהרבה פעמים המחשבות שלכם נודדות למקומות שאתם אפילו לא יכולים לשלוט בהם, אז היום אנחנו הולכים לדבר על זה ושוב אני קורא לזה מערכת היחסים החשובה ביותר שיש לנו עם עצמנו. 

כולנו צריכים להיות מסוגלים ותחזיקו חזק…ממש לשלוט במחשבות שלנו. עכשיו זה משהו שאפשר ללמוד אותו אבל זה משהו שלוקח הרבה מאוד זמן, יש שיטות וטכניקות, אבל היום אני קודם כל רוצה לדבר אתכם על נושא שנקרא מחשבות רעות. 

אנחנו נפתח במשפט שנקרא “אם אין אויב מבפנים אז גם אין אויב מבחוץ” 

במילים אחרות בדרך כלל כשאנחנו בריב עם עצמנו ותגידו לי אם זה קורה גם לכם, זה קרה גם לי הרבה פעמים, אני כמובן עובד על זה וזה קורה להרבה אנשים שאני מלווה אותם באופן אישי. הם אומרים לי, אני יכול לשכב במיטה, סוף היום, רגוע לגמרי, רוצה להירדם, כולי שליו ובחושך וכיף לי ופתאום תקפוץ לי לראש איזושהי מחשבה שקרתה אתמול, היום, לפני שנים בכלל  ואני לא אצליח להוציא אותה מהראש שלי.  זה יתחיל להשפיע בכלל על הטמפרטורה של הגוף שלי, אני אתחיל להתגרד, אני אתחיל להתעצבן, אני פתאום לא אצליח להירדם וזה לא פחות מפוגע לאותם אנשים באיכות החיים שלהם ולכן הנושא הזה של להיות שלווים עם עצמנו או להיות במקום של המחשבה שהוא טובה ושהיא חיובית, ואנחנו נדבר על זה, בעיניי זה כלי מעולה לשיפור איכות החיים, לא פחות מזה.

אופציה ראשונה להתמודד עם סיטואציות שקורות לנו בחיים זה לנסות ולהשפיע על הסיטואציה, לנסות ולשנות אותה. עכשיו אני הראשון שאגיד שכולם מסוגלים להכל ושהכל אפשרי אפשרי אבל ברוב המקרים או אתם יודעים מה, בהרבה מאוד מהמקרים אין לנו את היכולת להשפיע על הסיטואציה. 

בוא ניקח משהו, נגיד אני מתכנן לצאת לריצה ויורד גשם. עכשיו אין לי יותר מדי מה לעשות בנושא ואם אתם יכולים לעשות משהו בנושא אז תצרו איתי קשר, נעשה פה איזה שיתוף פעולה מעניין על שליטה במזג האוויר, אבל רוב האנשים לא יכולים להשפיע על הנושא הזה של שליטה במזג האוויר ורוב האנשים, יכול להיות, יתנו לזה להשפיע עליהם ולבאס אותם וכנראה גם לא לצאת לריצה. 

האופציה השנייה שאנחנו יכולים לעשות זה לשנות את איך שאנחנו תופסים את הסיטואציה ולהגיד איזה כיף, עכשיו אני גם לא אזיע, אפשר לצאת לריצה בגשם. 

במילים אחרות שני אנשים יכולים להיות באותה סיטואציה ולתפוס את הסיטואציה בצורה שונה לגמרי. לאלה מכם שמכירים את ג’ים רון ואני ממליץ מאוד להקשיב ולשמוע את התכנים שלו, הוא נותן דוגמא מאוד יפה.

 הוא מדבר על זה שיש שני אנשי מכירות והם מסתכלים החוצה מהחלון והם רואים שיורד גשם. הם רואים שיורד גשם ואיש המכירות אומר לעצמו “וואו איזה יום נורא לצאת ולעשות מכירות כי יורד גשם”. אז הוא לא יוצא ולא עושה מכירות וגם לא מרוויח כסף. 

איש המכירות השני מסתכל על הסיטואציה ואומר “וואו יורד גשם בחוץ, כולם הולכים להיות בבית, בטוח גם אנשי המכירות”, הוא יוצא ועושה את המכירות שלו. השליטה של המחשבות שלנו לגבי הסיטואציה, זה משהו שאם אנשים יצליחו ליישם את זה ביומיום, אני מבטיח לכם שהתוצאות שלכם ישתנו לגמרי. זה נקרא מסגור מחדש או רפריימינג בשפה המקצועית, זה בעצם אומר ששני אנשים יכולים לחוות את אותה סיטואציה ולחוות תחושות שונות לגמרי, מחשבות שונות לגמרי, רגשות שונים לגמרי וכמובן גם פעולות שונות לגמרי.

אם אני וסבתא שלי נעלה על רכבת הרים, אז בואו שנייה נדמיין את הסיטואציה שסבתא שלי לידי ושנינו חוגרים את החגורות ועולים על רכבת הרים, נגיד לא יודע בישראל למרות שזה די מעפן אבל סבבה ואנחנו עושים את הרכבת הרים, אני כולי אצרח מהתרגשות ואיזה כיף וסבתא שלי אולי תישאר על הכיסא עם הראש נטוי הצידה ומד”א יצטרכו לפנות אותה. עובדתית יש פה שני אנשים שחוו את אותה סיטואציה וחוו רגשות ופעולות שונות כשהם בעצם היו באותו המקום.

זו העצה הכי טובה שאני יכול לתת לאנשים כשהם אומרים כמה שקשה בחוץ או כמה שמר גורלם או שעשו להם ושתו להם. אני פוגש הרבה מאוד אנשים שמנסים באמת להשפיע, באמת, על דברים שאין להם שום יכולת להשפיע עליהם. אני אתן דוגמא של הפגנות, הרבה פעמים אנשים יוצאים להפגנות והם לא מבינים בכלל למה הם יוצאים להפגין. אז אני הולך להסביר לכם, הסיבה האמיתית שאנשים יוצאים להפגין זה בשבילם. ההפגנה היא תמיד בשביל המפגין. יכול להיות שהפגנה גם תעשה איזה שינוי אדיר והיו מהפכות בעולם אבל ברוב במקרים, וזה גם ההפגנות שלא כל כך שומעים עליהם, ההפגנות האלה לא כל כך משנות משהו , הם מנסים להשפיע אבל בסוף יש אנשים אחרים שצריכים לקבל את ההחלטה. 

בדרך כלל ההפגנה היא כדי שהמפגין ירגיש עם עצמו שהוא באמת עושה משהו ושהוא משפיע ושהוא צועק את הכאב שלו והאמת שזה נותן לו אחלה של תחושה וזה נותן לו תחושה שהוא משפיע ושהוא תורם אבל האם יש קשר ישיר? לא בטוח ותלוי גם כמה ההפגנה הזאת אגרסיבית ואנחנו לא עכשיו בענייני חלוקת טיפים לאיך להשפיע על הממשלה או דברים כאלה, אבל בדרך כלל ההפגנה היא בשביל המפגין. 

אז הדוגמא הזאת היא דוגמא קלאסית לאיך אני בעצם יכול לתפוס סיטואציה שהיא חיצונית ושאולי בכלל לא בשליטתי. אני יכול לנסות להשפיע על הסיטואציה ולא בטוח שזה יעבוד, 

בוא ניתן דוגמא אחרת,  מישהו לא אוהב אותי, אז אני יכול לנסות ולהשפיע עליו שיאהב אותי, אני יכול דבר איתו ולהראות לו שאני אוהב אותו ולנסות ולנסות, אבל לא בטוח שזה כבר בשליטתי. יכול להיות שמה שאני צריך לעשות זה לשנות את הלך המחשבה שלי לגבי אותה סיטואציה ואולי להתמקד בעצמי ולהמשיך הלאה.

 ובעוד שזה מאוד קל לתת את הטיפים האלה ולהגיד את זה, להרבה מאוד אנשים קשה לקבל את זה וגם ליישם את זה כי זה קצת נותן לאנשים את התחושה שאין להם באמת שליטה על החיים שלהם. 

אז זה לא נכון, לכולנו יש שליטה על החיים שלנו אבל זה תלוי מה הפעולות שאנחנו בוחרים לעשות. יש פעולות שהן נכונות יותר ויש פעולות שעדיף שנמנע מהן והפעולה שאני תמיד מעדיף שאנשים יעשו שישאלו את עצמם  “מה אני יכול לעשות שהוא בשליטתי שישפיע על חיי בצורה ישירה?”

 לצורך העניין בוא ניקח תקופה של נגיד יש אבטלה או יש מיתון או הרבה אנשים מובטלים, אז יש בן אדם שיכול להגיד זו תקופה לא טובה לצאת ולחפש עבודה או שהוא ילך ויחפש עבודה ולא יקבלו אותו והוא יגיד “אוקי זה המצב זאת הסיטואציה”. 

בן אדם אחר יגיד “וואו אני צריך לעבוד קשה יותר בשביל למצוא עבודה, אולי אני צריך להיות גם פתוח יותר למשרות חדשות העיקר שתהייה לי מסגרת ושתהיה לי עבודה ואז בתוך המקום החדש הזה אני אוכל לצמוח”

זה מאוד תלוי איך אתם תופסים את הסיטואציה והאם אתם נחושים באמת לשנות את עצמכם בתוך הסיטואציה ולא לשנות את הסיטואציה לטובתכם וזה כלי שאני מבטיח לכם שאם תתחילו ליישם אותו וכדי ליישם אותו אתם רוצים גם שהוא יהפוך להרגל והרגל זה משהו שאנחנו עושים בצורה חוזרת וחוזרת לתקופת זמן ארוכה עד שזה נהיה בצורה אוטומטית. אני מבטיח לכם שזה ישפיע על החיי שלכם ובדרך כלל גם ייתן לכם תוצאות טובות יותר ותקשיבו טוב, במינימום מריבות עם עצמכם.

אז בחזרה לסיטואציה שבא אתם שוכבים במיטה וקופצת לכם איזושהי מחשבה שלילית, אתם לא רוצים לחשוב עליה אבל מה לעשות היא שם והיא לא רוצה לזוז.

 אתם צריכים להבין וזה בהקשר לדברים שאמרתי, אתם לא יכולים לשנות את מה שהיה בעבר, אם פגעתם במישהו אז פגעתם במישהו ואם עשיתם טעות אז עשיתם טעות. האופציה היחידה שנשארה לכם זה לשנות את איך שאתם תופסים את הסיטואציה וזה אומר שאתם צריכים להגיד לעצמכם דברים בסגנון, “הדבר הזה נשאר בעבר ומהיום אני חי בעתיד”. 

תגידו את זה כמה פעמים ואני מבטיח לכם שאתם תרגישו טוב יותר, אתם בעצם מקבלים את זה. אי אפשר לשנות את הדברים שכבר קרו. הדבר היחיד שאנחנו יכולים לשנות זה שני דברים, אחד, את הפעולות שלנו בעתיד ושתיים, זה החשוב ביותר, את הגישה שלנו לגבי הדברים שכבר קרו בעבר וכבר אין לנו גישה אליהם.

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מחשבות רעות מהעבר זה פשוט לקבל אותן כי באמת שאין לנו איך לשנות אותם, אנחנו לא יכולים לחזור אחורה ולשנות אותן,הדבר היחידי שאנחנו יכולים לשנות זה מה אנחנו חושבים עליהם כיום. בהנחה ובשאיפה, זאת גם המטרה שככל שאנחנו הולכים ומתבגרים והזמן חולף ואנחנו נהיים גרסה טובה יותר של עצמנו, אנחנו לומדים גם לסלוח לעצמנו על טעויות שעשינו בעבר. 

עכשיו אני אגיד לכם למה מחשבות שליליות זה כל כך בעייתי. בדרך כלל אם נחשוב על משהו שלילי בזמן שאנחנו רוצים להצליח משהו, ככל הנראה שהמחשבה הזאת תהפוך למציאות, דיברתי על זה קצת בעונה הראשונה.

בואו נגיד שיש מישהו שהולך על חבל דק, מן לוליין כזה והוא כל הזמן מסתכל למטה והוא חושב על זה שהוא הולך ליפול, הוא מגדיל את הסיכויים שלו ליפול. 

בואו ניתן דוגמא אחרת.

יצא לכם לשמוע פעם על מישהו שנסע במדבר בדרך לאילת, נסע בנגב, הוא עשה תאונה והוא נכנס בעמוד או שהוא נכנס בסלע שהיה בצד הכביש. עכשיו מי שמכיר את הכבישים האלה, אז המקום הזה ריק לגמרי. זאת אומרת שהסיכוי שהוא יתקל דווקא בתמרור או בעמוד או באיזה סלע, אחת ל. זאת אומרת, רוב הסיכויים  שהוא פשןו ייסע, יכנס לתוך השטח ויעצור מתישהו. אז נשאלת השאלה איך האנשים האלה דווקא נכנסים בתוך מה שהם לא רצו להיכנס בו? מה שקורה זה שברגע שהרכב שלהם מאבד שליטה, העיניים שלהם והמחשבות שלהם מופנים לנקודה אחת שזה בדרך כלל מה שבולט בשטח שזה יהיה עמוד או סלע או איזשהו שלט והם דווקא נכנסים בו.

הם יכלו לפנות לכל כך הרבה  מקומות אבל בדרך כלל אנחנו הולכים לאן שהמחשבות שלנו הולכות וזאת הסיבה שאנחנו לא רוצים שמחשבות שליליות יישארו בתודעה שלנו למשך הרבה זמן. אף מחשבה שלילית לא נשארת במחשבות שלנו מבלי לשלם שכר דירה. זה בעצם אומר שאנחנו גם משלמים ריבית דה ריבית על מחשבות שהן שליליות ולכן, וזה משהו שאני ממליץ לכולכם, אתם יכולים לעשות איזושהי רשימה, אני ממליץ לכם לעשות את זה, לעשות רשימה של כל המחשבות השליליות שמדי פעם תוקפות אתכם, כל המחשבות האלה שלפעמים תוקפות אותנו לפני השינה או דברים שאנחנו לא רוצים לזכור.

זה פעם אחת להתעמת עם זה באמת, פשוט לרשום את כל המחשבות הרעות או השליליות שאנחנו לא רוצים לזכור אותם, שאפילו שהדחקנו אותם, ולשאול את עצמינו מה היה באמת בסיטואציה, כי תקשיבו טוב, הרבה פעמים אנחנו מעוותים את המציאות. שקר שאנחנו מספרים לעצמינו או לאחרים יכול, לאורך הזמן, להפוך לאמת ובכלל לא נזכור שעיוותנו את המציאות.

אז אם נעשה את הרשימה הזאת ונעשה את כל הדברים שמפריעים לנו, אנחנו בעצם נוכל לשאול את עצמינו מה באמת היה שם? מה באמת עשיתי שם? והאם יש משהו שאני יכול לעשות?

ואם תעשו את הרשימה הזאת ותגיעו למצב שאתם באמת לא יכולים לשנות שום דבר ותבינו שהדבר היחיד שאתם יכולים לשנות זה איך שאתם תופסים את הסיטואציה, אני מבטיח לכם, ואם תעשו את זה כמובן למשך זמן, שאתם תמצאו את עצמכם הרבה יותר שלווים ורגועים כי אתם בעצם תקבלו את עצמכם. ואגב אם אתם באמת רוצים לקבל את עצמכם, תזכרו שאתם עוד הולכים לעשות הרבה מאות טעויות לאורך הדרך, כולנו, אז אין לנו באמת שליטה על זה.

השליטה היחידה זה לא על אם נעשה טעויות כי אנחנו אולי נסטה מהכביש ונתקע בסלע או שנעשה דברים או שניפגע או שניפגע באנשים, האופציה היחידה שלנו, באמת, היחידה שנשארה זה לשנות את איך שאנחנו תופסים את המציאות.

אז אני אתן לכם טיפ וזה משהו שאני עושה מדי בוקר. אני אגיד לכם שאיכות החיים שלנו קשורה באופן ישיר לאיכות הבית הרגשי שלנו שזה אומר כמה אנחנו באמת מקבלים את מה שעשינו בעבר או את הדברים שאנחנו הולכים לעשות וגם כמה אנחנו מוקירים תודה על הדברים שכבר יש בחיינו. 

אחד הטיפים הטובים ביותר שאני יכול לתת לכם שתאהבו את החיים יותר, שתאהבו את עצמכם יותר, שתקבלו את עצמכם יותר וגם שתהיו באנרגיות שהן טובות יותר, זה שתעשו רשימה, ואני עושה את זה מידי בוקר, של הדברים שאני מכיר תודה עליהם. אני רושם את הדברים שאני שמח שיש ברשותי, שהשגתי, אבל בעיקר זה לא דברים שהם פיזיים, זה בעיקר דברים שנהפכתי להיות או צורות מחשבה שיש לי ובעצם אני רושם על מה אני אסיר תודה. זה יכול להיות כל דבר וזה שלכם לגמרי ואני גם לא אחלוק אתכם על מה אני אסיר תודה כי זה משהו שהוא שלי.

אבל הנושא הוא שברגע שההרגל שלנו יהיה להכיר תודה, אני מבטיח לכם שיהיו לכם הרבה יותר מחשבות חיוביות משליליות. ומחשבות זה הרגל. להרבה מאיתנו יש הרגל למחשבות שליליות וזה משהו שמכניס אותנו ללופ שלילי. לופ שלילי אומר שכיש לי מחשבה רעה, אני לא מרגיש טוב ואז בגלל שאני לא מרגיש טוב, אני מרגיש עוד מחשבה רעה ועוד מחשבה רעה וככה זה מזין את עצמו. זה די כמו איך שהעניין הופכים לעניים. הם אומרים “אין לי כסף” ואז באמת גם התוצר זה שאין להם כסף. איך שהעשירים הופכים לעשירים הם אומרים “אני יכול להשיג כל מה שאני רוצה” ואז הם באמת משיגים את כל מה שהם רוצים. 

אז הטיפ שלי אליכם זה שאתם לא חייבים לפתוח את היום, אבל אני ממליץ לפתוח את היום ולרשום כמה סיבות ללמה אתם אסירי תודה. 

יכול להיות שבהתחלה זה ירגיש לכם טיפה מלאכותי, אבל זה בסדר כי אנחנו בונים הרגל. הרבה פעמים כשאנחנו בונים הרגל, ההתחלה היא מלאכותית ואז נחשו מה? זה נהפך להיות הרגל.

אז חברים, אני רוצה להגיד לכם תודה רבה, זה היה הפרק השביעי של העונה השנייה שלנו של סביבה מנצחת.

אם אתם אוהבים את התכנים שלי, אני יותר מאשמח שתשתפו, שתשלחו לי הודעות, שתגידו לי מה אהבתם ושתפיצו את הטוב הזה כדי שנגיע לכמה שיותר בתי אב במדינת ישראל. 

אם אתם רוצים להכיר אותי טוב יותר, אתם יכולים לחפש את השם שלי, מתן ניסטור, ברשתות החברתיות וכנראה שאנחנו נפגש או שנכיר או שנסתמס או שלפחות תראו אותי בצורה אחרת. 

אני רוצה להגיד לכם תודה רבה. אני מאוד מעריך את זה שהייתם כאן. אנחנו נתראה בפרק הבא ושיהיה לכם אחלה של יום!

<מוזיקה ♬>