1 עונה 1 , פרק
הכל מתחיל בהצבת מטרה

<מוזיקה <♬

אוקי, אז ברוכים הבאים לפרק הראשון של הפודקאסט שלנו – סביבה מנצחת. למי שלא מכיר,  שמי מתן ניסטור. נכון להיום בן 29, בעל עסק לירידה במשקל בשם “יאללה רזים” ומרצה להתפתחות אישית. 

הרעיון הזה של לפתוח פודקאסט האמת עלה לי לפני כמה חודשים. וכמו כל רעיון או כמו כל רעיון מוצלח, הוא גדל וגדל עד שכבר לא יכולתי לסבול את המחשבה שאני לא עושה אותו. והנה אנחנו כאן, מקליטים את הפרק הראשון. 

האמת היא שעיקר התוכן שבו אני מתעסק ביומיום זה דברים כמו תזונה, כושר וירידה במשקל. כשסיפרתי לסביבה הקרובה שלי על הנושא של הפודקאסט בעצם, הם שאלו אותי “רגע, אתה לא הולך לדבר על כל התזונה, כושר וירידה במשקל הזה שלך?” 

אז עניתי להם שלא וכשהייתי צריך להסביר כי הם לא קיבלו את התשובה הזאת, הסברתי שכשאנשים מגיעים אלינו לעבור שינוי, כל בן אדם בין אם זה שינוי פיזי של הורדה במשקל או לשנות את הרכב הגוף שלנו, כל בן אדם ומה שחשוב לו, יש איזשהו מדד שלרוב הוא קובע את סיכויי ההצלחה של אותו בן אדם. האמת שזה דבר שהוא די סודי, אז אל תגלו .זה נקרא רמת ההתפתחות האישית של אותו בן אדם. 

למה אני מתכוון? ברמת ההתפתחות האישית אני מדבר על איך שאותו בן אדם תופס את עצמו, כמה הוא מאמין בעצמו, כמה הבן אדם הזה מוכן להשתנות בשביל להשיג את המטרה? כמה הוא מוכן להקריב מתוך דברים שעד היום היה לו מאוד נוח לא לגעת בהם? כמה יש לו את הרצון העז להשיג את המטרה שלו? וגם מי הם האנשים שמקיפים אותו? ומכאן השם – סביבה מנצחת. 

המטרה שלי אם תתנו לי, היא להיות הסביבה המנצחת עבורכם ולעזור לכם להגיע למטרה שלכם. 

אז הנושא הראשון שאני רוצה שנדבר עליו זה הימצאות מטרה. בעצם אחד הדברים שאנחנו חייבים לדעת וגם כל בן אדם שמגיע אליי שרוצה לעבור איזשהו תהליך, אני שואל אותו “מה המטרה שלך?”

זה מצחיק, כי הרבה אנשים לפעמים פשוט נתקעים ולא מבינים אפילו מה שאלתי. הם לא מבינים לאיזו מטרה אני מתכוון והאמת שלרוב האנשים אין כ”כ מטרות. בלי להעליב, אבל הרבה אנשים פשוט לא חושבים על הדברים האלה. הייתה לי לא מזמן שיחה עם חבר טוב והוא נמצא בשנה השלישית במכללה והוא לומד הנדסת מכונות. שאלתי אותו “מה המטרה שלך?”

הוא הסתכל עליי במבט מוזר כזה, הוא אמר לי “מה זאת אומרת? המטרה שלי זה לסיים את הלימודים”.

אני אומר לו “כן, אבל המטרה הזאת נכונה כבר ארבע שנים. מה עוד חוץ מלסיים את הלימודים?”

אומר “לא יודע, להרוויח כסף כדי שיהיה לי לקיים את עצמי”.

במילים אחרות, המטרה שלו זה לעשות את המינימום הנדרש לפי מה שהוא אומר. הוא אומר, המטרה שלי מבחינה פיננסית זה להשיג את המינימום שאני צריך כדי לשלם שכר דירה וכדי שיהיה לי להוצאות המחיה שלי. הוא אומר שהמטרה שלו בלימודים, שזו אולי המטרה הכי גדולה שיש לו כרגע, היא פשוט לסיים. הוא לא אמר לסיים בהצטיינות, הוא לא אמר לסיים מוביל בכיתה, הוא לא אמר להגיש את פרויקט הגמר הטוב ביותר, הוא אמר פשוט לסיים. 

כששאלתי אותו “אוקי, ומה אתה רוצה לעשות אחרי שתסיים את הלימודים?”

אז הייתה שתיקה מביכה של כמה רגעים כי אז הוא הבין שהוא בעצמו לא באמת יודע. אני אפילו לא בדיון של האם הוא יעסוק במקצוע שאותו הוא הלך ללמוד במשך כמה שנים? אני באמת בשאלה של “אוקי, היום סיימת ללמוד, מה אתה רוצה לעשות? מה השלב הבא?”

הרבה אנשים לא שואלים את עצמם את השאלות האלה. אני חושב שזה דבר שהוא קצת בעייתי. בשלב מסוים אותם אנשים ישאלו את עצמם את השאלות האלה, אבל השאלה זה כמה זמן מראש יהיה להם כדי להתכונן לזה? ככל שלאותו בן אדם יהיה יותר זמן לדון עם עצמו בשאלה הזאת, הוא יוכל לשאול את עצמו שאלות הרבה יותר קשות כמו:

“האם אני אוהב את מה שאני עושה?” 

“האם אני רואה את עצמי מתפתח בנושא הזה?”

“האם אני רוצה לעבוד כשכיר? האם אני רוצה להיות עצמאי?” 

כל מיני שאלות שככל שנקדים ונשאל את עצמנו לתפיסתי, כך יהיה לנו הרבה יותר טוב. 

אבל זה לא רק לגבי עבודה או לימודים, זה גם שאלות הרבה יותר גדולות כמו מי אני רוצה להיות? 

יש אנשים שכשהם שומעים שאלה כזו כמו – “מי אני רוצה להיות?”, הם כבר ישר נרתעים. הם ישר אומרים אוקי, זה כל הבולשיט הזה של התפתחות אישית של מי אני, מה אני ומחשבה יוצרת מציאות. 

האמת שיש לי הרבה מה להגיד על הנושא הזה של מחשבה יוצרת מציאות, אבל בקצרה, האמת שזה עובד. אבל כנראה שנקדיש לזה פרק כדי לדבר רק על הנושא הזה. 

אחת הבעיות של רוב האנשים זה שאין להם מטרות. האמת שבדקו את זה אנשים שהצליחו וכשאנחנו מדברים על אנשים שהצליחו, אנחנו מדברים בערך על אחוז מהאוכלוסייה. 

פשוט שאלו אותם שאלה אחת – “האם יש לכם מטרות?”

וכששואלים אותם אם יש להם מטרות, האם חשבתם על הנושא הזה? והאם אתם יודעים עכשיו בשלוף להגיד לי מהם שלושת, ארבעת, חמשת המטרות הכי חשובות שלכם בחיים לשנה הקרובה? לשנתיים הקרובות ולעשור הקרוב? 

מפתיע, אבל מצאו שלאנשים שהצליחו תמיד היו מטרות. מצאו שאנשים שבאמת הצליחו אלה אנשים שרשמו את המטרות שלהם מדי בוקר, דיברו את המטרות שלהם במהלך היום וחשבו על המטרות שלהם לפני שהם הלכו לישון. 

לכן דבר ראשון שהייתי רוצה שיהיה לכל אחד מאיתנו בהנחה שאנחנו רוצים לקחת את החיים שלנו צעד אחד קדימה, זה קודם כל שנדע מה אנחנו רוצים להשיג. אני אפילו עוד לא ב-איך להשיג את זה? אני קודם כל, בזה שאנחנו חייבים לדעת לאן אנחנו רוצים ללכת. 

אז נשאלת השאלה – איך אנחנו יודעים בכלל מה המטרה? זו שאלה שהיא מאוד חשובה ושצריך באמת לקחת את הזמן ולחשוב עליה. 

בואו נצא מנקודת הנחה שזו הפעם הראשונה שאתם חושבים על הנושא הזה, עד עכשיו ריחפתם באוויר והייתם בעולם אחר ופתאום עכשיו אתם מבינים שאתם צריכים להחליט מה בעצם חשוב לכם. 

מטרות זה בעצם הדברים שהיינו רוצים להשיג וזה לא חייב להיות דברים שרק קשורים לקריירה, לעבודה, לכסף. זה המון דברים אחרים. זה יכול להיות האם אני רוצה למצוא זוגיות והאם אני רוצה לשנות את הגוף שלי. 

מטרה גם יכולה להיות לישון טוב יותר בלילה. מטרה זה בעצם כל דבר שחשוב לי, שאני רוצה להשיג, אבל הנה הקץ’. הדבר הזה יכנס לפעולה רק אם נשים עליו את הדגש. זה אומר שזה משהו שלא פשוט יכול היה לקרות, אם לא היינו שמים לב לזה ונותנים לזה עדיפות. 

המושג הוא מאמץ מוכוון וזה אומר שאנחנו מכוונים את עצמנו למטרה אחת, אנחנו רוצים להגיע לנקודה מסוימת וגם כל האמצעים שאנחנו משתמשים בהם זה כדי להביא אותנו לשם.

למה אני מתכוון באמצעים? אמצעים או המשאבים שתמיד יהיו לנו זה זמן, אנרגיה וכסף. ואגב, גם זה הסדר שלהם. תמיד זמן זה הדבר היקר ביותר, אחרי זה אנרגיה ובסוף כסף. 

כשאנחנו שואלים עצמנו מה הפעולות שאנחנו צריכים לעשות כדי להשיג את המטרה? אנחנו מבינים שנדרשת פה איזושהי תוכנית. הרבה פעמים אנחנו לא יודעים לייצר לעצמנו את התוכנית הנכונה כדי להשיג את המטרה. 

זה ברור, מעולם לא השגנו את המטרה הזאת, אז איך אני יודע איך להשיג אותה?

זה הרבה פעמים מזכיר לי את האנשים שרוצים להוריד במשקל ואני מספר להם על איך שאני יכול לעזור להם. 

הם אומרים “אני מבין, אבל אני רוצה לעשות את זה בדרך שלי”. 

עכשיו מצד אחד, זה מאוד יפה לשמוע אנשים שהם רוצים לעשות את זה בדרך שלהם, אבל אם אנחנו בוחנים שניה את הסיטואציה. ניקח את אותו בן אדם, היה לו את כל החיים שלו לעשות את זה בדרך שלו. בתקופה האחרונה, בשנים האחרונות הוא לא מרוצה מאיך שהוא נראה ועכשיו מציעים לו עזרה חיצונית, מקצועית. 

אותו בן אדם אומר, “אני עדיין רוצה לתת לעצמי צ’אנס, אני מאמין שאני יכול”.

עכשיו, אני הבן אדם הראשון שיגיד שכולם מסוגלים להכל ושהכל אפשרי, אבל כן יש פה דבר שנקרא וזאת אחת המילים האהובות עליי – מידול.  מידול בעצם מהמילה מודל, וזה אומר לקחת או לחקות הצלחות של אנשים אחרים.

כנראה שכל דבר שאתם רוצים להשיג, בן אדם אחר כבר השיג עד היום. אם אתם רוצים לשנות את הגוף שלכם, אתם רוצים לישון יותר טוב בלילה, אתם רוצים להשיג זוגיות, אתם רוצים להצליח להקים איזו חברה או לבנות איזו אפליקציה או כל דבר אחר, כנראה שמישהו לפניכם כבר עשה את זה. 

ואז יש שתי אפשרויות: או שתחליטו שאתם רוצים לעשות את זה בדרך שלכם או שתבינו רגע איך אותו בן אדם שכבר השיג את המטרה הזאת, איך הוא עשה את זה? 

אנחנו מדברים פה על קיצור הזמן, על להשיג את המטרה בצורה מהירה יותר, איכותית יותר, עם פחות כאב ויותר הצלחות. והאמת שהדבר הזה, אני משתמש בו ביומיום. אני מקיף את עצמי אם אנחנו מדברים שניה על הסביבה המנצחת שלי, אני מקיף את עצמי באנשים שהשיגו את המטרות שאני רוצה להשיג ויש אנשים שכבר השיגו את זה. אז אני אלך ואני אתייעץ איתם. 

אני פוגש את זה הרבה פעמים אצל אנשים שנגיד מחליטים שהם רוצים לעשות איזה עיסוק חדש. נגיד יש בן אדם שהוא אומר שהוא רוצה עכשיו להיות מעצב פנים, לא יודע, הוא למד בכלל תקשורת והוא לא רוצה להתעסק בזה והוא רוצה להתחיל לעצב בתים של אנשים והוא מחפש השראה. הוא יושב עכשיו עם החברים שלו, יושבים בבית קפה ביום שבת, אוכלים ארוחת בוקר והוא מספר להם את זה והם כולם מפרגנים לו. ואז יש לו איזה חבר שאיפשהו לפני שנתיים קנה אגרטל ועיצב את הבית שלו דרך “איקאה” או משהו, ופתאום הבן אדם הזה הכתיר את עצמו ליועץ של החבר שלו לענייני עיצוב בית. 

העניין זה שאותו בן אדם שעכשיו רוצה להיות מעצב, הוא מחפש כמה שיותר השראה וכמה שיותר תובנות מהסביבה שלו והוא עוד עשוי לעשות את הטעות ולהקשיב לחבר שלו. 

עכשיו אני יודע שזה נשמע קשה. הרבה אנשים אומרים לי כשאני מדבר על לאו דווקא להקשיב לסביבה הקרובה שלך, הם אומרים “אבל זה המשפחה שלך, חברים שלך”.

אני אומר, “זה נכון, זו המשפחה שלי ואלו החברים שלי, אבל האם הם מבינים במטרה שאני רוצה להשיג? האם הם השיגו את המטרה שאני רוצה להשיג?”

כי אם החבר הזה שקנה אגרטל ועיצב את הבית שלו הוא היום מעצב מצליח ואני מעצב מתחיל, אז כן, זה בן אדם שהייתי רוצה להקשיב לו ואני פועל רק לפי הערכים האלה. 

אם בן אדם רוצה לייעץ לי הוא צריך קודם כל להיכנס לכותרת של – האם הוא השיג את מה שאני רוצה להשיג? ואז הוא יקבל ממני את המנדט ואת האישור כדי להתחיל לדבר. זו השיטה שאני עובד בה והאמת שעד עכשיו היא די עובדת. 

הדבר השני שאנחנו צריכים שיהיה לנו מעבר למידול, זה בעצם תוכנית. תוכנית זה משהו הרבה יותר פרקטי.  תוכנית זה משהו שאפשר לרשום על דף בחוברת באקסל שאפשר לפרק אותה ליחידות של זמן, למשימות וככל שנתקדם עם הדבר הזה, משימות והזמן, ככה נתקרב יותר לביצוע המטרה. 

נגיד ניקח את ההקלטה של הפודקאסט הזה. קודם כל, אני הייתי צריך לקבל עם עצמי את הרעיון הזה שפתאום אני רוצה לעשות פודקאסט. 

הדבר השני, הייתי צריך להתמודד עם התנגדות מאוד גדולה שהייתה לי שאמרתי לעצמי “מתן, אין לך זמן, מה אתה עכשיו ממציא עוד שטויות? מה אתה עכשיו מתחיל להקליט פודקאסט?”

הדבר השלישי שהייתי צריך לעשות זה אפילו עוד לפני החלק הפרקטי, זה לשאול את עצמי “האם אני מספיק טוב שאנשים יקשיבו לי? האם אני מספיק מוכשר שאנשים יעצרו כמה רגעים מהחיים שלהם, ישימו אוזניות ויקשיבו למה שיש לי לומר?” 

ושלושת הדברים האלה זה רק דברים שהם ברמה בתודעתית, זה אפילו לא ברמה הפרקטית. 

האמת שהרמה הפרקטית היא הכי קלה. צריך לכתוב תוכן, צריך להקליט אותו, צריך לעשות כמה טייקים ובסוף יוצא לנו פרק מושלם כמו הפרק הזה שאתם שומעים עכשיו. 

אבל רוב האנשים לא נופלים בטכני, הם נופלים בחלק של האם הדבר הזה הוא אפשרי? האם זה מגיע לי? האם אני אהיה טוב מספיק? 

הימצאות של סביבה מנצחת ברוב המקרים תעלה לנו את רמת המוטיבציה, האנרגיות ורמת התחושה העצמית ותניע אותנו לפעולה. זו הסיבה שאני כ”כ מאמין בדבר הזה. 

הדבר הנוסף או בעצם הדבר שיסכם לנו את הפרק הראשון, זה מה אנחנו עושים אחרי שיש לנו מטרה ואחרי שיש לנו תוכנית? תתכוננו כי זה החלק הקשה, זה החלק של הביצוע. 

תראו, עד עכשיו לכתוב מטרות, הדף יכול לספוג הכל. אתם יכולים לכתוב על הדף מה שאתם רוצים, אתם יכולים לכתוב שתהיו ראש הממשלה הבא ואתם יכולים גם שתהיה לכם תוכנית שנכתבה ע”י ראש הממשלה לגבי מה אתם צריכים לעשות כדי בעוד כמה שנים להיבחר. 

אבל עכשיו צריך באמת להתחיל לבצע את זה וזה החלק המורכב. תראו, אחד הדברים החשובים ביותר שאנחנו צריכים להבין זה שכל דבר שהשגנו בחיים עד היום, זה בעצם החיבור של כל ההרגלים שיש לנו. הרגלים זה נושא ענק, אנחנו נקדיש לזה כמה פרקים, יש המון ספרים ומחקרים שנעשו על הנושא האדיר הזה שנקרא הרגלים או יותר נכון, שינוי הרגלים. 

אבל אנחנו צריכים להבין דבר אחד מאוד בסיסי וזה משפט שאני מאוד אוהב. אני אומר את זה לאנשים שרוצים לשנות את הגוף שלהם מבחוץ ואני אומר להם שכדי להשתנות מבחוץ, אתה קודם צריך להשתנות מבפנים. 

יש אנשים שתופסים את המשפט הזה כקשה, כאילו מה אני לא בסדר מבפנים? אבל מבפנים אני בעצם מתכוון לדברים שאנחנו עושים ביומיום. אני מתכוון למה אני בוחר לעשות בזמן הפנוי שלי? 

אחת השאלות שאני רוצה שכולנו נשאל את עצמנו זאת השאלה – האם הדבר הזה מקדם אותי? או האם זה הדבר הנכון ביותר שאני יכול לעשות כרגע? 

בואו ניקח איזושהי מטרה שהצבתי לעצמי שזה לקרוא ספר בחודש. כל חודש אני רוצה להתחיל ולסיים לקרוא ספר. וזה אומר שבהיבט של התוכנית שלי אני ממש לקחתי את הספר הזה וחילקתי אותו לכמות עמודים על פי ימים ועכשיו אני יודע בכל יום כמה עמודים אני צריך לקרוא פר יום כדי להשיג את המטרה. הייתה לי מטרה, ספר בחודש. חילקתי את מספר העמודים למספר הימים ויש לי תוכנית. 

עכשיו זה החלק הקשה. עכשיו אני צריך באמת לשבת על הכורסא ולא להיות בפלאפון, לא לצפות בטלוויזיה, לפתוח את הספר ולהתחיל בעצם להגשים את המטרה שלי. 

הרבה מאוד אנשים הם טובים בחלקים הראשונים שעשינו, הם יודעים להציב מטרה יפה מאוד, הם אפילו יודעים לפרק את המטרה הזאת לשלבים, אבל כשצריך לשים בגדי ספורט ולצאת לאימון מתחילים כל התירוצים כמו כבר מאוחר, יורד גשם, אני עובד מאוד קשה ומגיע לי לנוח או אני אתאמן מחר. 

במילים אחרות, כל השקרים האלה שאנחנו נוהגים לספר לעצמנו כדי שנרגיש בנוח עם זה שאנחנו מוותרים לעצמנו. 

הנושא של ויתור עצמי והנושא של ויתור רצון זה נושאים שהם אדירים ואנחנו נדבר עליהם. יש לנו כ”כ הרבה דברים שאנחנו צריכים להעלות אותם ובהמשך גם בפודקאסט הזה, יהיו כל מיני אנשים שאנחנו נראיין ואנחנו נשאל אותם לגבי ההצלחות שלהם. 

אבל כרגע, אם יש רק משהו אחד שאני רוצה שתזכרו זה בעצם מה המנטרה הפנימית שאנחנו צריכים להגיד לעצמנו בכל פעם שאנחנו מפקפקים במטרה שלנו וזה בעצם לזכור למה התחלנו. 

זה בעצם אומר לזכור מה ה-למה שלנו. ה-למה שלנו זאת הסיבה שהתחלנו. ה-למה שלנו זו הסיבה שבגללה הצבנו לעצמנו מטרה. ברגע שכתבנו את המטרה לרגע זכרנו מה ה-למה שלנו. אמרנו שאנחנו רוצים להגיע לאיזושהי מטרה. רוצים להרגיש תחושה של מיצוי עצמי, הגשמה עצמית, אולי רוצים להשפיע על אנשים אחרים וברגע שאזכור את ה-למה שלי, יהיה לי יותר קל לצאת ולהניע את עצמי לעבר פעולה. 

ולכן לדעת לשאול את עצמנו את השאלות הנכונות זה אחד הטיפים הטובים ביותר שאני יכול לתת לכם כבר כאן היום בפודקאסט הזה. 

אז חברים, לסיכום הפרק הראשון שלנו, דיברנו פה על הרבה מאוד דברים. אבל בחלק הפרקטי דיברנו על הנושא של הצבת מטרות, תוכנית והכי חשוב – איך לצאת לפעולה. 

בכל פרק אנחנו נלך ונרחיב את כל הנושאים האלה עוד טיפה ועוד טיפה ועוד טיפה. המטרה בסוף לתת לכם כמה שיותר ערך. 

אז מקווה שנהניתם, מקווה שהשכלתם, אנחנו נתראה בפרק הבא. 

עד כאן, מתן עם סביבה מנצחת.

תודה רבה ואוהב אתכם.

<מוזיקה <♬